e
sv

En İyi Linux Dağıtımlarını Listeledik

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sizler için en iyi Linux dağıtımlarını listeledik . Bu listede tanıdığınız Linux dağıtımları olacaktır. İşte karşınızda sizin için listelediğimiz en iyi Linux dağıtımları .

tekno deha

En İyi Linux Dağıtımlarını Listeledik

1.Ubuntu

tekno deha

Listemizin ilk sırasında Canoncial’ın yaptığı Ubuntu var. Herkesin duyduğu bir Linux dağıtımıdır. Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi. Bilgisayarlar, sunucular ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilmektedir. Ubuntu projesi Linux ve özgür yazılımın, bilgisayar kullanıcılarının günlük yaşamının bir parçası haline gelmesi amacıyla başlatılmış olup, ilk kararlı masaüstü sürümü Ekim 2004’te yayınlanmıştır. Ubuntu’nun masaüstü sürümü günümüzde 40 milyonu aşkın kullanıcı sayısıyla dünyanın en yaygın kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır. Ubuntu, herkesin özgürce kullanabildiği; yayınlamakta, kopyalamakta ve kodlarını değiştirip geliştirebilmekte özgür olduğu yazılımlardan oluşur. Bunların çoğu GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak yazılımlardır.

 

2. Linux Mint

tekno deha

Listemizin ikinci sırasında Debian tabanlı Linux Mint var. Linux Mint, Ubuntu ve Debian temel alınarak geliştirilen, masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımıdır. Linux Mint, “güçlü ve kullanımı kolay hem de modern, şık bir işletim sistemi” olmayı hedeflemektedir. Linux Mint, DistroWatch sitesinde, sayfası en çok tıklanan dağıtımlar listesinde 2011 yılından beri birinci sırada yer almaktadır. Linux Mint web sitesinde, Linux Mint’ın, Windows, macOS ve Ubuntu işletim sistemlerinden sonra dünyada en çok kullanılan 4. masaüstü işletim sistemi olduğu ifade edilmektedir. Ana sürüm olarak, bizzat Linux Mint ekibi tarafından geliştirilen Cinnamon masaüstü ortamı ile MATE ve Xfce masaüstü ortamını içeren sürümleri yayınlamaktadır.

 

3.Clear Linux

tekno deha

Listemizin üçüncü sırasında Intel’in dağıtımı olan Clear Linux var. Ana amacı iş için bilgisayar kullananlar için tasarlanan bu dağıtım, GNOME arayüzüne sahiptir ve Intel ürünleri ile %100 optimizedir.

 

4.openSUSE

tekno deha

Listemizin dördüncü sırasında Novelle’nin openSUSE dağıtımı var. SUSE (telaffuzu /suse/ olmakla beraber sıklıka /suzi/ şeklinde de okunur), Novell firması tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. SUSE, aynı zamanda Masaüstü Linux Birliği’nin (ing. Desktop Linux Consortium) kurucu üyesidir.

 

5.Fedora

tekno deha

Listemizin son sırasında ise RPM tabanlı Fedora var.

Fedora (önceki adıyla Fedora Core), açık kaynak kodlu ve özgür bir Linux dağıtımı. Dünya çapında bir özgür yazılım topluluğu olan Fedora Projesi tarafından geliştirilmekte ve yönetilmekte, Red Hat tarafından desteklenmektedir. Red Hat’ın 2004 yılında sonlandırdığı Red Hat Linux dağıtımının devamı olarak adlandırılabilecek Fedora, Linux dünyasının önde gelen dağıtımlarından biridir. Fedora, aynı zamanda Red Hat Enterprise Linux ürünü için bir test ortamı görevi görmektedir.

Fedora, varsayılan olarak GNOME masaüstü kullanır ayrıca KDE, Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarını da seçenek olarak sunar.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

En İyi Linux Dağıtımlarını Listeledik