e
sv

eSIM Nedir Ne Değildir?

esim nedir AMiGLBzU | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

eSIM Nedir Ne Değildir?

İrtibat çağında yaşıyoruz. Bilgisayarlar, televizyonlar, cep telefonları ve daha kaç akıllı elektronik aygıt birçoğumuzun elinden düşmüyor. Bağlantıda gönderici ve alıcı kadar, irtibatı sağlayan kanallar da bir o kadar değerli hale geldi. Bilgisayarımız için internet sağlayıcı, iletileşme için toplumsal medya oluşumları, konut telefonları için sabit telefon hizmeti verenler ve cep telefonlarımız için taşınabilir operatörler…

Bütün bu sağlayıcıların ve operatörlerin, hayli fazla sayıda olan müşterilerini tanımaları ve herkese ödemesini yaptığı kadar hizmeti sunması gerekiyor. Bu farklı telekomünikasyon alanlarında farklı formlarda işlerken, günümüzde ise SIM kartları yoluyla operatörler müşterilerini tanıyor. Ufak ve çeşitli boyutlarda olabilen ve asıl ismi ICC olan bu yarı iletken yığını, günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Cep telefonlarının yanı sıra bankacılık kesiminde, akıllı konut sistemlerinde, hatta kimliklerde…

ICC (Integrated Circuit Card / Entegre Devre Kartı) temelde bir mikroçip. Plastikten, polivinil klorürden yahut polietilen tereftalattan yapılan bu minik devrelerin taşınabilir operatörlerde isimsel olarak karşılığı ise SIM (Subscriber Identity Module / Abone Kimlik Modülü) ismini verdiğimiz kartlar.

Günümüze kadar SIM kartlar epey verimli ve âlâ bir teknolojiyken, artık yavaş yavaş her şeyin dijitalleşmesi ve bu teknolojilerin birinci geliştirildiği vakitlerde hesaba katılmamasından olsa gerek, birtakım güvenlik riskleri ortaya çıkmaya başladı. Operatör değiştirmenin fizikî olarak SIM karta muhtaçlık duyulduğu için güç olması, hırsızların birtakım SIM kartlarını kopyalayıp temiz insanların ismine kabahat işlemesi, SIM karta abone bilgilerinin tanımlanmasında kullanılan araçlarda çıkan güvenlik açıkları üzere nedenlerden dolayı süratle SIM’in yerini alabilecek teknolojiler düşünülmeye başlandı. İşte tam da bu noktada e-SIM artık cep telefonlarımız ve daha birçok alanda kullanılmak üzere bizleri bekliyor.

 

eSIM Nedir? Avantajları Nelerdir?

eSIM, fizikî olarak kullanıcı tarafından değiştirilebilen SIM/ICC kartların dezavantajları ve risklerini azaltmak, tıpkı vakitte da kullanıcılara birçok kolaylık sağlamak üzere geliştirilmiş bir teknoloji. “Embedded SIM” yani “Gömülü SIM” ismi verilen bu yenilik, aslında en kolay haliyle telefonunuzda yerleşik olarak bulunan minik bir yongayı söz ediyor. Birçok yerde epey işimize yarayan ve sıkça kullandığımız NFC teknolojisine benzeri halde çalışan bu ufak çip sayesinde, artık operatör değiştirmek için fizikî olarak bir şeyleri değiştirmemiz gerekmeyecek.

Daha İnançlı, Daha Pratik

eSIM içerisindeki bilgiler yine yazılabilir, silinebilir ve ufak bir telefon görüşmesiyle taşınabilir operatörünüzü dilediğiniz vakit değiştirebilirsiniz. Ayrıyeten rastgele bir operatöre de dakikalar içinde güya uygulama hesabı açıyormuş üzere abonelik yapıp çabucak kullanmaya başlamak da mümkün.

eSIM, taşınabilir ağların (GSM sektörünün) standartlarını belirleyen kuruluş olan GSMA (GSM Association) tarafından da destekleniyor ve dünya çapında bir standart olarak tanımlanıyor.

