e
sv

Epic Games Launcher İşlemcileri Olumsuz Etkiliyor

epic games launcher islemcileri olumsuz etkiliyor hG7z29pi | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Epic Games Launcher İşlemcileri Olumsuz Etkiliyor

AMD Ryzen işlemcilerde yaşanan voltaj problemleri, hali hazırda pek çok kullanıcıyı rahatsız eden bir durum. Bilgisayar boştayken Google Chrome’a girmek yahut fareyi hareket ettirmek, anlık voltaj zıplamalarına neden olabiliyor. Lakin şimdiki sorun, oyuncuları üzecek cinsten. Epic Games Launcher, boştayken bile işlemci sıcaklığının 20 dereceye kadar artmasına neden olabiliyor.

Görünüşe nazaran Epic Games Launcher, arka planda Steam‘a nazaran çok daha fazla data gönderiyor.

Epic Games Launcher olağandan daha fazla işlemci kullanıyor

Bilgisayarların boştayken serin çalışabilmesi, fan sesinin olmaması için epeyce değerli. Kim bir haber okurken yahut toplumsal medyada gezerken bilgisayarının sesli çalışmasını ister ki? Reddit üzerinde pek çok AMD Ryzen kullanıcısının dediğine nazaran Epic Launcher, işlemcileri rakiplerine kıyasla daha fazla yoruyor.

Epic Games Launcher

Epic Launcher açıkken (sağda) ve kapalıyken (solda) ortaya çıkan sıcaklık bedelleri.

Bilhassa AMD Ryzen kullanıcıları, Epic Launcher çalışırken işlemci sıcaklıklarının 15 ile 20 derece ortasında arttığını gözlemlemiş. Intel işlemcilerde de emsal sorunu yaşayan kullanıcılar olsa da bu durumdan etkilenen kullanıcılar ekseriyetle kırmızı ekip üyeleri. Sorunu yaşayan işlemciler ortasında Ryzen 9 5900X üzere şimdiki ve çok güçlü işlemciler de var.

Sorunun kaynağı ne?

Yapılan incelemeler sonucunda, Epic Games Launcher’ın Steam’e kıyasla art planda 14 kat daha fazla data gönderdiği ortaya çıktı. Data gönderme sürecinin takip edilmesi sonucu ortaya çıkan sunucu ise “tracking-website-prod07-epic-961842049.us-east-1.elb.amazonaws.com” oldu.

Epic Games Launcher

Editör notu: Intel işlemci kullanmama karşın CPU ve GPU kullanımı görüldüğü üzere çok fazla.

Toplanan datanın ölçüsü, kullanıcıların yaşadığı ülkenin kanunlarına nazaran de değişiklik gösterebilir. Lakin sorunun temel nedeni, uygulamanın berbat bir halde optimize edilmesinden kaynaklanıyor. İşlemci kullanımına ek olarak, uygulama açıkken ekran kartı kullanımı da yüzde 10’a kadar çıkabiliyor.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI