e
sv

En Uygun Linux Sunucu Dağıtımları

en uygun linux sunucu dagitimlari | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2020 birçok açıdan sıkıntı bir sene oldu. COVID-19 pandemisinin tesiriyle birlikte, online Dünya’da yeni bir çağa geçildi. Artan site trafikleriyle bir arada, site sahipleri için optimize etmeleri ve elden geçirmeleri gereken birçok faktör ortaya çıktı. Bunlardan biri de, sunucularda kullanılan işletim sistemleriydi. Artan trafik ve tıklanma oranlarıyla birlikte, bilhassa Linux cephesinde, birtakım dağıtımlar öteki dağıtımların önüne geçmeye başladı.

Sıkıntı bir yıl olmasına karşın, teknoloji sanayisinde birtakım heyecan verici olaylar da yaşandı. Linux, bilhassa kurumsal bilgi süreç dünyasında büyük kazanımlar elde etmeye devam ederken, sunucu dünyasının kelam konusu açık kaynak platformunun hakimiyeti altında olmasına şaşırmamak gerek.

Geçtiğimiz birkaç yılda, mevcut tabloyu değiştirebilecek yeni bir Linux sunucu dağıtımı olmadığından, bu liste bölümle iç içe olanlar için pek de şaşırtan gelmeyebilir. Linux sunucu dağıtımlarındaki bu tutarlılık, aşikâr başlı dağıtımların her vakit sınıflarının en üstünde kalmasının kıymetli nedenlerinden biri.

Gelin, bu dağıtımlara birlikte göz atalım.

Ubuntu Server

 

Ubuntu Server dağıtımının bu listenin başında gelmesi, pek de sürpriz olmamalı. Ubuntu Server dağıtımı, mevcut tüm Linux sunucu platformları ortasında karmaşıklık ve kullanıcı dostu olma ortasındaki tatlı noktayı bulmuş durumda. Bu listedeki diğer hiçbir işletim sistemi, şirketinize ve müşterilerinize hizmet vermek için muhtaçlık duyduğunuz çabucak hemen her şeyi sağlamayı, Ubuntu Server kadar kolay yapamayabilir.

Ubuntu son derece süratli ve sağlamdır. Ayrıyeten bir sunucu işletim sisteminde gereksiniminiz olan her şeyi size verebilecek kapasitededir. Kullanıcı dostu olduğu kadar bulut ve konteyner dostudur. Ubuntu, birinci heyetim sırasında Prometheus ve MAAS üzere bir dizi kurumsal merkezli hizmet eklemeyi çok kolaylaştırdığından, bunları kurmak ve heyetim sonrası çalıştırmak için fazladan vakit harcamanıza gerek kalmaz.

Dağıtımın çok cazip bir diğer istikameti (ve bu kadar çok kişinin bu dağıtımı tercih etmesinin öbür bir nedeni), hiç kuşkusuz Uzun Müddetli Dayanak – Long Term Support (LTS) sürümleridir. LTS sürümü ile beş yıllık dayanağın keyfini çıkarırsınız, böylelikle beş sene boyunca en yeni sürüme yükseltme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu sayede, heyetimin birinci gününden itibaren beş yıllık sonra da çalışacağından emin olmuş olursunuz. Beş sene, bir işletim sistemi için epeyce uzun bir müddettir.

Canonical’ın OpenStack bulut hizmetlerinin %55’inden fazlasının esasen Ubuntu üzerinde çalıştığını tez ettiği düşünüldüğünde, bu sunucu dağıtımının bu tıp listelerde uzun mühlet kalmayı garantilediğini söyleyebiliriz.

CentOS

centos | Tekno Deha
Sırada güvenliği artıran ve her kullanıcıya Linux’un neden çok uzun müddettir bu kadar sağlam olduğunu hatırlatan sunucu dağıtımı var: CentOS

CentOS, Ubuntu Server kardeşinin sunduğu kullanım kolaylığını sunamayabilir, lakin birçok istikametten bunu telafi ediyor.

Birincisi, Linux ruhuna dayalı bir sunucu: Güçlü, kararlı, inançlı ve bir sefer kurup çalıştırdığınızda size uygun hizmet sunar. CentOS, işletmeler ve yöneticiler ortasında çok tanınan bir seçim olsa da, Ubuntu kadar kolay değil. Lakin SELinux var!

Aslında, SELinux’un CentOS ile bu kadar merkezi bir odağa sahip olması, platformun güvenliğinin çok daha güçlü olduğu manasına geliyor. CentOS, Red Sınır Enterprise Linux’a dayalı olduğundan, şirketinizin muhtaçlıklarını karşılamaktan fazlasına sahip olduğunu biliyorsunuzdur.

CentOS ayrıyeten heyetim sırasında bir masaüstü ortamı eklemenizi de hayli kolaylaştırıyor. Bu sayede AWS, Google Cloud yahut Azure üzere servislerde GUI kullanmayacak olsanız bile, grubunuzdaki Linux hakkında yeteri kadar bilgili olmayan yöneticiler için işleri kolaylaştırabilir.

