e
sv

Facebook, Apple ile Davalık Olabilir

facebook apple ile davalik olabilir 9MK5b9yq | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook, Apple ile Davalık Olabilir

Facebook, geçen yılın sonlarında Apple’ı inhisar olarak eleştirdikten sonra, firma artık bir antitröst davası açmaya hazırlıyor. Şirket, kaynaklara nazaran Apple’ın kendi uygulamalarında App Store kurallarına uymadığını belirterek haksızlık yaptığını argüman ediyor.

İki şirket ortasındaki çekişme, Apple’ın iOS 14 güncellemesinde kimi saklılık değişikliklerini açıklamasının akabinde başladı. Değişiklikler, Facebook ve Google üzere büyük firmaların kullanıcılarını takip etmesini zorlaştırıyor. Bu da haliyle teknoloji devlerinin karlarını sekteye uğratabilir. Bununla birlikte Apple, kimi iPhone’ları ve iPad’leri etkileyen güvenlik açıklarını münasebet göstererek, kullanıcılarına yazılımı “mümkün olan en kısa sürede” iOS 14.4‘e güncellemelerini bildirdi. Fakat, kusurların ne olduğunu belirtmedi. Anlaşılan Apple yeni saklılık özelliklerini barındıran iOS sürümünü her kullanıcıya ulaştırmak için ısrarcı davranıyor.

Facebook, Apple ile Davalık Olabilir Tekno Deha

Apple’ın yazılımında yapılan değişiklikler, bir iPhone yahut iPad sahibinin hangi bilgilerini uygulamalarla paylaşılacağını şeffaf bi formda anlamasını sağlayan yeniliği kapsıyor. Facebook, Apple tarafının bu güncellemesini, uygulamaların akıllı aygıtlardan data toplama ve bunları daha kesin bir formda reklamcılık için kullanma yeteneğini sınırlayacağı için ağır halde eleştirdi. Apple, geçen yıl Haziran ayında güncellemeyle iOS kullanıcılarına “başka şirketlerin sahip olduğu uygulamalar ve web siteleri aracılığıyla dataları izleme izni” isteyen bir açılır bildirim göstereceğini söylemişti.

Facebook Yeni Bir Duruşmaya Hazırlanıyor

Bu olaylardan sonra sızıntılara nazaran Facebook dava takımı yeni bir duruşmaya hazırlanıyor. Facebook, Apple’ın uygulama kurallarının geliştirici şirketler ortasındaki rekabeti haksız bir biçimde zorlaştırdığını argüman ederek Apple’a dava açacak. Ayrıyeten Facebook, iMessage’ın iPhone’lara ve iPad’lere evvelden yüklenmiş olduğunu ve ona rekabet avantajı sağladığını açıkça belirtiyor. Bu durumun, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan iletileşme servisi haline gelmesine neden olduğu da duruşma esnasında da anlatılabilir.

Facebook tekno deha

Google ise mevzuyla alakalı yaptığı açıklamada “Google reklam teknolojilerini kullanan iOS geliştiricilerinin, iOS 14 saklılık güncellemesinden sonra çıkarlarında düşüş yaşanabileceği” söylendi. Ayrıyeten Google Ads küme eser müdürü Christophe Combette şirketin blogunda Apple tarafından uygulanan şeffaflık ve izleme siyasetlerinde yapılan değişikliklerin reklamverenleri de etkileyeceğini anlattı.

Önümüzdeki günlerde Apple’ı sıkıntı bir süreç beklediği aşikar. İtirazlar arttıkça teknoloji devi nasıl bir yol izleyecek daima birlikte göreceğiz.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.