e
sv

FreeDOS Nedir? FreeDOS Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?

fdfish color | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Alışveriş sitelerinde satılan bazı bilgisayarlarda bu ifade geçer. Peki bu FreeDOS nedir ve ne işe yarar ve nasıl Windows 10 yüklenir? İlk öncelikle FreeDOS nedir onu öğreneceğiz.

 

tekno deha

 

FreeDOS Nedir ve Ne İşe Yarar?

IBM PC uyumlu bilgisayarlar için ücretsiz bir işletim sistemidir. Eski yazılımları çalıştırmak ve gömülü sistemleri desteklemek için eksiksiz bir DOS uyumlu ortam sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir disket veya USB flash sürücüden başlatılabilir. Sanallaştırma veya x86 öykünmesi altında iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

MS-DOS’un çoğu sürümünün aksine, GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında lisanslanan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdan oluşur. Bu nedenle, temel dağıtımı gerektirmez lisans ücretleri veya telif hakları ve özel dağıtımların oluşturulmasına izin verilir.

FreeDOS projesi, Microsoft’un MS-DOS’u artık satmayacağını veya desteklemeyeceğini duyurmasının ardından 29 Haziran 1994’te başladı. Jim Hall, DOS’un kamuya açık bir sürümü olan PD-DOS’un geliştirilmesini öneren bir manifesto yayınladı. Birkaç hafta içinde, Pat Villani ve Tim Norman gibi diğer programcılar projeye katıldı. Bunların arasında, bir çekirdek (Villani tarafından), COMMAND.COM komut satırı yorumlayıcısı (Villani ve Norman tarafından) ve çekirdek yardımcı programlar (Hall tarafından) yazdıkları veya kullanılabilir buldukları kodun havuzlanmasıyla oluşturuldu. Bir süredir proje Morgan “Hannibal” Toal tarafından sürdürüldü. Son FreeDOS 1.0 dağıtımından önce FreeDOS’un birçok resmi yayın öncesi dağıtımı olmuştur. FreeDOS’un resmi olmayan bir dağıtımı olan GNU / DOS, sürüm 1.0 yayımlandıktan sonra durduruldu.

Blinky the Fish, FreeDOS’un maskotudur. Bas Snabilie tarafından tasarlandı.

 

UEFI Biçimde Windows 10 Kurulumu

İlk öncelikle buraya tıklayarak Microsoft’un resmi sayfasına gidin ve “Aracı Şimdi İndirin” butonuna basarak MCT (Media Creation Tool) yazılımını indirelim:

tekno deha

Size gerekenler şunlar olacak; USB bellek ve Windows 10 ISO dosyası. MCT’yi indirme amacımız ise Windows 10 ISO dosyasını indirip USB’ye yazdırması içindir. MCT’yi açtıktan sonra biraz bekleyin. Bekledikten sonra bir sorun olmadıysa aşağıda olduğu gibi bir sözleşme sorusu gelecektir. “Kabul Et” diyeceğiz:

 

tekno deha

Şimdi ise “Ne yapmak istiyorsunuz” diye soru soruyor. Temiz kurulum yapacağımız için ve 3.parti bir program ile USB belleğe yazdırmakla uğraşmamak için “Kurulum medyası” seçeneğini seçeceğiz:

tekno deha

Burada ise indirmek istediğimiz Windows 10 ISO dosyasının mimarisi, dili ve sürümünü seçiyoruz. Ardından ileri butonuna tıklayarak bir sonra ki adıma geçiyoruz:

 

tekno deha

Şimdi ise bizden ISO olarak indirmemizi ya da USB’ye indirmemizi istiyor. Biz 3.parti bir program kullanmakla uğraşmayacağımız için USB seçeneğini seçeceğiz:

tekno deha

 

Şimdi ise bir USB aygıtı seçeceğiz. Seçtikten sonra ileri diyelim:

 

tekno deha

 

Ve indirme işlemi sorunsuz olarak başladıysa burası gelmeli:

tekno deha

 

Bundan sonrası BIOS’dan BIOS’a değiştiği için anlatamayacağız. Geriye yapmanız gereken sadece UEFI Boot’u açıp UEFI olarak USB’den boot etmektir.

 

 

 

 

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

FreeDOS Nedir? FreeDOS Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?