e
sv

Google Stadia Neden Başarılı Olmayacak?

google stadia neden basarisiz olacak | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Stadia Neden Başarılı Olmayacak?

Google, yenilikçi bulut oyun hizmeti için tüm birinci elden oyun geliştirmeyi durdurduğunu duyurduğunda, Google Stadia bu hafta büyük bir engelle karşılaştı. Şirket bir değil iki geliştirme stüdyosunu kapattı ve Assassin’s Creed’e yeşil ışık yakan vizyon sahibi üretimci Jade Raymond’a veda etti. Google, Stadia’nın bundan sonra üçüncü taraf stüdyolarla güçlü paydaşlıklar kurmaya odaklanacağını argüman ediyor.

Öbür bir deyişle: Google Stadia, oyun ittifakalrının geri kalanından farklı durmak için en büyük talihini kaybetti. Her vakit kendi kimliğini oluşturmak için gayret eden bir hizmet için bu büyük bir darbe. Şimdi ölmemiş olsa da, Google Stadia ’nın birkaç yıl sonra hala ortalıkta olup olmayacağını merak etmek mantıklı.

Rastgele bir özel oyun olmadan, Google Stadia’yı PC, PS5 yahut Xbox Series X’ten ayıracak hiçbir şey yok. Google Stadia ’nın tasarruf zarafeti, 500 dolarlık bir konsola yahut daha da değerli bir bilgisayara olan muhtaçlığı ortadan kaldırarak her vakit sahip olduğunuz platformlarda oyun oynama yeteneği idi.

Soru, bu özelliğe gereksinim duyan çok sayıda insan olup olmadığı. Tom’s Guide, Google Stadia incelemesinde bunun olmayabileceğini savunuyor. Ve bu kitle önümüzdeki birkaç yıl içinde yığınlar halinde ortaya çıkmazsa, Google Stadia, sorun arayışında olan kolay bir tahlilden öteye gidemeyecek.

Google Stadia kimin için?

Fareler, klavyeler, kulaklıklar, monitörler, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, oyunlar, akış hizmetleri ve Web tarayıcıları ortasında çok sayıda inceleme yazıyoruz. Ve ne cins bir eser olursa olsun, bir tane yazmak için her oturduğumuzda birinci soru daima birebir oluyor: “Bu kimin için?”

Spesifikasyonlardan, fiyattan yahut özelliklerden çok, rastgele bir eserle ilgili en kıymetli şey, gaye kitlesidir. Son derece kusurlu bir eser potansiyel kitlesi için yararlı olabilirse, bir seviyede, yeniden de dikkate almaya kıymettir. Neredeyse kusursuz bir eser potansiyel kitlesine muhakkak bir yarar sağlamıyorsa, onu görmezden gelmek muhtemelen en güzeli olacaktır.

Google Stadia hakkında çok hayranlık duysak da “Bu kimin için?” sorusuna tatmin edici bir yanıt bulamadık.

Tarih de bu durumu az ya da çok oranda doğruladı. Google, kesin satış sayıları konusunda son derece temkinli davransa da, geçen Nisan ayı itibarıyla yaklaşık bir milyon kişinin uygulamayı indirdiğini biliyoruz. Tek başına bu büyük bir sayı ve elbet Stadia o vakitten beri büyüdü. Ancak PS5’in daha kısa müddette dört kattan fazla sattığını düşünün – ve PS5 en az 400 dolara mal olurken, Google Stadia uygulaması ücretsiz.

Google Stadia ’nın kütüphanesi çoğunlukla “temel” oyunlardan oluşuyor. Bunlar ekseriyetle Assassin’s Creed Valhalla, Final Fantasy XV, Shadow of the Tomb Raider, Mortal Kombat 11, Sekiro: Shadows Die Twice, Jedi: Fallen Order ve gibisi üzere tamamlanması düzinelerce saat süren büyük, cömertçe üretilmiş maceralar. Genel olarak konuşursak, cep telefonunda uygun çalışan daha kolay üretimlerin bilakis, bu oyunları çalıştırmak için bir konsol yahut PC’ye gereksiniminiz var.

Lakin yesyeni bir konsol için 500$ ödeme ile yalnızca alakart oyun satın alıp yayınlamak ortasında seçim yapıldığında, oyuncular birinci seçeneği en az dört katına çıkarıyor üzere görünüyor.

Bu noktayı bir kuşku gölgesinin ötesinde kanıtlamak, erişebildiğimizden daha fazla data gerektiriyor. Fakat sağduyuya nazaran sonuç, Google Stadia ’nın oyunlarının genel olarak Stadia’nın hizmetlerini gerektirmeyen bir izleyiciye hitap ettiği tarafında. Doom yahut Watch Dogs 2 yahut Octopath Traveler oynamak isteyen bir oyuncuysanız, muhtemelen zati tıpkı şeyi yapabilen bir sisteme sahipsinizdir.

