e
sv

Google Play Protect antivirüs test sonucu şaşırttı

google play protect antivirus test sonucu sasirtti lhRAqDCv | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Play Protect antivirüs test sonucu şaşırttı

Google’ın sahibi olduğu Android işletim sistemi, birinci ortaya çıktığı günden beri güvenlik açıkları ile gündeme geliyor. Bu manada resmi uygulama marketi Google Play’de bile virüslü uygulamaların yer aldığı bilinen bir gerçek. Google Play Protect ile bu eksikliği giderdiği düşünülen Google, ortaya çıkan antivirüs testine bakılırsa Android kullanıcılarını yanıltmış üzere görünüyor.

Google Play Protect ne kadar tesirli? Antivirüs testi ile ortaya çıktı

Android telefonunuza bir uygulama yüklediğiniz vakit, Google Play Protect otomatik olarak bu uygulamayı tarıyor ve size inançlı olup olmadığı konusunda bilgi veriyor. AV-TEST tarafından yayınlanan virüs programlarının aktifliği listesine nazaran, Google Play müdafaası yalnızca göstermelik.

AV-TEST, Almanya merkezli ve antivirüs programlarını müdafaa, performans ve kullanılabilirlik açısından pahalandıran ve bu programlara sertifika veren bir kuruluş. Kuruluş tarafından Kasım ayında yapılan bu testte, uygulamalara 6 üzerinden not verildi.

google play protect antivirus test sonucu sasirtti 1 | Tekno Deha

Android işletim sistemi üzerinde kullanılan antivirüs uygulamaları ortasında, Play Protect performans tarafında 6 tam puan aldı. Bu yüksek puana karşılık Google Play muhafazası hem kullanılabilirlik hem de müdafaa kriteri üzerinden ise “sıfır” puan alabildi.

Bu yapılan teste nazaran, Avast, McAfee, AVG, Avira, Trend Micro üzere birçok bilinir antivirüs uygulaması tam puan aldı. Hatta daha az bilinen  Android antivirüs uygulamaları da bu testten geçer not almış görünüyor.

google play protect antivirus test sonucu sasirtti 1 | Tekno Deha

Android güvenlik açıkları ortasında en temel meselelerden olan uygulama marketi güvenliği için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Sizce Play Protect uygulaması emniyetli mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Makalemiz hakkında görüşlerinizi aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Web sitemizde bulunan benzer makaleler için buraya tıklayın.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI