e
sv

Facebook Haberleri Yapay Zeka İle Özetleyecek

facebook haberleri yapay zeka ile ozetleyecek GjuusbKk | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook Haberleri Yapay Zeka İle Özetleyecek

Yıllardır haber konusunda değerli bir paylaşım platformu haline gelmek için çalışan Facebook; bir müddet evvel Haberler ismiyle yeni bir sekme hayata geçirmişti. Artık ise bu haberleri özetlemeyi amaçlıyor.

Yapay zeka özetleyecek

Firmaya yakın kaynakların verdiği bilgilere nazaran TL; DR (Too Long; Didn’t Read) ismiyle geliştirilen yapay zeka yazılımı; haberleri özet haline getiriyor ve bu sayede vakitten tasarruf ediliyor.

facebook haberleri yapay zeka ile ozetleyecek128058 0 | Tekno Deha

Birinci olarak firma içi bir toplantıda sunumu yapılan yazılım ayrıyeten sesli olarak özeti okuma ve sorulan sorulara yanıt verebilecek bir akıllı asistan özellikleri ile de desteklenecek. Buna benzeri bir yazılım AutoTLDR ismiyle Reddit üzerinde de yer alıyor.

Geliştirilmeye devam eden yazılımın haberlerde ilgisiz söz öbeklerini alarak özete eklemesinin de önüne geçilecek. Bilhassa uzun haberleri okumak istemeyen kullanıcılar için özetler biraz daha ilgi cazip olabilecek. Peki ya yapay zekanın özetlendirmesi ne kadar başarılı olacak?

Başka taraftan dezenformasyon konusunda ünlü sosyal medya yazılımı olan Facebook’un başarısız geçmişi yapay zeka özetleri konusunda da soru işaretleri oluşturuyor. Maalesef dev şirket eskisi kadar popüler değil. 2000’li yıllarda büyük bir ün kazansalar da yavaş yavaş gerilemeye başladılar. Sağlam olmayan kaynaklardan alınan özetlerin daha fazla yayılması meşakkatleri da arttıracaktır. Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Facebook Haberleri Yapay Zeka İle Özetleyecek