e
sv

Google Chrome Bazı Eski İşlemcilere Desteğini Kesiyor

Google Chrome Eski İşlemcilerle Desteğini Kesiyor
avatar

Taha Berk Çelik

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Chrome Bazı Eski İşlemcilere Desteğini Kesiyor

Özetle: 15 yıldan daha eski bir x86 işlemciye sahip bir bilgisayarı hala kullanan birkaç kişiden biriyseniz, yükseltme yapmak için başka bir neden daha var: Cihazlar 89 sürümünden başlayarak dünyanın en popüler tarayıcısı olan Google Chrome sürümlerinde çalışmayacaktır.

Google Chrome Eski İşlemcilerle Desteğini Kesiyor

Chrome Geliştirme Ekibi Eski İşlemcilerde Chrome Desteği Olmayacağını Açıkladı

Chromium geliştirme ekibi, Intel Core 2 Duo ve AMD Athlon 64’ten daha eski işlemcilerin, SSE3 (Ek Akış SIMD Uzantıları 3) desteğinin yeni minimum yönerge seti gereksinimini karşılamadığı için Chrome 89 ve gelecekteki sürümlerle çalışmayacağını duyurdu.

Google Chrome Eski İşlemcilerle Desteğini Kesiyor

Dolayısıyla, hâla bir Intel Atom veya Celeron M işlemci kullanıyorsanız, yakında Chrome’u aşırı eski cihazınızla uyumsuz olan birçok programdan biri olarak sayacaksınız. Cihazlar artık tarayıcıyı kurmaya çalışmayacak, çalışırken yazılımın çökmesine neden olacaktır.

Bu Sorun Sadece Windows Kullanıcılarını Etkileyecek

Chrome OS, Android ve Mac zaten SSE3 desteği gerektirdiğinden, değişikliğin yalnızca Windows’u etkilediği belirtildi.

Etkilenen cihazlardan birini kullanmaya devam eden herkes, Chrome 87’de desteğin sona ermesiyle ilgili uyarılar (aşağıdaki gibi) görmeye başlayacaktır.

Google Chrome Eski İşlemcilerle Desteğini Kesiyor

Peki Ne Yapmam Gerekiyor?

Google, değişiklikten çok az sayıda kullanıcının olumsuz etkileneceğini söylüyor; eski teknolojiyi kullanmayı seven toplulukların dışındaki çok az insan hala 2005 öncesi bilgisayar donanımını kullanıyor. Eski bilgisayarınızı seviyorsanız, Mozilla ve Firefox, SSE3 gerektirmeyen uygulanabilir tarayıcı alternatifleri olarak kalır.

Kaynak: TechSpot

Google Chrome’un eski işlemcilere olan desteğini kesmesinden bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin Google Chrome hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 • murat
  1 sene önce

  benim amdnin gözü yaşlı

  yorum beğen
  • Taha Berk Çelik
   1 sene önce

   Açıkçası yeni bi’ sisteme geçmenizde fayda var. Eğer konudaki belirttiğimiz sistemlerden birisi de sizin sisteminizse maalesef Chrome’un yeni sürümlerini almayacak. Eğer eski sisteminizi kullanmakta ısrarcıysanız, farklı tarayıcıları da tercih edebilirsiniz.

   yorum beğen