e
sv

Ford Kaza Bilgilerini Diğer Üreticilerle Paylaşıyor

ford kaza datalarini baska ureticilerle paylasiyor ad2lSB3a | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ford Kaza Bilgilerini Diğer Üreticilerle Paylaşıyor

ABD merkezli otomotiv devi Ford, Avrupa’da karayolu güvenliğini uygunlaştırmak maksadıyla hayata geçirilen ‘Data for Road Safety’ projesinin bir modülü olarak, kendi araçlarına dair kaza ve güvenlik bilgilerini öteki araba üreticileriyle paylaşmaya başladı.

Güvenlik bilgileri buluta gönderildikten sonra başka şoförlere iletiliyor

Araba üreticilerinin, trafik bilgi hizmeti sağlayıcılarının, otomotiv tedarikçilerinin ve kamu otoritelerinin iştirakiyle gerçekleşen ‘Data for Road Safety’ projesi; ulaşım, mobilite ve trafik dataları alanındaki rastgele bir sanayi ortağının ve kamu yetkililerinin, güvenlikle ilgili trafik datalarını ve bilgilerini paylaşmak için katılabileceği ve kullanabileceği ölçeklenebilir bir ekosistem sunuyor.

Amerikalı otomotiv devi Ford da, bu ekosistemin en değerli üyelerinden biri. Engadget‘ın haberine nazaran Detroit merkezli esaslı marka, hava yastığı etkinleştirmeleri, acil frenleme ve sis lambası kullanımını içeren kendi araba bilgilerini başka üreticilerle paylaşmaya başladı.

Ford Kaza Tekno Deha

Bu bilgiler buluta gönderildikten sonra, dataların geldiği ilgili araçla emsal bir rotayı izleyen başka şoförlere aktarılıyor. Ford, bu bilgilerin acil servislere de gönderilebileceğini ve böylelikle kazalara müdahale müddetlerinin değerli ölçüde azalabileceğini düşünüyor.

Ford, kelam konusu bilgilerin paylaşımına birinci olarak yeni Puma modelinde başladı. Şirket ayrıyeten binek araç serisinin yüzde 80’inden fazlasının yıl sonuna kadar data paylaşım hizmeti alacağını da açıkladı.

Ford dışında Volvo, Mercedes ve BMW de projeye takviye veriyor

Avrupa Kurulu tarafından desteklenen ve tüm şoförlere yarar sağlamayı amaçlayan Güvenlikle İlgili Trafik Bilgileri Ekosistemi (SRTI), geçen ay bir dizi araba üreticisi, kesim tedarikçisi ve pozisyon teknolojisi sağlayıcısı ile beş yıllık bir mutabakat yapıldığını duyurmuştu.

Proje geniş bir iştirakle devam ettiği takdirde, Avrupa’daki yol ağının güvenliğini kıymetli ölçüde artırabilir. Ayrıyeten şoförlerin olayları manuel olarak bildirmesine yahut doğrulamasına gerek olmaması, sistemi çok daha tesirli kılıyor. Projede Ford dışında Volvo, Mercedes ve BMW üzere üreticiler de bulunuyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI