e
sv

Epic Games’den Google ve Apple’a Dava!

Epic Gamesden Google ve Applea Dava 1 | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

  • e 0

    Mutlu

  • e 0

    Eğlenmiş

  • e 0

    Şaşırmış

  • e 0

    Kızgın

  • e 0

    Üzgün

Epic Games, Apple ve Google’ın rekabet yasalarını çiğnediğini iddia ediyor.

Epic Games Tekno Deha

Oyun sektörünün dev şirketlerinin başında gelen isim Epic Games, Fortnite Mobil’i geçen sene Play Store ve App Store mağazalarından sunmaya başladıktan sonra oyun içi ödeme konuları hakkında yaşanan sorunlardan dolayı, oyun tamamen mağazalardan kaldırılmıştı. Bu olaylar nedeniyle İngiltere’de iki büyük teknoloji şirketine “İşletim sistemleri üzerindeki hakimiyetlerini kötüye kullanarak rekabeti haksız bir şekilde kısıtlamak” yı neden göstererek dava açtı. Son yıllarda büyük bir ün kazanan şirketin önemli bir harekette bulunduğunu söyleyebiliriz.

Epic Games’in Dava Açmasının Nedeni Ne?

İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne yeni gönderilen belgelerde; Apple ve Google’ın alternatif uygulama mağazalarından gelen rekabeti haksız bir şekilde engelleme ile beraber geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerini kullanmasına engel olduğu iddia ediyor. Ayrıca bu belgelerde uygulamaların dağıtımı için adil olmayan ücretler alındığı da belirtilmiş.

 

Epic Games, mahkemenin Apple ve Google’ın Fornite’ı ve geliştirici hesaplarını eski haline getirmesini aynı zamanda geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerini kullanmalarına izin vermesini talep ediyor. Epic Games’in yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Bunun Birleşik Krallık’taki tüketiciler ve geliştiriciler adına yapılması gereken önemli bir argüman olduğuna inanıyoruz” dedi.

İngiltere’de başlayan bu davadan sonra ABD ve Avustralya’da da yasal sürecin başlatılacağı da belirtildi.

Peki ya siz değerli okuyucuların bu konu hakkındaki düşünceleri nedir? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI