e
sv

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

en duzgun 10 winamp alternatifi HDkD1n9q | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Müzik çalar uygulaması kelam konusu olduğunda aklımıza gelen birinci isim Winamp olur. Geçmişte neredeyse her bilgisayarın temelini oluşturan bu efsanevi yazılım, çoğumuzu müzik keyfi konseptiyle tanıştırmıştı. Nullsoft, daha sonra Winamp’ın fişini çektiği için bir daha yüzünü göremedik. Hal bu türlü iken daha yeterli bir takviye sunan ve nizamlı olarak güncellenen müzik çalar uygulamaları için Winamp’ı terk etmeye hazırsanız, işte size 2020’de Windows bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz en düzgün 10 Winamp alternatifi uygulama.

1. MediaMonkey

Yalnızca bir müzik çalar değil, tıpkı vakitte hoş bir kütüphane düzenleme uygulaması mı arıyorsunuz? MediaMonkey gereksiniminiz olan Winamp alternatifi olabilir. Hem ağda hem de bilgisayarınızda depolanan yüzbinlerce şarkıyı, müziğin çeşidine, sanatkara ve gibisi şeylere nazaran sıralamanıza ve düzenlemenize imkan sağlar.

 

MediaMonkey neredeyse tüm müzik formatlarını (ör. MP3, FLAC, AAC) destekliyor ve senkronizasyon yeteneği sayesinde çok sayıda Android ve Windows aygıtlarıyla yedekleme yapabiliyor ve senkronize edilebiliyor. Ayrıyeten medyayı UPnP ve TV’ler üzere DLNA uyumlu aygıtlarla paylaşmanıza da müsaade veriyor. Eklenti takviyesiyle de müzik ismini söyletmek ve müzik yayını yapmak üzere birçok olağanüstü şeye sahip olabiliyorsunuz.

 • Platformlar: Windows 10, 8 ve 7; Android
 • Fiyat: Fiyatsız / 24.95$
 • Buradan indirebilirsiniz.

2. Winamp by Radionomy

Winamp‘ın en uygun alternatiflerinden biri ve biraz değiştirilmiş versiyonu. Şayet şimdi duymadıysanız Winamp, farklı bir şirketin kanatları altında geri dönüş yapmıştı. Nullsoft’un 1997’de başlattığı şey, 2014’te Radionomy’nin eline geçmişti ve artık Windows 10, 8 ve 8.1’le tam uyumlu bir beta sürümüne sahip. Daha evvel beta internette sızdırılmış fakat çok fazla talep gördüğü için Radionomy, Winamp Beta’yı resmi kanal aracılığıyla herkesin kullanımına sunmuştu. Mevcut sürüm şu anda 5.8 ve indirilebilir durumda.
Ayrıyeten Winamp 6, ileride podcastler ve öteki çevrimiçi entegre hizmetlerle de birlikte gelecek. En uygun yanı ise Winamp’ın daha sonra Android ve iOS’a da gelecek olması.

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

Buna ek olarak eski görünüm paketlerinini ve eklentileri Winamp Heritage’dan edinebilirsiniz. Windows bilgisayarda test ettiğimiz Winamp 5.8 sahiden âlâ çalışıyor, 90’lar ve 2000’leri hatırlamanıza müsaade veren klasik temayı da uygulayabiliyorsunuz. Velhasıl bir Winamp alternatifi arıyorsanız, çağdaş versiyonunu deneyebilirsiniz.

 • Platformlar: Windows 10, 8.1 ve 8
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

3. Foobar2000

Nullsoft’ın (Winamp’ın gerisindeki şirket) eski bir çalışanı tarafından geliştirilen Foobar2000 muhtemelen piyasadaki en esnek ve en kapsamlı müzik çalar. Kullanıcı arayüzü epey eski görünse de altında tonlarca özellik saklı. Foobar2000 hayli modüler bir dizayna ve hangi modüllerin (çalma listesi yöneticisi gibi) gösterileceğini seçmenize imkan sağlayan büsbütün özelleştirilebilir bir arayüze sahip. Örneğin aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere; Albüm resmi, Modül bilgisi, Oynatma listesi, Spektrogram modülleri.

