e
sv

Eski Android Sürümlerini Güvenlik Açığına Maruz Bırakacak Sertifika Sorunu Çözüldü

Eski Android Sürümlerini Güvenlik Açığına Maruz Bırakacak Sertifika Sorunu Çözüldü
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eski Android Sürümlerini Güvenlik Açığına Maruz Bırakacak Sertifika Sorunu Çözüldü

Geçtiğimiz aylarda en büyük açık kaynak şifreleme sertifika platformu Let’s Encrypt’in yeni kök sertifikasına geçmesi sonrasında Android 7.1 ve öncesi sürümlerin internete sitelerine erişimde kasvetler yaşanacağı gündeme gelmişti. Eski android sürümlerinde sorun gözüküyor.

Let’s Encrypt nedir?

Dünyanın en büyük sertifika platformu olarak da kabul edilen Let’s Encrypt; site sahiplerine fiyatsız bir halde alan ismi şifreleme sertifikası sunmayı amaçlıyor. IdenTrust yapısını temel alarak sertifika hazırlayan platform bugün bir milyardan fazla sertifikaya sahip.

Bununla birlikte DST Root X3 sertifikasının müddeti gelecek yıl Eylül ayında sona eriyor. İnternet siteleri bu tarihten sonra dert yaşamamak ismine ISRG Root X1 sertifikasına geçiş yapmak zorunda. ISRG Root X1 sertifikası ise Android 7.1 ve altındaki aygıtları desteklemiyor.

Ekosistemin yüzde 30 civarında dek gelen bu sayı internete erişimde önemli kahırlar yaşanacağını gösteriyor. Bilhassa eski Android sürümlerine güncelleme verilmemesi bunun en büyük sebebi. Let’s Encrypt buna bir tahlil buldu.

Android

IdenTrust ile kendi topluluğundan ortaya atılan fikirleri pahalandıran Let’s Encrypt platformu süreksiz bir tahlil hazırlamış. ISRG Root X1 sertifikasına DST Root X3 çapraz imza takviyesi sunacak IdenTrust sayesinde Android 7.1 ve öncesi aygıtlar 3 yıl daha yeniden mevcut olduğu üzere internette gezinti yapmaya devam edecek.

Bu çapraz imza dayanağı sayesinde sertifika geçişi de öne alındı. Ocak yahut Şubat ayında her iki sertifikayı destekleyen bu yeni zincire geçiş yapılacak. Son kullanıcıların bu değişikliklerin hiç bir formda farkında olmayacağı ve etkilenmeyeceği belirtiliyor.

 

 

Emsal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI