e
sv

E-ticaret sitelerine ceza kesilecek!

forumdaki sikayetlere nazaran e ticaret sitelerine ceza kesilecek iEGSdgbr | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret sitelerine yeni bir düzenleme getiriyor. Düzenlemenin taslak versiyonu kamuoyunun ve bölüm yetkililerinin görüşlerine açıldı. Gelecek talepler üzerine kimi hususlar çıkarılabilir yahut eklenebilir. Değişiklikler yapıldıktan sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu haberde yer alan bilgilerin tamamı taslak düzenlemeye ilişkin.Forumdaki şikayetlere nazaran e-ticaret sitelerine ceza kesilecek

Forumdaki şikayetler taranacak ve ceza kesilecek

Taslak hususlara nazaran online satışları denetlemek için kontrol sistemi kurulacak. Şikayet olmasa bile tüketicinin mağdur edildiği, eserlerin kusurlu olduğu durumlar tespit edilip izlenecek. Moda ve trendler, internet forumları, tüketici şikayetleri, gelecekte elektronik ticarette tanınan ve riskli olabilecek alanlar da sistem üzerinden tespit edilip izlenecek. Buna nazaran örneğin Forum DonanımHaber’de bir satıcı yahut eser hakkın bol şikayet olması halinde bakanlığa resmi şikayet bildirimi yapılmamış olsa bile ilgili kurumlar durumu inceleyecek ve ceza kesebilecek.

Yetkili kontrol kuruluşları internette satılan eserleri tüketici üzere satın alıp kontrol yapacak. Eserler incelendikten sonra gerekirse yasaklanacak. Kontrol kurumları, sakıncalı olduğunu tespit ettiği eserlerin satışını durdurmak için ikazda bulunabilecek. BTK’ya başvurup içeriğe erişim mahzuru getirtebilecek.

E-ticaret pazar yerleri (Trendyol, n11, Hepsiburada vb.) platformda satılan eserlerin içeriğini denetim etmek, inançlı olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. Satıcı yükümlü olacak. Pazar yerleri, uygunsuz bir eserin satıldığını tespit etmesi halinde bu esere ulaşımı kendisi engelleyebilecek.

İnternet ya da telefondan satış yapan imalatçı, bir yetkili temsilci görevlendirecek. Yetkili temsilci, talep doğrultusunda, eserin uygunluğunu gösteren gerekli bilgi ve evrakları kontrol kuruluşuna sunacak, riskli eseri tespit etmesi halinde bildirim yapacak. Temsilcinin ismi, unvanı, açık adresi, bağlantı bilgileri, eserin üzerinde, ambalajında, kolisinde yahut gönderilecek evrakta yer alacak.

Türkiye’ye gönderim yapan ve TL ile satış yapan yabancı alışveriş sitelerinin (Aliexpress vb.) Türkiye’de konseyi işletmesi yoksa, eserleri elinde bulunduran Türkiye’de yerleşik bir hizmet sağlayıcısı olması istenecek.

 

Sıradaki içerik:

E-ticaret sitelerine ceza kesilecek!