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

Ses CD’lerini kopyalayabilme ve medyayı birçok farklı formatlara dönüştürebilme imkanına da sahip olan Foober2000, ZIP ve RAR üzere arşivlenmiş medya evraklarını bile okuyabiliyor. İçinde, özelleştirilebilir klavye kısayolları, taşınabilir suram, oynatma istatistikleri ve UPnP akışına müsaade veren kapsamlı bir SDK da bulunuyor.

 • Platformlar: Windows 10, 8, 7, Vista ve XP
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

4. MusicBee

MusicBee, şu vakte kadar her vakit en tanınan müzik çalarlardan biri olmuştur. Özgün versiyona çok emsal biçimde güncellenen MusicBee yazılımı tüm tanınan formatlarda çalabiliyor ve aralıksız oynatmayı da destekliyor. Ayrıyeten, içinde müziklere ID3 etiket bilgilerini kolay kolay eklemenize ve düzenlemenize imkan sağlayan yerleşik bir etiket düzenleyicisi de mevcut.

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

MusicBee’nin otomatik DJ modu, özel filtreler kullanarak kaydettiğiniz kütüphanenizi ya da emsal sanatkarlardan modül çalma üzere yapılandırılabilir ayarlarla müzik çalmayı otomatikleştirmenizi sağlıyor. Müzik gezgini modülü, Xbox Müzik hizmeti entegrasyonu sayesinde de en uygun liste yapan sanatkarlara, albümlere ve single’lara göz atabilme imkanı sağlıyor. Ayrıyeten eklenti takviyesi sayesinde yazılıma ekstra özellikler (örneğin aygıt senkronizasyonu) eklemenize müsaade veriyor.

 • Platformlar: Windows 10, 8, 7, Vista ve XP
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

5. Winyl

Wiyl, kolay kullanıcı arayüzü ve güçlü ses formatı dayanağıyla birçok özelliğe sahip küçük bir müzik çalar uygulaması. Attığınız çabucak hemen her ses belgesini işleyebilen, kullanımı kolay bir arayüz sağlayan Winyl’ın, favori programlarınızı canlı yayında izleyebileceğiniz özel bir radyo kısmı de bulunmakta.

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

İçinde en çok çalınan 25 kesime nazaran sizin için otomatik olarak çalma listeleri oluşturan ‘Smartlist’ özelliği de bulunuyor. WMA, M4A, MP3, OOG, MPC, APE, FLAC üzere çeşitli evrak formatlarının yanı sıra WASAPI ve ASIO üzere standartlarda da ses çıkışını destekliyor.

 • Platformlar: Windows 10, 8, 7 ve Vista
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

6. AIMP

Özellik ve kolaylık istikrarı isteyen kullanıcılar için yapılmış olan AIMP, 32-bit ses sürece özelliğine de sahip. Flanger, Voice Remover üzere ses efektleriyle birlikte geliyor ve internet radyosunu standart ses evrakına kaydetmeye imkan tanıyor.

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

AIMP’in en eşsiz özelliği ise o anda çalmakta olan parçayı RAM’e (250 MB’a kadar) yükleyebiliyor olması, böylelikle daha meselesiz bir çalma gerçekleştiriyor. Ayrıyeten yapılandırılabilir genel kısayol tuşları, otomatik kapanma üzere özelliklere ve çok sayıda eklenti dayanağına de sahip.

 • Platform: Windows 10, 8, 7 ve Vista; Android
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

7. iTunes

Apple’ın bu özel müzik çaları piyasaya çıktığından beri internette dolaşıyor ve en yeterli müzik çalarlardan biri olduğunu çoktan kanıtladı. Bir Apple aygıtınız olmasa bile iTunes’ı Windows’ta varsayılan müzik çalar olarak kullanabilirsiniz.

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

Apple Music üyeliği ile de (13.99 TL), kendi müzik kütüphanenizi içe aktarmanın yanı sıra, kesimleri ve albümleri de Apple iTunes mağazasından çevrimiçi olarak arayabilirsiniz. Apple’ın milyonlarca şarkıyı barındıran müzik hizmetinde istediğiniz an istediğiniz şarkıyı bulup dinleyebilirsiniz.

