e
sv

Geçmişten Günümüze AMD

Gecmisten Gunumuze AMD | Tekno Deha
avatar

Mustafa Topcu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçmişten Günümüze AMD

AM9080

AMD AM9080 İntel 8080 in ters mühendislik kullanılarak yapılan bir kopyasıdır.

IBM Sözleşmesi

AMD‘nin x86 işlemci pazarına girmesi, 1980’lerin başında IBM ve Intel arasındaki bir anlaşma ile başladı.

O tarihte, IBM dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri ve büyük olasılıkla dünyanın  tek bilgisayar üreticisiydi.

Sözleşme sonrasında AMD, 1982’de Intel’in 8086 işlemcilerinin lisanslı kopyalarını üretmeye başladı.

AM29000 32-Bit RISC İşlemciler

AM29000 serisi olarak bilinen bir dizi 32-bit RISC işlemci üretti. Sonunda, AMD,x86 işlemci hattına odaklanmak için AM29000 serisindeki çalışmaları durdurdu.

1988’den 1995’e kadar olan dönemde 29000’den başlayarak çeşitli versiyonlar tanıtıldı. Son model olarak 29050 tanıtıldı.

AMD AM286

AMD’nin ikinci x86 işlemcisi Intel’in 80286’nın lisanslı bir kopyası olan AM286 idi.

İntel 80286 yı 12.5 mhz ile sınırladığında AMD 20mhz e kadar izin verdi.

AMD AM386: Intel ile Yasal Savaşlar

1985 yılında Intel ilk 32-bit x86 işlemci tasarımını, 80386’yı piyasaya sürdü.

AMD bu işlemcinin bir varyasyonu olan AM386‘yı piyasaya çıkarmayı planladı, ancak Intel mahkeme açtı. Intel, çapraz lisans sözleşmesinin AMD’ye yalnızca 80286 ve daha eski işlemci tasarımlarının kopyalarını üretmesine izin verdiğini iddia etti ancak AMD, sözleşmenin 80386 ve gelecekteki x86 türevlerinin kopyalarını oluşturmasına izin verdiğini savundu.

Yıllarca süren hukuk mücadelelerinin ardından mahkemeler AMD’den yana tavır aldı  ve şirket AM386‘yı 1991’de piyasaya sundu.

AM386 80386’nın bir kopyası olmasına rağmen, AMD386’nın 40 MHz‘e kadar saat hızı vardı,oysa Intel’in 80386’sı sadece 33 MHz hıza sahipti.Bu, AMD’ye 80386 ile aynı soketi ve platformu kullandığı için bir performans avantajı sağladı.

AM486 ve AMD 5×86

AMD tarafından üretilen Intel tarafından tasarlanan son işlemci AM486 (80486) idi ve 1994 yılında piyasaya sürüldü. İntel ile aralarında olan mahkeme dolayısıyla AMD yine İntel’e fark attı ve Intel’in en hızlı 80486 işlemcisi 100 MHz’de  olmasına rağmen AMD, AM486’da 120 MHz’e kadar çıktı.

İntel in işlemcisi ile aynı mimariyi kullanmasına rağmen hızları daha yüksekti. İntelde bu sırada ilk pentium işlemcisini piyasaya sürdü.

K5: AMD’nin İlk X86 İşlemcisi

1996 yılında AMD, tamamen kendi bünyesinde tasarlanan ilk x86 işlemcisini piyasaya sürdü. Beşinci nesil x86 K5 işlemci, AMD’nin üretime devam etmeyen AM29000 RISC işlemcilerinden yürütme donanımını bir x86 ön uçuyla birleştiren yenilikçi bir tasarım kullandı. Tasarım oldukça karışık olduğu için hızlarını fazla yükseltemedi ve intelin gerisinde kaldı.

K6: AMD’nin NexGen İşlemcisi

AMD yeni bir mimari geliştirmek için NexGen’i satın aldı ve K6 işlemcisini çıkardı.Ancak yine de K5 ile benzer mimariye sahipti.

AMD K6-II

K6-II  esasen bir 100 MHz FSB (Fsb, anakart üzerindeki kuzey köprüsünün işlemci ile haberleşmek için kullandığı veriyolu hızıdır. Bu hız işlemci çarpanı ile çarpıldığında işlemcinin mhz cinsinden hızı bulunur.)’den daha hızlı , daha yüksek saat hızına sahip ve yeni SIMD talimatları kullanabilen K6’nın genişletilmiş bir versiyonuydu.

AMD K6-III: L2 Önbellek Entegrasyonu

1999’da AMD üçüncü nesil K6 işlemcisi olan K6-III’yi piyasaya sürdü. Mimari olarak K6 ve K6-II’ye benziyordu, ancak AMD işlemci kalıbına 256 KB L2 önbellek ekledi. Bundan önce, L2 anakartın üzerine yerleştirilmişti ve FSB üzerinden erişiliyordu ancak daha sıkı entegrasyon, gecikmeyi ve bant genişliğini önemli ölçüde azalttı. Ancak K6-III nispeten pahalıydı ve AMD hızla Athlon işlemciye geçti.

AMD K6-II + ve K6-III +

Bu işlemciler K6-III modeline benzerdi, çünkü L2 önbelleklerini kullanıyorlardı. K6-II + : 128 KB L2, K6-III + : 256 KB L2 içeriyordu. AMD’nin 180 nm fab teknolojisi kullanımı sayesinde, bu işlemciler nispeten enerji açısından verimli oldu.

AMD K7 ve K75: Athlon’un Doğuşu

1999 yılında AMD, yedinci nesil işlemci Athlon’u piyasaya sürdü. IPC(Aynı anda çoklu görev sisteminde çalışan programlar arasındaki iletişim)‘yi önemli ölçüde artıran ve AMD’nin saat hızlarını 1 GHz’ye kadar çıkmasına izin veren yeni bir mimari kullandı.Bu,AMD’nin daha fazla miktarda L2 yüklemesini sağladı, ancak önbellek daha düşük saat hızlarında(Clock speed) çalışıyordu.

AMD K7: Athlon Thunderbird

İkinci nesil Athlon, Thunderbird, 5 Haziran 2000’de piyasaya çıktı.

AMD K7: Duron, Athlon Palomino/XP

2001’de AMD Athlon’u Palomino / XP ile tekrar geliştirdi. Thunderbird ve Palomino / XP arasında pek bir değişiklik yoktu, ancak gelişmekte  olan 180 nm süreç, AMD’nin saati 333 MHz daha hızlandırdığını gösterdi. SSE SIMD talimat seti için destek te eklendi. Microsoft’un Windows XP’si aynı saatlerde piyasaya çıktı, bu nedenle AMD yeni işletim sisteminin kullanıcılarına tanıtmak için Palomino kod adına “XP” ekledi.

AMD K7: Athlon Thoroughbred And Barton

AMD K7: Athlon Thorton ve Duron

Thorton’da 256 KB L2 önbellek vardı. Eski Athlon işlemcileri gibi, Barton’dan biraz daha düşük saat hızlarında çalışıyordu.

AMD Geode: The APU Predecessor

AMD, Geode işlemci hattını 2003 yılında National Semiconductor‘den satın aldı. Geode aslında Cyrix olarak adlandırılan ve 1990’ların sonlarında MediaGX adında  genel amaçlı işlemci, ses yongası, grafik hızlandırıcısı ve  anakartın yongasetinin içindeki tüm donanımları birleştirip  tek yongalı hale getiren şirkette kök salmıştı. Cyrix işi bitince, National Semiconductor MediaGX’i topladı ve Geode’ya çevirdi. AMD Geode” adı altında iki işlemci üremeye  başlattı.İlk olarak, National Semiconductor tarafından satılan ürünlerle aynı olan Geode GX serisi oldu. Biraz daha yüksek performanslı bir çözüm olarak, AMD’nin K7 Athlon mimarisine geçişi de dahil olmak üzere çeşitli geliştirmeler içeren LX serisini tanıttı.

AMD K7: İlk Sempron

AMD, ilk Sempron markalı ürünlerini 2004 yılında piyasaya sürdü. Başlangıçta, üst seviye Athlon Barton işlemcileri ile düşük seviye Duron’un arasına girerek Athlon Thorton’la neredeyse aynı alanı doldurdu. Sempron’un piyasaya sürülmesinden sadece birkaç ay sonra AMD, 512 KB L2 önbellek ve 2.2 GHz saat hızı ile Barton çekirdeğini temel alan yeni bir sürüm yayınladı.

AMD K8: Athlon 64!Geçmişten Günümüze AMD

2003 yılında AMD, ilk tüketici odaklı 64 bit x86 işlemciyi piyasaya sürerek dünyayı şok etti. Kodlayıcı olarak “K8” kodlu bu işlemciler esas olarak K7’nin biraz değiştirilmiş haliydi. AMD, 64 bit tasarıma geçerek bellek desteğini teorik olarak 1 TB’a kadar genişletmeyi başardı. Bilgisayarlar artık 4 GB bellekle sınırlı değildi ve 8 GB RAM’li sistemler piyasaya çıkmaya başladı. AMD ayrıca bellek denetleyicisini kendi yonga setinden alıp CPU kalıbına entegre etti. Bu bellek gecikmesini önemli ölçüde azalttı ve performansı K7’de önemli ölçüde yükseltti.
İşlemci kalıbının içindeki bellek denetleyicisi ile, FSB‘yi sistemden etkin bir şekilde kaldırdı. Bunun yerine AMD, eski FSB bağlantısından daha fazla bant genişliği sağlayabilen HyperTransport teknolojisini tanıttı.

AMD K8: Kademeli İyileştirme 

AMD, 2004 yılında Athlon 64 işlemcilerinin performansını artırırken, aynı zamanda güç tüketimini de azaltacak yeni 90nm transistorlerini tanıttı. AMD, masaüstü pazarını kapsayacak toplam dört adet 90nm Athlon 64 çipi üretti. Venedik, AMD’nin Soket 754’ü için piyasaya sürülen son Athlon 64 işlemcisi oldu ve aynı zamanda bu platformda bulunan en yüksek performanslı yongaydı.

AMD K8: Sempron

K8 Athlon işlemcilerin yanı sıra AMD, Sempron ürün serisini yeni K8 mimarisine de uyguladı. Tıpkı ilk Sempron ürünleri gibi, bu işlemcilerin de  Athlon modellerinden daha az önbellek ve daha düşük saat hızı vardı.

AMD K8: Athlon 64 X2

Geçmişten Günümüze AMD AMD ilk çift çekirdekli işlemciyi üreterek 2. kez Dünya’yı şok etti.

AMD K8: Turion And Turion X2

AMD, 2005 yılında “Turion” adlı yeni bir mobil ürün serisini piyasaya sundu. Bu işlemciler AMD’nin masaüstü ürünü ile aynı mimariyi kullanıyor ancak  daha az güçle çalışabiliyorlardı. AMD, “Turion X2” olarak adlandırılan çift çekirdekli Turion türevini de tanıttı.

AMD K10: Dört Çekirdekli Phenom

AMD’nin yeni mimarisi K10, oldukça iddialı bir tasarımdı. K8 ile yakından ilişkili, ancak çekirdek, önbellek ve bellek denetleyicisinde çeşitli geliştirmeler yapılmıştı. IPC, K8’e kıyasla geliştirildi, ancak K10’un en büyük avantajı, dört çekirdekli tasarımıydı. Maalesef, K10 ilk çıktığında sorunlarla karşılaştı.Bu hata CPU’nun kilitlenmesine neden olabiliyordu. AMD, bu TLB adlı  hataları tutmak için bir yazılım yaması çıkardı.
AMD birden çok CPU çekirdeği aynı anda çalıştırmak için gereken güç gereksinimleri nedeniyle, K10 Phenom işlemcileri daha yüksek saat hızlarında çalıştırmak için emek sarfetti. En hızlı dört çekirdekli model 2.6 GHz ile sınırlıydı, oysa Athlon markası altında satılan çift çekirdekli K10 işlemcileri  2,8 GHz’e ulaşıyordu.

AMD K10: Phenom II

AMD,  Phenom II ile Phenom’un eksikliklerini gidermeyi başardı. 45nm’lik bir işleme geçiş yaparak, AMD de saat hızını arttırmak için harcanan güç  önemli ölçüde düştü. İlk  Dört Çekirdekli Phenom II işlemcisi Deneb3.7 GHz’e kadar yüksek hızlara ulaşmayı başardı. L3 önbellek boyutu üç katına çıkarıldı. Sonunda, Deneb bir DDR3 bellek denetleyicisine geçti, ancak DDR2 ile geriye dönük uyumluluk sağladı.

AMD K10: Phenom II X2 and X3

Birinci nesil Phenom işlemcilerine benzer şekilde, AMD yarı arızalı dört çekirdekli işlemciyi üçlü ve çift çekirdekli olarak geri dönüştürdü. Bu işlemciler 6 MB L3 önbelleğe sahipti, ancak genellikle düşük saat hızlarında çalışıyorlardı. Bazen arızalı çekirdeği yeniden etkinleştirmek mümkün olduğu için meraklılar arasında popüler olmuştur.

AMD K10: Athlon II

AMD ayrıca Athlon II marka düşük-sınıflı K10 işlemcileri serisini de piyasaya sundu. Üretim maliyetlerini düşük tutmak için, bu işlemciler L3 önbelleksiz CPU kalıplarını kullandı.
AMD ayrıca Deneb çekirdeği kullandı, ancak L3 önbellekleri devre dışı kaldı. Bu performansa zarar verdi, ancak birkaç CPU çekirdeği ve 3 GHz civarında saat hızı ile hala makul bir deneyim sundular.

AMD K10: Sempron

Sempron 140, ilk tek çekirdekli mikroişlemci ve K10 mikro mimarisine dayanan ilk Sempron marka işlemci oldu.

AMD K10: Phenom II X6

2010 yılında AMD, Thuban ve Zosma işlemci kalıplarını tanıtarak K10 ürün sunumlarını bir kez daha hızlandırdı. Thuban’da toplam altı işlemci çekirdeği vardı ve AMD, bunu 3.3 GHz kadar yüksek işlemcilerde kullandı. AMD, Turbo Çekirdek teknolojisini Thuban ile tanıttı ve CPU’nun iş yüküne bağlı olarak saat hızını 3.7 GHz’e yükseltmesine izin verdi. Bu, Thuban’ın Deneb’i çoklu görev performansı ile aşmasına ve tek iş parçacıklı performansda eşleştirmesine olanak sağladı. 45nm’lik gelişim sayesinde Zosma ve Thuban, Deneb’den daha verimli oldu.

AMD K10: Fusion/Llano

AMD’nin Fusion projesi, şirketin “Llano” kod adlı ilk APU’larını çıkardığı Temmuz 2011’de hayata geçirildi. Llano, L3 önbellek eksikliği çekti ve düşük grafik ayarlarına aldırmayan oyuncularda iyi performans gösterdi.

AMD Bobcat

Intel’in Atom ve ARM‘in düşük güçlü mikroişlemcileri ile daha rekabetçi olmak için AMD, 2011’de Bobcat mimarisini tanıttı. Bobcat verimli olması için tasarlandığından oldukça düşük saat hızlarında çalışıyor; En yüksek performansa sahip model 1.75 GHz’e ulaşabiliyordu.

AMD Bulldozer: Zambezi

Ekim 2011’de AMD  “Buldozer” kod adlı mimarisini tanıttı.Buldozer ile AMD, Intel’in yakınlarda piyasaya sürülen Sandy Bridge’den daha yüksek performans elde etmek için yüksek çekirdek sayımı ve saat hızı kullanmaya çalıştı.
Bununla birlikte, bu saat hızı odaklı tasarımın maliyeti, K10 mimarisine kıyasla IPC’de belirgin bir düşüş ve tasarım sorunlarıyla  dolup taştı. Zambezi adı verilen ilk Buldozer yongası, Sandy Bridge’i yenmeyi bırakın , Thuban Phenom II X6 işlemcilerine bile  başarıyla uygulanamadı.

AMD Piledriver: Trinity And Richland

Buldozer piyasaya çıktığında bir yıl sonra AMD, Piledriver olarak bilinen revize edilmiş bir mimari yayımladı. Piledriver başlangıçta şirketin ikinci nesil APU’su olan Trinity ile serbest bırakıldı. Saat hızının yaklaşık yüzde 10 oranında arttığını gördü ve bu, mimari geliştirmelerle birlikte, güç tüketimini artırmadan yüzde 15 kadar performansı yükseltti.
Trinity, iGPU tarafında AMD Radeon HD 6900 serisi GPU’ların içinde kullanılan TeraScale 3 mimarisine geçti. Bu, Llano‘ya kıyasla grafik performansını artırmaya yardımcı oldu. Richland daha yüksek saat hızlarından dolayı Trinity’den biraz daha iyi performans gösterdi. Ayrıca güç tüketimini ve ısıyı bir miktar azaltmayı başardı.

AMD Piledriver: Vishera

AMD ayrıca, Piledriver mimarisini FX ailesine de uyguladı ve Zambezi’yi Vishera’ya bıraktı.

AMD Steamroller: A GCN APU

AMD, 2014 yılında yeni Steamroller mimarisi ile APU hattını tekrar güncelledi.Grafik teknolojisi ile daha uyumlu olabilmek için saat hızlarında çip yoğunluğunu tercih eden yeni bir 28nm işleme geçiş yaptı. CPU, kısmen daha büyük bir L1 önbellek ve ek dahili kayıtlar sayesinde IPC‘de makul bir artış gösterdi. Richland ile aynı saat hızlarına ulaşamadı, bu nedenle genel performans fazla artmadı.
Bununla birlikte, yeni transistör teknolojisi ve  AMD’nin GCN GPU mimarisine bir geçişi nedeniyle APU’nun grafik tarafı büyük ölçüde gelişti. APU, ilk HSA uyumlu APU olma, AMD’nin TrueAudio DSP teknolojisinin eklenmesi gibi bazı diğer geliştirmeleri içeriyordu.

AMD Jaguar

AMD, eskiyen Bobcat çekirdeğini değiştirmek için 2014’te Jaguar mimarisini tanıttı. Jaguar işlemci çekirdeğini dört arttırdı ve 128 shader’lı daha hızlı bir GCN tabanlı grafik işlemcisine geçti. IPC, saat hızında bir artışın yanı sıra kabaca % 15 oranında yükseldi. Genel olarak, Jaguar Bobcat’tan her yönden çok daha hızlıdır. Jaguar mimarisi Xbox One ve Playstation 4‘ün içinde de kullanılıyor.

Excavator: Bulldozer’in Sonu

AMD’nin Buldozer tabanlı üretmeyi planladığı son mimari, AMD Carrizo tabanlı APU’ların içinde kullanılan Excavator olarak biliniyor. Şimdiye kadar bu ürünlerden nispeten az sayıda piyasaya sürüldüAMD de Excavator’ün önbelleğini yeniden düzenledi.İşlemci, Steamroller ile karşılaştırıldığında daha az L2 önbellek, ancak iki kat daha fazla L1 önbellek kullanıyor. L1 önbellek L2 önbellekten birkaç kat daha hızlı olduğundan, bu IPC performansını artırmaya yardımcı oldu.

Ryzen: AMD’nin Yeniden DoğuşuGeçmişten Günümüze AMD

AMD, Buldozer yıllarında Intel’in işlemci pazarının yanında neredeyse her alanda yerini kaybetti. Şirket önemli finansal kaynakları kaybetmiş ve silikon fabrikalarını satmak zorunda kalmıştı. AMD, işlemci piyasasında kalmaya devam edecek bir savaşın ardından, umutlarını Ryzen‘e verdi. En üstteki Ryzen işlemcisi Ryzen 7 1800X3.6 GHz hızında sekiz CPU çekirdeğine sahiptir. CPU, belirli iş yüklerinde 4.1 GHz’e kadar hızlanabilir.
Sekiz çekirdek iki bölüme ayrılmıştır. Her bölümde 8 MB L3 önbellek bulunur ve her bir çekirdek, 512 KB L2 önbellek, 64 KB L1 önbellek ve 64 KB L1 veri önbellek içerir. Bu, Ryzen 7 1800X’e toplam 16 MB L3, 4MB L2 ve 1MB önbellek 1MB sağlıyor. Ryzen’de AMD, yakın zamanda kullanılan talimatları saklayabilen, performansı artıran ve pipeline stalls’ları(bir tehlike çözmek için bir talimat hattında bir talimatın yürütülmesindeki gecikmedir) azaltabilen ilk mikro-op önbelleğini uyguladı. Ryzen işlemcileri aynı zamanda çekirdeğin aynı anda iki iş parçacığını idare etmesini sağlayan Hyper-Threading’i de destekliyor. Şirketin işlemcisi yeni AM4 soketinin yanında yer alıyor ve DDR4 RAM desteği de ekleniyor.

Şimdide Ryzen 5000 serisindeyiz nereden nereye.

Geçmişten Günümüze AMD yi inceledik

Daha çok böyle makale için TEKNODEHA

#GeçmiştenGünümüzeAMD

#GeçmiştenGünümüzeAMD

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Geçmişten Günümüze AMD