e
sv

Gökbilimciler Yeni Bir Dünya Dışı Sinyal Keşfetti

gokbilimciler yeni bir dunya disi sinyal kesfetti h9n3W8OS | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gökbilimciler Yeni Bir Dünya Dışı Sinyal Keşfetti

Dünya dışı varlıklar, insanlığın başını uzun vakittir kurcalıyor. Şimdi buna dair deliller olmasa da teknolojinin gelişmesi ile kurulan daha kapsamlı uzay teleskopları yeni bir keşfe ışık tutabilir. Bu kapsamda gökbilimciler, Güneşe en yakın yıldız sistemi olan Proxima Centauri tarafından gelen yeni bir dünya dışı sinyal keşfettiler.

Araştırma çalışmaları devam ederken, sinyalin 1977 yılından bu yana keşfedilen en önemli sinyal olduğu belirtildi. Yani üzerinde çalışılması gereken bir olay olduğunu söyleyebiliriz.

Proxima Centauri tarafından gelen yeni bir sinyal keşfedildi

2019 yılının Nisan ve Mayıs aylarında, Avustralya’daki Parkes teleskopu tarafından 30 saatlik müşahedeler sırasında dar radyo dalgaları huzmesi tespit edildiği anlaşıldı. Bu dalgaların tahlili bir müddettir devam ederken, şimdi yer tabanlı bir ekipman (radyo teleskopu gibi) yahut uydu tespit edilmedi.

Dünya Dışı Sinyal

The Guardian’ın haberine nazaran Güneşten 4.24 ışık yılı uzaklıktaki Proxima Centauri‘den gelen sinyal için çalışmalar devam ederken, takımda bulunan bir çalışan bu sinyalin 1977’de keşfedilen birinci sinyalden sonra en önemli sinyal olduğunu belirtti. Birinci sinyal, 1977’de Ohio’daki Big Ear Radio Observatory tarafından yapılan bir arama sırasında alınan kısa ömürlü ve dar bantlı bir radyo sinyaliydi.

Proxima Centauri tarafından gelen sinyal, bu sistemin Güneş’e en yakın yıldız sistemi olmasından ötürü değer taşıyor. Çıplak gözle görülemeyecek kadar zayıf olsa da Proxima Centauri, gökbilimciler tarafından ağır incelemeye alındı. Yıldızın yörüngesinde en az iki gezegenin olduğu biliniyor. Bunlardan birisi gaz devi ve oburu ise Dünya’dan yaklaşık yüzde 17 daha büyük kayalık bir gezegen. Proxima b olarak isimlendirilen bu kayalık gezegenin sıcaklığı, su için uygun olduğundan yaşanabilir bölge kategorisinde yer alıyor.

Lakin bu, Proxima b’de su olduğu manasına gelmiyor. 2017’de NASA‘daki bilim adamları, Proxima b’nin Dünya gibisi bir atmosfere sahip olması durumunda ana yıldızı tarafından özgür bırakılan ağır radyasyon ve güneş patlamalarıyla kolaylıkla yok edilebileceğini gösterdi.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir? Sizce bu sinyal nasıl oluşmuş olabilir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI