e
sv

GameStop Krizi Nedir? Facebook ’tan İlk Hamle

gamestop krizi nedir facebooktan birinci mudahale QHiasW8e | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

GameStop Krizi Nedir? Facebook’tan İlk Hamle

2020 yılının Ekim ayında yani bundan birkaç ay evvel ABD borsalarında 5 dolar düzeyinde işlem görmekte olan Gamestop payları bugün 492 dolar düzeyine kadar ulaştı. Tabiki bir payın yüzde 8 binden fazla bedel kazanması olağan değil. Gamestop payının bu noktaya gelmesi, küçük yatırımcılarla Wall Street üzere devasa fonlar ortasında yaşanan savaşın sonucu.

En kolay haliyle GameStop krizi nedir?

Kolay bir biçimde özetlemek gerekirse: oyun satışı gerçekleştiren perakende zinciri GameStop son yıllarda önemli bir kan kaybı yaşıyordu. 2020’nin sonunda Wall Street hedge fonları bu şirketin paylarını açığa satmaya, yani payların bedel kaybedeceğine (short) oynamaya başladı.

Gamestop tekno deha

Buna karşılık Reddit’teki kümeler üzerinden harekete geçen küçük yatırımcıların hisseyi satın almaya başlaması ile 2020’yi 18.84 dolar ile kapatan GameStop, Ocak ayında 40 doları geride bıraktı. Büyük yatırımcıların hisseyi satın alan şahıslara adeta hakaret etmesi sonrasında işler biraz daha kızıştı ve 400 dolar düzeylerine kadar ulaşıldı. Tabi bu durum payın kaybedeceğine oynayan yani süreç yapan fonların önemli ziyanına ve hatta kimilerinin iflasına neden oldu.

Fonların short’ladıkları yani ödünç aldıkları payları geri teslim etmesi gerekiyor. Lakin birkaç dolar düzeyinden aldıkları pay şu anda yüzlerce dolar düzeyine ulaşmış durumda. Şayet durum biraz daha bu türlü devam ederse, küçük balık büyük balığı yutacak ve milyarlarca dolarlık bir ziyan ortaya çıkacak.

Facebook, Robinhood Stock Traders kümesini kapattı

Facebook, GameStop Corp ve öbür şirketlerin paylarını canlandıran konuşmalara reaksiyon olarak tanınan bir Wall Street tartışma kümesi olan Robinhood Stock Traders’ı kapattı. Robinhood Stock Traders kümesinin kurucusu olan ve Chicago’da yaşayan 23 yaşındaki Allen Tran, Çarşamba günü 157.000 üyeli kümesinin devre dışı bıraktığına dair bir bildirimle uyandığını söyledi.

Gamestop tekno deha

Kümenin kapatılma münasebetinin “yetişkinlere yönelik cinsel istismar” olarak bildirilmesi hayli saçma bulunurken, bu üslup bir içeriğin paylaşılmadığından herkes emin. Grubunun kimi üyeleri Reddit’in WallStreetBets forumunda tanınan olan son süreçlerde on binlerce dolar kazandıklarını lisana getirmişti.

Facebook sözcüsü Kristen Morea ise kümenin kapatılmasının pay senedi çılgınlığıyla ilgisi olmadığını, Topluluk standartlarını ihlal ettiği için kaldırıldığını savundu.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.