e
sv

Eski nesil sistem toplamak mantıklı mı? [2021]

Eski nesil bilgisayar toplamak
avatar

Alperen Güner

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eski nesil sistem toplamak mantıklı mı?

Son dönemde pandemi sebebi ile artan bilgisayar ve donanım fiyatları bazı insanlar için bilgisayarları alınamaz kıldı. İnsanlar bütçeyi arttırmak ya da bütçelerine uygun sistemler toplamak durumunda kaldı, hal böyle olunca da eski nesil işlemciler ve donanım parçaları yeniden toplanmaya, satılmaya başlandı. Peki eski nesil işlemciler ve sistemler satın alınır mı?

Eski sistemleri nasıl oluşturmak gerekiyor?

Eski Nesil Sistem Toplamak

Öncelikle sorunun cevabı parçalara, donanımlara, ihtiyaçlara ve bütçeye göre değişmektedir. Örnek verecek olursak AMD FX ailesinden ya da Intel Haswell mimarisinden güçlü bir işlemci (minimum 4 core, 4 thread’e sahip bir işlemci) ile sistem toplayıp ikinci el üzerinden de güçlü bir ekran kartı ile bu sistemleri oluşturursanız, bu mantıklı bir seçim olacaktır.

Eski Nesil Sistem Toplamak

 

Ancak çok eski mimarili (ölü bir mimari olan Prescott ve Nehalem) gibi, eski nesil işlemcileri kullanmak, hem geleceğe yönelik israf olacaktır, hem de ileride bu mimariden kullanacağınız işlemci ile yeni nesil bir ekran kartında darboğaz sorunları yaşamak durumunda kalırsınız. Fakat Lynnfield ya da üzerindeki Xeon tabanlı ve overclock işlemi uygulanmış bir işlemci kullanırsanız yeni nesil bazı ekran kartları ile uyumsuzluk ve darboğaz sorunları olmadan tam performans ile kullanabilirsiniz. Yani burada kullanacağız donanım parçalarına, işlemciye ya da ekran kartına göre sonuçlar değişiklik gösterebilir.

Eski nesil ekran kartlarını satın almak mantıklı mı?

Eski Nesil Sistem Toplamak

Sorumuzun cevabı bütçeye ve donanımlara göre değişmektedir. Örnek verecek olursak 2011 yılında çıkmış olan GTX 580 ekran kartı, 10 yıllık bir mimariye ve sadece 1.5 GB’lik bir VRAM kapasitesine sahip olmasına rağmen özellikle e-spor oyunlarında halen daha günümüzde uygun fiyatlı olarak satılan RX 550 ve GT 1030’a fark atmaktadır. Burada verilebilecek bir diğer örnek ise GTX 750Ti ekran kartıdır. 2014 yılında tanıtılan ve 28 nm mimarisi ile piyasaya sürülen bu kart ise geçen 7 yıla karşın bir çok oyunda güzel sonuçlar verebilmektedir. Kısacası bu sorumuzun cevabı donanımlara, özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Fakat bu soruyu geçmiş yıllarda çıkan orta-üst seviye ekran kartları için bu konuyu konuşmamız daha mantıklı olacaktır.

 

Nasıl anakart tercih etmemiz gerekir?

Eski Nesil Sistem Toplamak

Eski anakartlar genelde gerçekten kaliteli ve sağlam oluyor, bu yüzden anakart seçimlerinde hüsrana uğramazsınız fakat bilindik markalara yönelmeniz, chipseti iyi olan anakartlara bakmanız, DDR2 ve üstü bellek destekleyecek, en kötü LGA775 veya emsali olan AM2+ hatta AM3 olan anakart modellerini tercih etmenizde fayda var. Ayrıca almışken en kötü SATA 6 destekli anakart almanız iyi olacaktır, bu sayede SSD’lerinizi tam gücünde kullanabilir, SATA 6 ile birlikte 600MB/s hızlarına erişebilirsiniz. SSD’lerin okuma ve yazma hızı ise genelde 500 ve 550 MB/s arasında değişmektedir. Yani tercih edeceğiniz SATA 6 anakart, SATA SSD’ler için yetebilecek kapasitededir.

 

Eski sistemleri tercih etmeniz hakkında bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu yazımız hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve donanım kategorimizdeki yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. teknodeha.com