e
sv

EPYC Milan İşlemcileri Tanıtıldı (AMD)

AMD EPYC ISLEMCILERINI DUYURDU | Tekno Deha
avatar

Mustafa Topcu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AMD CEOsu Dr. Lisa Su, veri hesaplama yeteneği konusunda birçok işlemciyi geride bırakacak yeni EPYC işlemcisini tanıttı. EPYC Milan, 3. nesil Zen mimarisi ile üretildi.

AMD EPYC Milan nasıl özellikler sunucak!

Paylaşılan testlerde Gigabyte MZ72-HB0-00 anakartlarının kullanıldığı görülüyor. Bu kartlarla test edilen işlemcilerin ise 64 çekirdekli ve 128 iş parçacığı olduğunu görüyoruz.

İşlemcilerin hız değeri 2.45 GHz olarak ölçülmüş ama bu değerin ne kadar geçerli olduğunu bilmiyoruz. Şöyle ki herhangi bir hız aşırtma desteği var mı ya da hangi çalışma durumunda böyle bir hız değeri alındı belli değil.

EPYC

İntel Xeon işlemcilere rakib olarak gelen bu işlemciler workstation olarak geliyor.

Lisa Su,  işlemcilerin büyük veri kümeleri ile çalışırken önemli bir performans artışını nasıl sağlayacağını gösterdi. EPYC Milan ve Intel Xeon Gold 6284R işlemcileri farklı sunucularda çalıştırıldı. Her sunucuda 2 adet işlemci kullanıldı. Karşılaştırılmada kullanılan  Milan 32 çekirdeğeIntel Xeon ise 28 çekirdeğe sahipti. Sunucular üzerinde WRF olarak bilinen bir hava tahmin simülasyonu çalıştırıldı. Simülasyon ABD üzerinde altı saatlik bir hava durumunu simüle etti. Yapılan bu test ile birlikte  Milan‘ın, Intel Xeon 6284R’dan yüzde 46 daha hızlı olduğu ortaya çıktı.

Bunun gibi daha birçok makale için TEKNODEHA

Bazı yerlerinde esinlendiğim SHİFTDELETE

Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız. İş için çok iyi işlemciler bence.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

EPYC Milan İşlemcileri Tanıtıldı (AMD)