Kullanışlılığı dışında fizikî manada bir kart mevcut olmadığı için, saldırganlar yahut hırsızlar tarafından da kopyalanması pek mümkün değil. Bu bakımdan daha inançlı olduğunu söyleyebiliriz.

eSIM Mobiliteyi Artırıyor

Bir öbür avantaja göz atacak olursak, eSIM teknolojisi elbet ki hem operatörler hem telefon üreticileri için de epeyce kârlı. Zira en kolayından, artık telefon üreticilerinin aygıtlarda bu teknoloji sayesinde büyükçe fizikî SIM yuvası ayırması gerekmiyor. Bu alan önümüzdeki yıllarda daha farklı hedefler ve teknolojiler için değerlendirilebilecek. Bununla bir arada operatörler de artık SIM kart üretme ve dağıtma masrafından kurtulacak.

IoT aygıtlarda da e-SIM’in gelişiyle bir arada artış bekleniyor. ICC karta gerek duymayan ama internete bağlı akıllı buzdolapları, saatler, koşu bantları, otomobiller ve daha kacını artık önümüzdeki gelecekte daha yaygın bir biçimde görebiliriz.

eSIM
SIM kartlarının form faktörlerini gösteren bir fotoğraf. e-SIM yongası işte görseldeki kadar küçük.

e-SIM Teknolojisinin Dezavantajları

Her ne kadar birçok yanıyla yararlı bir teknoloji olsa da, alışılageldik olmadığı için birçok kullanıcı zorluk yaşayabilir. Bundan sonraki vakit dilimi içerisinde rastgele bir operatör aboneliğiyle bir arada gelen aygıtları da görebilme ihtimalimiz var. Bu, birçok kişiyi hakikat operatör ve aygıt seçimi konusunda elbet ki zorlayacak.

Ayrıyeten diyelim telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz. eSIM’den evvel SIM kartınızı yeni aldığınız telefona süratlice takarak evvelki aboneliğinizi kullanabiliyorken, artık yeni telefonda da eski aboneliğinizi kullanabilmeniz için maalesef ki operatörünüz ile görüşmeniz yahut yeni profil yüklemeye imkan tanınması gerekecek.

Bütün bunların yanı sıra birtakım alışkanlıklarımızı da terk etmemiz gerekiyor. Birçoğumuz kaydettiğimiz numaraları telefonumuzun başına rastgele bir şey gelme ihtimaline rağmen SIM kartın hafızasına kaydediyor, rastgele bir problemde da yeni telefona pek uğraşmadan numaraları aktarmış oluyorduk. Artık fizikî olarak kayıt yapabileceğimiz bir SIM kartı olmayacağından, alışkanlıklarımızı biraz değiştirip bulut yedekleme servislerinden faydalanmak zorundayız.

e-SIM Dayanaklı Taşınabilir Aygıtlar

e-SIM’in faaliyete geçmesiyle birlikte, piyasaya sunulan birçok yeni aygıt bu teknolojiyi destekliyor. Bu aygıtlardan kimileri:

 • iPad Pro
 • Apple Watch Series 3
 • Apple Watch Series 4
 • Apple Watch Series 5
 • Apple iPhone XS
 • Apple iPhone XS Max
 • Apple iPhone XR
 • Apple iPhone 11
 • Apple iPhone 12
 • Google Pixel 2
 • Google Fi
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL
 • Google Pixel 4
 • Google Pixel 4 XL
 • Google Pixel 4A
 • Samsung Galaxy S20
 • Samsung Galaxy S20+
 • Samsung Galaxy S20 Ultra
 • Samsung Z Fold 2
 • Huawei P40
 • Huawei P40 Pro
 • Huawei Mate 40 Pro

Listeye ek olarak Moto Razr modelinde de e-SIM dayanağı bulunduğunu belirtmiş olalım. Windows 10 işletim sistemi için de eSIM takviyesi halihazırda mevcut. Yani eSIM kullanan bilgisayarlar da yakın vakit içerisinde görebiliriz.

e-SIM Deveran Fiyatlarını Ortadan Kaldıracak mı?

Yurt dışına sıkça çıkan birçok kişinin yakındığı şeylerden birisi de, yurt dışında yapılan kullanımdan dolayı astronomik dolanım fiyatlarının alınması. Birebir vakitte kapsam dışı bir bölgedeyseniz numaranızı da maalesef ki kullanamıyorsunuz. eSIM ise bu durumu ortadan kaldırıyor. Yurt dışına çıktığınızda, kısa müddetliğine gereksinimlerinizi karşılayacak bölgesel operatörlerden abonelikler başlatıp kolaylıkla sonlandırabilirsiniz. Böylelikle astronomik faturalardan kurtulmuş olursunuz.

Ayrıyeten şu ana kadar kullanmış olduğumuz SIM kartların boyutlarının, kalitesinin, hatta operatörün kendisinin bile telefonunuzun pil ömründe tesirli olduğunu biliyor muydunuz? e-SIM teknolojisinde fizikî olarak bir SIM kart olmayacağı için, pil ömrü e-SIM dayanaklı aygıtlarda olağan aygıtlara göre daha uzun olacak.

e-SIM Pratikte Nasıl Çalışacak?

e-SIM’i aygıtınızda kullanırken, ek olarak fizikî SIM’de kullanıyorsanız ikisi ortasında seçim yapabileceksiniz. Birebir vakitte aygıt bekleme modundayken her iki numaradan da arama ve SMS alımı/gönderimi yapabilmek mümkün. Yapmanız gereken tek şey aygıtınızın ayarlarından rastgele birini varsayılan olarak değiştirmek.

Kimi iPhone aygıtlarda ise çift eSIM takviyesi sunuluyor. Fakat ikisini de birebir anda kullanamazsınız. Hücresel ağ ayarlarından istediğiniz birisini seçip o eSIM aboneliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

eSIM Nasıl Faal Edilecek?

eSIM’i iki biçimde takviyeli aygıtlarınızda faal edebilirsiniz. Birinci sistem fizikî olarak operatörünüzün bayisinden aldığınız karekodları okutmak, ikinci sistem ise operatörünüz destekliyorsa taşınabilir uygulama aracılığıyla kullanmaya başlamak.

Örneğin takviyeli bir iPhone aygıtınız varsa, “Ayarlar” menüsünden “Hücresel Bağlantı” kısmına gelip ekleme kısmından QR kodunu okutarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulama takviyeli heyetimde ise, operatörünüzün uygulamasını App Store üzerinden edinip abonelik satın aldıktan sonra ayarlar menüsünden ilgili aboneliği eklemeniz kâfi olacak. Bununla bir arada, taşınabilir data ilişkisi için de e-SIM’i tanımlamayı unutmayın.

eSIM
Almanya’da satılan örnek e-SIM aboneliği. Kartta yer alan QR kod okutularak abonelik başlatılıyor.

Türkiye’de eSIM

Türkiye’nin eSIM teknolojisine epey süratli bir biçimde geçiş yaptığını söyleyebiliriz. Şu anda halihazırda mevcut olan taşınabilir operatörlerin hepsi abonelerine bu teknolojiyi sunuyor. Tek yapmanız gereken eSIM uyumlu bir taşınabilir aygıt edinmek ve operatörlere e-SIM teknolojisini kullanmak için başvurmak. Daha evvelden fizikî bir SIM kart kullanıyor olsanız bile, aboneliğinizi iptal etmeden geçiş yapma imkanı birçok operatör tarafından tanınıyor.

eSIM’in Geleceği

Artık dijitalleşme çağında yaşadığımızdan, hayatımızın birçok noktasında ilerleyen vakit içerisinde e-SIM teknolojisini sıkça görmeye başlayacağız. Çünkü objelerin interneti, akıllı aygıtların yayılması ve uzaktan denetimli birçok teknoloji, artık ilişki gayesiyle fizikî mahzurları aşmak maksadıyla eSIM’i kullanması planlanıyor. Daha taşınabilir ve daha akıllı aygıtlar, hatta ve hatta tahminen de bu teknolojiden yararlanarak ağa bağlı akıllı gözlükler bile görebiliriz. Kim bilir, bizleri daha neler bekliyor?

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

eSIM Nedir Ne Değildir?