e
sv

En İyi Sony PlayStation Yarış Oyunları

En İyi Sony PlayStation Yarış Oyunları
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

1994 senesinde çıkan Sony PlayStation için en iyi yarış oyunlarını listeledik. Gelin, birlikte bakalım.

En İyi Sony PlayStation Yarış Oyunları

 

En İyi Sony PlayStation Yarış Oyunları

Önce Sony PlayStation nedir bilmekte fayda var. PlayStation (Japonca: プレイステーションPureisutēshon; resmî olarak PS şeklinde kısaltılır), Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen video oyun konsolu serisi markası. İlk olarak 3 Aralık 1994 tarihinde, Japonya’da tanıtılan marka kapsamında beşinci, altıncı ve yedinci nesil video oyun konsolları üretildi. Günümüzde PlayStation markası altında dört ev konsolu, iki taşınabilir konsol, bir medya merkezi, çevrimiçi servis, telefon ile birlikte çeşitli oyun kumandası ve dergiler bulunmaktadır.

Serinin ilk konsolu olan ve 1994’te piyasaya sürülen PlayStation, satışa sunulduğu tarihten yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar dünya çapında 100 milyonun üstünde sattı ve bu başarıyı elde eden ilk video oyunu konsolu oldu. Ardılı niteliğinde olan ve ilk olarak 2000’de satışa sunulan PlayStation 2, 31 Ocak 2011 itibarıyla sattığı 150 milyonun üzerindeki ürünle en çok satılan video oyunu konsolu oldu. Serinin üçüncü ev konsolu olan PlayStation 3 ise 29 Mart 2011 tarihi itibarıyla dünya genelinde 50 milyonun üzerinde bir satış rakamı elde etti. 2004’ün sonunda çıkarılan ve 2011’in üçüncü çeyreği itibarıyla yaklaşık 58,9 milyon ünite satan PlayStation Portable, serinin ilk taşınabilir oyun konsolu oldu. PlayStation Portable’ın ardılı olan PlayStation Vita’nın ise 2012’nin ilk çeyreğinde satışa sunulmuştur.

Öte yandan PlayStation markası altında PSX isimli PlayStation ve PlayStation 2 entegreli dijital video kaydedicisi yayınlandı. Fakat yüksek fiyatı sebebiyle kısa ömürlü oldu ve Japonya dışında satışa sunulmadı. 2010’da üretilen PlayStation 2 entegreli Sony Bravia televizyon ise yine sadece Japonya’da piyasaya sürüldü. Serinin ana oyun kumandası ise DualShock adı altında üretildi ve 28 Haziran 2008 itibarıyla 28 milyonun üzerinde satıldı.

 

1.Gran Turismo 2

psone 2 teknodeha.com | Tekno Deha

Listemizin ilk sırasında Gran Turismo 2 var. Gran Turismo 2, PlayStation için bir yarış oyunudur. Gran Turismo 2, Polyphony Digital tarafından geliştirildi ve 1999’da Sony Computer Entertainment tarafından yayınlandı. Gran Turismo’nun devamı niteliğindedir. 30 Nisan 2008 itibarıyla Japonya’da 1.71 milyon, Güneydoğu Asya’da 20.000, Kuzey Amerika’da 3.96 milyon ve Avrupa’da 3.68 milyon kopya ile eleştirel ve mali olarak iyi karşılandı  ve sonunda bir Sony Greatest Hits oyunu haline geldi. Başlık, Metacritic’in toplamında ortalama% 93 aldı.

 

2.Colin McRae Rally 2.0

En İyi Sony PlayStation Yarış Oyunları

Listemizin ikinci sırasında Colin McRae Rally 2.0 var. Colin McRae Rally serisinin ikinci oyunudur ve 2000 Dünya Ralli Şampiyonası’nın yapım aşamasındaki arabaları ve rallilerini içerir. Oyunun Acemi, Orta ve Uzman olmak üzere üç zorluk seviyesi vardır. Önceki oyunda olduğu gibi, Colin McRae Rally 2.0, oyuncuların dünya çapında çeşitli özel etaplarda düzenlenen ralli etkinliklerine katılmalarına izin veriyor ve 2000 Dünya Ralli Şampiyonası’nda yer alan Ford Focus RS WRC ve Subaru Impreza gibi bir dizi arabayı kullanıyor.

Yeni özellikler arasında, AI sürücülerine veya başka bir oyuncuya karşı doğrudan kafa kafaya rekabet içeren Arcade modu, daha ayrıntılı araç modelleri ve iç mekanlarla geliştirilmiş grafikler ve serinin geri kalanı için korunacak daha temiz ve daha minimalist bir menü sistemi yer alıyor. 2000 yılında McRae’nin yardımcı pilotu olan Nicky Grist, Colin McRae’nin çıkışına kadar kalacak olan ilk oyundaki rolünü yeniden canlandırıyor: 2007’de Dirt; Grist daha sonra 2017’de Dirt 4’te kendisi olarak seslendirmeye geri döndü.

 

Daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.