 • Platform: Windows 10, 8, 7 ve Vista
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

8. Bread Player

Bread Player bu listedeki tek fiyatlı uygulama. Lakin istenilen 0.99 $’lık fiyatın bedelinde olduğunu düşünmekteyiz. Birinci kullandığınız andan itibaren ilginizi çekecek olan Bread Player, MP3, M4A, FLAC ve daha fazla ses formatlarını da destekliyor.

En Sağlam 10 Winamp Alternatifi

Senkronize müzik kelamları dayanağıyla birlikte gelen oynatıcının bu özelliği hakikaten çok kullanışlı. Ek olarak çalan kesimin sanatkarının eksik bilgilerini doldurma özelliği de mevcut. Daha fazla özellikler için oynatıcıyı kurcalamayı unutmayın!

 • Platform: Windows 10
 • Fiyat: 0.99$
 • Buradan indirebilirsiniz.

9. JetAudio Basic

JetAudio, Winamp’a en çok benzeri görünüm sunan ve o biçimde çalışan müzik çalarlardan biri. Bunun en büyük nedeni her iki yazılımın da 90’larda piyasaya çıkması ve o vakitten beri o klasik görünümü sürdürmesi. JetAudio tam teşekküllü uygulamasını rafa kaldırırken Basic sürümü öne çıkardı, hem de ağzına kadar bilhassa birlikte. Hem müzik hem de görüntü belgelerini oynatabileceğiniz JetAudio Basic’te medya evraklarının meta datalarını düzenleyebilir, CD’ye yazabilir, belgeleri farklı formatlara dönüştürebilir, ses kaydedebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıyeten internet radyo yayın hizmetini de entegre etmenize imkan sağlıyor.

JetAudio Basic | Tekno Deha

JetAudio da, Winamp üzere eklentileri ve görünüş değiştirmeyi destekliyor ve birçok Winamp eklentileriyle de uyumlu, yani birbirinin yerine kullanabilirsiniz. Ses geliştirme araçlarından bahsedecek olursak, müziğin cinsine nazaran ses çıkışını güzelleştiren bir BBE algoritmasına sahip olan JetAudio, çok geniş bir medya formatı takviyesine sahip.
Tüm bunları göz önüne alırsak, JetAudio Basic sahiden tam bir Winamp alternatifi.

 • Platform: Windows, Android ve iOS
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

10. Dopamine

Dopamine, Winamp kadar eski ve tanınan olmamasına karşın hayli yetenekli ve birçok bilhassa dolu. Akıcı bir dizayna sahip olan Dopamine; müzikleri, sanatkarları, albümleri, etiketleri, yani çabucak hemen her şeyi pak bir biçimde görebileceğiniz halde dizayn edilmiş. FFmpeg projesi üzerine inşa edilen Dopamine, büyük bir arşive sahip olan kullanıcılar için ses, görüntü ve başka medya tiplerinde evrakları işlemek için epeyce yeterli bir performans artışı sağlıyor. WAV, MP3, FLAC, WMA, M4A / AAC vb. üzere belge formatlarını da desteklediğini belirtelim.

Dopamine | Tekno Deha

Ses geliştirmelerine gelince, mikser ve çeşitli ses ayarlarını kullanabileceğiniz birkaç seçenek sunuyor. Ek olarak ses gecikmesi denetimi sunan Dopamine, ses çıkışında mikro saniyelik bir gecikme bile istemiyorsanız tam size nazaran. Bunun yanı sıra MetroLyrics ve LyricWiki’den çevrimiçi hizmetleri entegre edebilir ve müzikler için internetten kelamları alabilirsiniz.
Sonuç olarak Dopamine görünüş olarak Winamp’a benzemese de, çok âlâ bir dizayna ve özelliklere sahip Winamp alternatifi olduğunu inkar edemeyiz.

 • Platform: Windows
 • Fiyat: Fiyatsız
 • Buradan indirebilirsiniz.

Şimdi Spotify, Deezer, Apple Music yahut YouTube Premium üzere müzik akış servislerini kullanmaya başlamadıysanız ve müzik arşivinizi bilgisayarınızda depoluyorsanız, bu uygulamalar çevrimdışı müzik koleksiyonunuzu dinlemenize yardımcı olacaktır. Listedeki yazılımların neredeyse tüm evrak uzantılarına takviyesi var, yani müzik koleksiyonunuz hangi belge formatında olursa olsun dinleyebilirsiniz.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI