e
sv

Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? En iyi 10 PSU Markası Nedir?

Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
avatar

Taha Berk Çelik

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güç Kaynağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, bugün genelde göz ardı edilen, diğer parçaların daha yüksek özelliklerde olması için bütçenin ayrılmadığı güç kaynağı yani PSU konusunu ele alacağız. Bilgisayar kullananların bildiği üzere güç kaynağı bilgisayar için hayati önem yaşıyor. Peki PSU yani güç kaynağı seçerken nelere, neden dikkat etmeliyiz? Hepsi bu rehberde…

Güç Kaynağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güç Kaynağı yani PSU(Power Supply Unit) Nedir?

Güç kaynağı yani PSU, bir bilgisayarın ya da cihazların çalışması için gerekli olan bilgisayar parçasıdır. Aldığı gücü bilgisayara dağıtarak parçaların çalışmasını, haliyle de bilgisayarın açılmasını sağlar. Bu yüzden bilgisayara elektriği düzgün bir şekilde dağıtması ve cihazların düzgün çalışması için de bilgisayara kaliteli güç kaynağı almamız gerekiyor. Bu parçaların ömrünü de uzatıyor. Sistem toplarken bu konu üzerinde aşırı konuşulmasa da gerçekten güç kaynağının önemi çok büyük.

Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güç Kaynaklarında Olan Güç Girişleri Nelerdir?

Güç kaynaklarında genelde 24 pin anakarta giden güç kablosu, 4 veya 8 pin olan CPU kablosu, 6 veya 8 pin olan PCI-E yani ekran kartı besleme kablosu, SATA güç kablosu ve günümüzde işlevini yitiren, yerini SATA güç kablosuna bırakan molex güç kablosu vardır.

Güç Kaynağı Alırken Hangi Unsurlara Dikkat Etmeliyiz?

PSU alırken sistemimizin istediği güç gereksinimlerine, bilindik marka olmasına, verimlilik standardına, aktif/pasif PFC olmasına, alacağımız kasaya sığıp, sığmadığına bakmamız gerekiyor.

 

Sistemim Kaç Watt Elektrik İstiyor? Aktif/Pasif PFC Nedir?

Bu sorunun cevabını bulmak için ilk önce sistemimizin ne kadar güç istediğini hesaplamamız gerekiyor. İlk olarak bununla başlayabilirsiniz. Sisteminiz ne kadar güçlü ve parça sayısı fazla olursa genelde o kadar fazla güç istiyor. Kullandığınız sistemin ne kadar güç istediğini bilmeden tam olarak tavsiye vermek çok zordur fakat sisteminizin güç gereksinimlerini hesapladıktan sonra bu iş aşırı basit bir hal alıyor. Sisteminiz için ucu ucuna yani tam yeten bir PSU yerine sisteminize fazla fazla yetecek, ileride yapacağınız yükseltmeleri destekleyecek bir güç kaynağı seçiminde bulunmanızda fayda var. Sisteminizde işlemci ve ekran kartının TDP değerine baktıktan sonra diğer kalan bileşenler için 70 W ekledikten sonra sisteminizin tahminen ne kadar elektrik istediğini öğrenebiliyorsunuz.

Sisteminiz için ayrıntılı hesaplamayı yapmak için de buraya tıklayabilirsiniz. Siteye girdikten sonra belirtilen boşluklara sistem bilgilerinizi girdikten sonra sisteminizin tahmini güç tüketim değerini görebileceksiniz.

Aktif/Pasif PFC son kullancıları pek ilgilendiren bir özellik değil fakat aktif olan PFC daha iyi diyebiliriz. Aktif PFC’de gelen gücün sürekli değişmesi halinde kontrole alabiliyor fakat bu pasif PFC’de yok. Yani aktif PFC olursa iyi olur ama pasif ise de üzülmenize gerek yok çünkü büyük bir kayıp değil. Eğer elektriğiniz düzgün değilse, dağlık bir bölgede vs. yaşıyorsanız sisteminizin ve güç kaynağınızın sağlıklı çalışması için aktif PFC tercih edebilirsiniz.

Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Verimlilik Standardı ve 80 Plus Sertifikası

Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

80 Plus sertifikası PSU markasının belirttiği performansın en az yüzde seksenini karşılayan güç kaynaklarına verilen bir sertifikadır, bu şekilde PSU’nun kalitesini, verimliliğini ve performansını anlayabiliyoruz. Verimlilik arttıkça sertifika da artıyor, üstteki tablodan da inceleyebilirsiniz. Ev kullanıcıları için Bronze bile yeterli olurken, iş sistemileri için Gold ve üstünü tavsiye ediyorum.

 

 

Hangi Markalar Güvenilirdir? Hangi marka PSU alınabilir?

Seasonic, ASUS, FSP, Corsair, Zalman, High Power, Bequite!, EVGA, Bitfenix, SilverStone gibi markaları tercih edebilirsiniz. Bu markalar köklü, tanınmış ve gerçekten iyi iş çıkartan güç kaynağı markalarıdır.

 

Yukarıdaki belirtilen seçenekleri göz önüne alarak sizler de bilgisayarınız için ideal olan kaliteli PSU seçiminizi yapabileceksiniz. Bu şekilde bilgisayarınız daha uzun ömür vadedip, daha performanslı çalışacaktır. PSU sadece “watt” yüksekliğinden ibaret değildir, yüksek “watt” olması için diğer özellikleri de göz ardı etmeyin. Koruma, verimlilik, form faktörü,  ve ihtiyacınızın olduğu kabloların vb. olduğuna emin olun. Ayrıca alacağınız güç kaynağındaki RGB, güç düğmeleri, ek bağlantılar gibi lüks sayılabilecek seçenekler arasındadır, eğer tercih ediyorsanız bunlara da dikkat etmenizde fayda var. İyi bir güç kaynağı aldıktan sonra bilgisayarınız size yıllarca verim verebilir, bu yüzden bilgisayarınızın hakkı olan bir PSU seçiminde bulunun.

 

PSU seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu yazımız hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve donanım kategorimizdeki yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. teknodeha.com