e
sv

Gazetecilere yapılan siber atakta iMessage ayrıntısı

gazetecilere yapilan siber atakta imessage ayrintisi EijzC479 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz haftalarda 37 gazetecinin siber taarruz kurbanı olduğu tespit edilmişti. Gazeticilere yapılan siber atakta hangi usuller kullanıldığı açıklandı. Hackerlar, iMessage açığı sayesinde hackledikleri telefonlardaki tüm bilgileri sunuculara aktardı.

Gazeteciler, iMessage açığı yüzünden siber atak kurbanı oldu

Toronto Üniversitesi tarafından yayınlanan raporda Temmuz ve Ağustos aylarında gazetecilere siber operasyon gerçekleştirildiği argüman ediliyor. Hükümet tarafından gerçekleştirilen bu operasyonda ana gayenin El Cezire isimli basın kuruluşu olduğu belirtiliyor.

Gazetecilere yapılan siber atakta iMessage ayrıntısı

El Cezire başta olmak üzere birçok haber kuruluşuna yapılan akından 37 gazetecinin etkilendiği raporda yer alıyor. Ayrıyeten raporda incelenen farklı aygıtların da Ekim ve Aralık 2019 aylarında misal taarruza maruz kaldığı belirtiliyor.

Taarruzun NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus isimli casus yazılım ile gerçekleştirildiğini belirten güvenlik araştırmacıları, gazetecilerin iMessage açığı ile hacklendiğinin altını çizdi. Güvenlik araştırmacıları, iOS 13.5.1 ve altı sürüm kullanan bireylerin invisible zero-click exploit ismi verilen taarruz cinsiyle hacklendiğini açıkladı.

Ortam sesi, şifreli telefon görüşmeleri, pozisyon bilgisi ve fotoğraflar başta olmak üzere birçok bilgiyi sızdırabilen casus yazılım, sisteme sızdıktan sonra sunucuya yüzlerce MB bilgi yüklemeye başladığı belirtiliyor.

Mevcut açığın iOS 14 sürümünde çalışmadığını belirten güvenlik araştırmacıları, kullanıcıların aktüel iOS sürümünü kurmalarını tavsiye etti. Bu husus hakkında açıklama yapan Apple, ” Kullanıcılarımıza şimdiki iOS sürümünü kullanmaları gerektiğinin her vakit altını çiziyoruz. Toronto Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen tahlili doğrulamamız mümkün değil. ” tabirlerini kullandı.

 

 

Benzeri makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI