e
sv

GPU(Ekran Kartı) Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Adsiz tasarim | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ekran Kartını Kullanma Amacınızı Belirleyin

İş/Render odaklımı Oyun odaklımı kullanacağınızı belirleyin ilk unsurumuz bu.

Örnek olarak Rtx 3080 ve Rtx 3090 GPU larını göstereceğim bu iki kart oyun olarak aralarında devasa farklar yokken iş/render odaklı baktığımızda bu farklar açılıyor. Rtx 3080 699 Dolar olarak piyasaya çıkarken Rtx 3090 1499 Dolar olarak piyasaya çıkıyor fiyat farkı çok fazla oyun odaklı alacaksanız oyüzden Rtx 3080 öneriliyor ama iş/render odaklı baktığımızda Rtx 3090 alabilen birine Rtx 3080 önerilmiyor.

İşlemci (CPU)

Bu unsurada çok dikkat etmeniz gerekiyor.

İşlemciniz ile darboğaz yapıp yapmayacağına bakmalısınız eğer darboğaz yapiyorsa GPU nuzdan tam performans alamazsınız. (Darboğaz nedir? Darboğaz genellikle işlemcinizin ekran kartını besleyememesi ile oluşan bir olaydır bunun sonucunda Ekran Kartınızın tam performansını görmezsiniz. Örnek olarak Ryzen 3 3100 ile Rtx 2070 Super aldınız diyelim 1080p de kullandığınız da 3100 çoğu oyunda Rtx 2070 Super i besleyemeyeceği için Rtx 2060 Super benzeri bir performans alirsiniz.)

GPU Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

PSU(Güç Kaynağı)

GPU Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bu unsurada çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Oncelikle sisteminizin ne kadar güç çekeceğine bakmalısınız. Buna nerden bakabilirsiniz sisteminizdeki parçaların tdp lerine bakın tabiki bunlar paket tdp ler işlemcinizin , ekran kartınızın adını aratıp yük altında ne kadar çektiğine bakabilirsiniz. Ekran kartınızın sitesinde yazan minimum psu yerinede bakmanızı tavsiye ederim ama işlemcinizin de tdp si önemli.

Ekran Kartının Soğutması vb.

Genellikle çoğu bilinçsiz kullanıcı Ekran Kartının modellerinin soğutmalarına bakmaz.

Asus`un mesela dual modellerinin RX 5000 serisinde soğutmasının kötü olması tabi bunu EVO modeli ile çözdüler fakat sorunlu bir seri idi. Vram lerde thermal pad koyulmadığı için soğutma bloğuna değmediği için vram lerin ısınması gibi sorunlar. Sorunlu modellerden bazılarını sayayım Asus Phoenix serisi , Rtx 2000 ve RX 5000 serisindeki yüksek modellerde ki Gigabyte Windforce 2 fanlı modelleri ısınma sorunları olan modellerden.

GPU Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

GPU Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bunun gibi daha birçok makale için TEKNODEHA

TeknoDeha anlık bildirim sistemi için BURAYA tıklayınız.