e
sv

En Kolay BIOS Sıfırlama Yöntemleri – 2021 Güncel

En Kolay BIOS Sıfırlama Yöntemleri - 2021 Güncel
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En Kolay BIOS Sıfırlama Yöntemleri – 2021 Güncel

 

Yöntem 1 – BIOS Menüsü ile Sıfırlamak

BIOS Nasıl Sıfırlanır? - 2021 Güncel Rehber

BIOS sıfırlama usulleri arasında en kolay olanı netlikle BIOS üzerinden sıfırlamaktır. Zira yalnızca 2-3 harekât kolay yaparak BIOS ayarlarınızı sıfırlamanız muhtemel. Fakat burada her anakartta bu harekâtın aynı olmayacağını öğrenmeniz gerekiyor. Genele bakacak olursak gerçeğinde anlam aynıdır.

Şayet masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız BIOS’a ulaşım tuşu çok yüksek olasılıkla “DELETE” tuşu olacaktır. Şayet dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bu tuş F1-F2 gibi tuşlardan biri olabilir, bu mevzuda üreticinizden dayanak almanızı öneririz. Bu tuş ile BIOS’a girdikten sonra “EXIT” kısmını bulun, burada “LOAD Optimal Defaults” eşi bir alternatif olacaktır, bu alternatifle beraber BIOS sıfırlayabilirsiniz. Bu harekât tam ayarlarınızı sıfırlayacağı için dikkatli olmanızda fayda var.

 

Yöntem 2 – CLRTC Pini ile Sıfırlamak

En Kolay BIOS Sıfırlama Yöntemleri - 2021 Güncel

BIOS sıfırlama usulleri arasında yeniden popüler usullerden biri ise anakart üzerindeki lüzumlu jumper pinleri bulup sıfırlama usulüdür. Bu pinler çoğu anakartta aynı adla belirtiliyor. Fakat bazı anakartlarda CLR_CMOS biçiminde belirtildiği de olmuyor değil. Başka Bir Deyişle çok yüksek olasılıkla bu iki addan birine sahip olacaktır.

Bu pini bulduktan sonra bilgisayarınızdan tam eforu kesin. Bu iki pini GEÇİRGEN bir nesneyle kısa devre yaptırmanız gerekiyor. Kısa devre deyince korkabilirsiniz fakat varsayım ettiğiniz gibi bir şey değil bu. Misalin tornavida gibi geçirgen bir nesneyle bu iki pini 10-20 saniye kadar kısa devrede vazgeçin. Daha sonra bilgisayarınıza tekerrür efor verdiğinizde BIOS ayarlarınızın güzel bir şekilde sıfırlandığını göreceksiniz.

Benzer teknoloji haberleri ve rehberleri için: teknodeha.com