e
sv

Galaxy S21 Çekilen Fotoğrafları Nasıl Daha İyi Yapıyor?

galaxy s21in yapay zekasi fotograflari nasil daha l hale getiriyor HZzJhGEe | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Galaxy S21 Çekilen Fotoğrafları Nasıl Daha İyi Yapıyor?

Samsung geçtiğimiz günlerde Galaxy S21 amiral gemisinin zil sesinin nasıl oluşturulduğunu gösteren bir görüntü yayınlamıştı. Şirket artık ise yeni akıllı telefonlarda fotoğraf çekerken, yapay zekanın nasıl çalıştığına dair ayrıntıları paylaştı. Bilhassa deklanşöre basıldığında ne olduğu geniş halde anlatılıyor.

Galaxy S21 ile selfie çekerken, kamera evvel imajdaki yüzleri algılıyor, akabinde bunları çerçevenin geri kalanından ayırıyor ve çerçeveyi olabildiğince düzgün hale getirmek için çeşitli geliştirmeler uyguluyor. Bunu yapmak için saç, gözler ve yüz özellikleri geliştirilip, her ortamda en doğal cilt tonlarını ortaya çıkarmak için beyaz istikrarı ayarlanıyor. Tüm bunların, sırf standart kamera uygulamasını kullanırken değil, birebir vakitte üçüncü taraf programları kullanırken de çalışması kıymetli bir ayrıntı.

Galaxy S21 Çekilen Fotoğrafları Nasıl Daha İyi Yapıyor?

Sahneyi katmanlara ayırıyor

Daha evvel Live Focus olarak bilinen güncellenmiş portre modu, daha derinlikli fotoğraflar oluşturmak için gelişmiş 3D algılama kullanıyor. Bu modu kullanırken Bulanıklaştırma, Stüdyo Aydınlatması ve başkaları dahil olmak üzere mevcut efektler ortasından seçim yapabiliyorsunuz. Deklanşör düğmesine bastığınızda ise yapay zeka (AI) manzarayı kısımlara ayırdıktan sonra şu halde çalışıyor:

1- Segmentasyon Katmanı: AI, her bir obje için bir segmentasyon katmanı oluşturarak, sahnedeki insanları yahut evcil hayvanları tanır.

2- Kaynak Katmanı: Segmentasyon haritasına dayalı olarak, seçilen efektlerin uygulanacağı özgün bir özellik katmanı oluşturulur. Örneğin, iki kişinin bir fotoğrafında art plan haritası, art planı ana objelerden ayırır.

3- 3B Katman: Manzara sürece sırasında, objeyi, art planı ve birleştikleri alanları tanımlamak için orijinalin üstüne bir 3B katman eklenir.

4- Mat katman: Akabinde, objelerin saç detaylarını ve yüz özelliklerini vurgulamak için 3B katmana matlık uygulanır.

5- Derinlik İddiası: Birebir vakitte AI, art plan detaylarını ve alan derinliğini belirlemek için derinlik bilgilerini ölçer.

Galaxy S21 Çekilen Fotoğrafları Nasıl Daha İyi Yapıyor?

Tüm bu süreçler 3 saniye sürüyor

Galaxy S21 ile Portre modunda çekim yaparken ise fotoğraf makinesi çerçevedeki tüm insanların ve hatta hayvanların varlığını otomatik olarak algılıyor.

Üç boyutlu bir katman oluşturma evresinde, art plan siyah, özne beyaz ve tanımlanmamış alanlar gri ile vurgulanıyor. Bu basamakta algoritma, bulanıklığın özneye uygulanması gerekmediğini anlıyor ve bundan sonra gri alanlardaki detayları güzelleştirmek için mat bir katman oluşturuyor.

Galaxy S21 Çekilen Fotoğrafları Nasıl Daha İyi Yapıyor?

Bu müddet boyunca, yapay zeka bu detayları uygunlaştırmak için özgün haritayı kullanıyor ve akabinde katmanlar birleştirilerek son manzarayı oluşturmak için ölçekleme yapılıyor. Epeyce kapsamlı bir süreç üzere görünse de, tüm bu süreçlerin yaklaşık üç saniye içinde gerçekleştiğini de belirtelim.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.