Öte yandan 2020 CentOS için pek de parlak bitmedi. Kullanıcıları fiyatlı sürüme çekmek isteyen IBM, Centos 8’in adeta fişini çekti. Topluluğun çok reaksiyonu ile karşılaşan bu karar sonucunda CentOS’un yerini alacak Rocky Linux üzere alternatifler şimdiden gün yüzüne çıkmaya başladı bile.

Debian

Linux

Debian, “Tüm dağıtımların kaynağıdır“. Pekala neden? Zira Ubuntu, Debian’a dayanır ve öbür pek çok dağıtım da Ubuntu’ya dayanmaktadır. Bu, Debian için övünülecek bir durum, ayrıyeten bu listeye neden girdiğini de açıklar nitelikte.

Pekala, Ubuntu zati buradayken neden Debian’ı dahil edelim ki?

Zira Ubuntu, Debian’a dayalı olsa da Debian değildir. Platformlar çok farklı olsa da, Debian ve CentOS, geliştiricilerin güvenilirliğe çok fazla dikkat çektikleri kıymetli bir özelliği paylaşıyor.

Debian’da, ortalarından seçim yapabileceğiniz üç sürüm vardır; Kararsız (Unstable), Test ve Kararlı (Stable). Kararlı sürümün bir modülü olabilmek için, bir yazılım modülünün birkaç ay boyunca test sürümü aracılığıyla gözden geçirilmiş olması gerekir. Bu, tıpkı vakitte bir duruma da dönüşür; Debian’ın Kararlı (Stable) sürümünü kullandığınızda, içindeki yazılımlar evvelden denendiği için çalışacağından emin olursunuz. Debian’ın Kararlı (Stable) sürümünün en büyük satış noktalarından biri de kırılamamasıdır. Bu nedenle de kullanabileceğiniz en sağlam sunucu yazılımlarından biridir.

Birkaç küçük farkın yanında, Ubuntu’ya çok benzeyen istikametleri de vardır. Debian ayrıyeten bu kararlılığın yanı sıra birçok sunucu işletim sisteminde bulunmayan kullanıcı dostu olma özelliğine sahiptir.

Fedora CoreOS

Linux

Gerçek dünyada birden fazla kurumsal firma, konteynerleri (container) Linux örneklerinden AWS, Azure ve Google Cloud üzere bulut tabanlı platformlarda dağıtıyor. Bunu yaparken birden fazla geliştirici ve yönetici genel emelli Linux sunucusunu tercih ediyor. Lakin, olabildiğince yüksek performanslı olmak istediğinizde, bilhassa konteynerler için tasarlanmış tek gayeli bir işletim sistemini tercih edebilirsiniz.

Fedora CoreOS tam da bu noktada yardıma koşan bir dağıtımdır. (İsmi bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir) CoreOS, Red Hat’e katıldıktan kısa bir müddet sonra, OpenShift’e aktarıldı ve tüm CoreOS imajları, indirme sitelerinden ve bulut sağlayıcılarından kaldırıldı. Tam da bu anda Fedora takımı devreye girdi ve CoreOS’u şu anda sahip olduğumuz şeye evirdi. Linux’un bu çeşidi, bulut seviyesinde kapsayıcı dağıtımlar için, hedefe yönelik olarak oluşturuldu. Fedora CoreOS, kurumsal gereksinimlerinizi karşılamak için konteynerleri dağıtma ve ölçeklendirme konusunda harika bir iş çıkaran, otomatik bir güncelleme platformudur.

Fedora CoreOS, bir müddettir geliştirme kademesinde olduğu için, tüm tanınan bulut sağlayıcılarından dağıtılabilir haldedir.

Red Sınır Enterprise Linux

Linux

Red Çizgi Enterprise Linux olmadan, hiçbir Linux sunucu dağıtımları listesini tamamlanmış sayamayız. İşletmeniz, birden fazla donanım ve bulut sağlayıcısında birinci sınıf takviye ve sertifika sunan, epey istikrarlı ve inançlı bir işletim sistemi gerektiriyorsa, bu dağıtım kullanabileceğiniz en düzgün Linux sunucu dağıtımıdır.

Red Çizgi Enterprise Linux, açık kaynaklı olmasına karşın ticari kullanım için oluşturulmuştur. RHEL’in bir topluluk sürümünü istiyorsanız, CentOS kullanacaksınız (ki bu, bildiğiniz üzere mükemmel bir seçimdir). Daha güzel bir takviyeye gereksiniminiz varsa, RHEL için bir lisans satın almalısınız.

RHEL yalnızca hizmetten ibaret değildir; bu sunucu platformu bulut, IoT, Big Veri, görselleştirme ve konteynerler için harika formda uygundur.

Sonuç

Sunucu gereksinimleriniz ne olursa olsun, bu platformlardan rastgele biri gereksinimlerinizi karşılamakla kalmaz, aşar. Web ve veritabanı sunucuları üzere tipik sunucu yazılımlarından bulut, konteyner, sanallaştırma, IoT, geliştirme, otomasyon ve ortadaki her şeye kadar, bu liste ortasında harika işletim sisteminizi bulacaksınız.

Sunucu yazılımları, Linux dağıtımları ve işletim sistemleri hakkındaki sorularınız için Technopat Sosyal’de husus açabilir, yazı hakkındaki görüş ve tekliflerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com