e
sv

Googlebot HTTP /2 Protokolüyle Tarama Yapmaya Başladı

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Googlebot , HTTP /2 protokolüyle tarama yapmaya başladı . Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olan bu değişiklik, 2021 yılı ile resmen başlamış oldu. Gelin detaylara hep birlikte bakalım.

 

tekno deha

Googlebot HTTP /2 Protokolüyle Tarama Yapmaya Başladı

Google’ın açıklaması şu şekilde:

“Googlebot genellikle HTTP/1.1 üzerinden tarama yapar.. Bununla birlikte, Kasım 2020’den itibaren Googlebot, site tarafından destekleniyorsa bundan yararlanabilecek siteleri HTTP/2 üzerinden tarayabilir.

HTTP/2, HTTP/3 gelene kadar şu anda en son ağ protokolü. Bir sunucu ile tarayıcı (veya Googlebot) arasında daha hızlı ve verimli veri aktarımına olanak tanıyor. HTTP/2’nin yaptığı şey, bir web sayfasının bir tarayıcıdan bir sunucuya teslim edilmesi için geçen süreyi azaltmak. HTTP/2 ayrıca HTTP başlık alanlarını sıkıştırarak ek yükü de azaltıyor. Önceki ağ protokolünde (HTTP/1) aynı anda yalnızca bir istek etkinleştirildiğinden, birden çok akışın paralel olarak indirilmesi gerekiyordu. HTTP/2 ile, Googlebot ve tarayıcılar yeni “çoklamalı” kaliteden yararlanabilecek. Bu, aynı web sayfasını indirmek için birden çok bağlantıdan birden çok akış talep etmek zorunda kalmadan, tek bir bağlantıdan tek bir akış içinde birden çok kaynağın indirilebileceği anlamına geliyor. HTTP/2’nin yetenekleri, daha az sunucu tıkanıklığı anlamına geliyor ve sunucu kaynaklarından tasarruf sağlıyor. Sunucu kaynakları üzerindeki yükü en aza indirmek web siteleri için iyi bir şey. Bazen yalnızca Googlebot değil, birçok başka bot da bir siteyi aynı anda ziyaret edebiliyor. Sonuç, çok sayıda sunucu kaynağı kullanıldığı için sitenin yavaş bir şekilde yanıt vermeye başlaması. Bu, web sayfalarını görüntülemeye çalışan kullanıcılar için kötü bir durumken Googlebot bir web sitesini tarayamazsa bu da yayıncı için kötü bir durum.

tekno deha

HTTP /2 Taraması Devre Dışı Bırakılabilir

HTTP/2 taramasını devre dışı bırakmak mümkün. Bunun için sunucu, bir 421 yanıt kodu gönderecek şekilde yapılandırılmalıdır.

421 durum kodu, İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF.org) tarafından Yanlış Yönlendirilmiş Talep olarak tanımlanmıştır. Bu, mevcut değilse HTTP/2 isteğinin yanlış yönlendirildiği anlamına gelir.

Google’ın geliştirici sayfası konuyla ilgili şunu önermekte:

“HTTP/2 üzerinden taramayı devre dışı bırakmak için, sitenizi barındıran sunucuya Googlebot sitenizi HTTP/2 üzerinden taramaya çalıştığında bir 421 HTTP durum kodu ile yanıt vermesi talimatını verin. Bu mümkün değilse, Googlebot ekibine bir mesaj gönderebilirsiniz (ancak bu çözüm geçicidir).

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.