Google Stadia

Google Stadia ’nın azalan yararları

Google Stadia, konsolların ve PC’lerin eşleşemeyeceği birkaç özellik sunuyor -en azından birinci çıktığında. Stadia’da bir oyun satın alırsanız, oturma odanızdaki büyük bir kara kutuda yaşamak zorunda değilsiniz. Oyununuzu bir PC’de oynayabilirsiniz; TV’de oynatabilirsiniz; bir akıllı telefonda oynayabilirsiniz; hatta onu bir Mac’te bile oynatabilirsiniz -kendi başına neredeyse Google’ın tüm deneyini haklı çıkaran bir özellik.

Fakat bu fikirler 2019’da neredeyse ihtilal niteliğindeyken, o vakitten beri çok daha yaygın hale geldi. Xbox Game Pass ile Nvidia GeForce Now ve Cloud Gaming (Beta) üzere hizmetler ayrıyeten oyunları rastgele bir bilgisayara ve birçok akıllı telefona yayınlamanıza müsaade veriyor.

En büyük fark -ve GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming’in çoğınlıkla Google Stadia’dan daha güzel olmasının nedeni- Nvidia ve Microsoft’un hizmetlerinin esasen sahip olduğunuz donanımdan tam olarak yararlanmanıza müsaade vermesi. Bir Xbox yahut PC’niz varsa, bir oyunu indirebilir ve isterseniz gerçek vakitli, hatta çevrimdışı olarak çalıştırabilirsiniz. Farklı bir platform kullanmayı tercih ederseniz, oyunu yayınlayabilirsiniz.

Stadia temel oyunlar sunarak, lakin oyuncuları bir yayın dağıtım sistemine kilitleyerek, aslında kitlesinin aslında sahip olduğu güçlü teknolojiyi atlıyor. Bu, bir konsolun aşinalığı yahut bir PC oluşturmaya harcanan sıkı çalışma üzere, oyuncuların ekseriyetle ekipmanlarına bağlı hissettikleri gerçeğini görmezden geliyor.

Daha da değerlisi, tecrübenizi büsbütün Google’ın ellerine bırakıyor. Stadia’nın sunucuları düzgün oynamıyorsa -ve bazen yapmıyorlar- tek oyunculu bir oyun oynasanız bile beklemekten öteki seçeneğiniz yok. Oyun orta sıra birkaç kare düşerse yahut art plan dokularını düzgün halde oluşturmazsa yahut sesi yanlış bir biçimde senkronize ederse, bu, (muhtemelen) aslında sahip olduğunuz konsolu yahut bilgisayarı kullanmaktan daha makus bir tecrübe oluyor.

Google Stadia

Tanıdık bir seçim

Yeniden de, Stadia’da çok sayıda özel oyun olsaydı, bu sıkıntılar nitekim kıymetli olmazdı. Oyuncular, Breath of the Wild oynamak için Nintendo Switch yahut Demon’s Souls oynamak için PS5 satın almada rastgele bir sorun görmedi; donanım maliyeti olmadığından, Stadia’da heyecan verici bir özel oyun satın almak daha az sorun teşkil edecektir. (4K’da oynamak istiyorsanız ayda 10 dolarlık bir abonelik fiyatı var lakin bu yeniden de yesyeni bir konsol için 300-500 ABD dolarından çok daha az.)

Bir yıldan uzun müddettir piyasada olmasına karşın, Google Stadia ’nın çok az özel oyunu var: Gylt, Crayta ve Orcs Must Die 3. Üç oyun da uygun, lakin “sistem sattıracak” dediğiniz şey değil. Bunun dışında, hepsi bir PC yahut konsolda pek düzgün oynayacakmış üzere görünüyor; oyunların “Stadia”lık bir yanı yok. Artık Google Stadia ’nın birinci sınıf beklentileri esasen sıfır olduğuna nazaran, özel bir patlama daha da uzak bir mümkünlük üzere görünüyor.

Bu bizi Google Stadia ’nın boynundaki meşhur değirmen taşına geri getiriyor: Bu oyunları oynamak için daha güzel araçlara sahip insanlara oyun satan bir hizmet ve her vakit da o denli oldu. Yararlanan gerçek bir teçhizatı kısıtlı seyirci kitlesi olduğunu inkar etmiyoruz. Lakin tüm göstergeler, bu kitlenin çok küçük olduğunu ve klâsik oyun sistemlerinin her zamanki kadar tanınan olduğunu gösteriyor.

Somut bir örnekle sonlandıracak olursak, Cyberpunk 2077, Stadia’nın büyük patlama yaşamasını sağlayabilecek bir oyundu. Cyberpunk 2077, PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X’te mevcut olsa da, sırf PC’de (bir şekilde) düzgün bir biçimde çalışıyor. Ve Stadia aslında kullanıcılara tek bir oyun fiyatına yüksek kaliteli bir bilgisayar sunuyor.

Fakat tecrübeli yapımcı Jacob Novik’in de belirttiği üzere, Cyberpunk 2077, yamalandıktan sonra (neredeyse) öteki platformların birçoklarında olduğu kadar düzgün olacak ve Google Stadia’yı yine başladığı yere koyacak. Uygun çalışan tanıdık bir şey ile neredeyse birebir biçimde çalışan yeni bir şey ortasında seçim yapıldığında, beşerler çoklukla birincisini tercih edeceklerdir.

Google Stadia ‘nın neden başarılı olamadığından bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin Google Stadia hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.