e
sv

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni bir notebook ya da AIO (All-in-One) almak isteyen bilgisayar kullanıcıları için en iyi Intel mobil CPU modellerini listeledik. Gelin birlikte bakalım.

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri

Bundan önce Intel firmasını öğrenmekte fayda var.

Intel, merkezi Santa Clara, Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde bulunan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir teknoloji şirketidir. Gelire dayalı dünyanın en büyük ve en değerli yarı iletken yonga üreticisidir. Çoğu kişisel bilgisayarda bulunan işlemciler olan X86 serisi mikroişlemcilerin mucididir. Intel, toplam gelirine göre en büyük ABD şirketleri arasında 2018 Fortune 500 listesinde 46. sırada yer aldı.

Intel, Apple, Lenovo, HP ve Dell gibi bilgisayar sistemi üreticileri için mikroişlemciler sağlar. Intel ayrıca anakart chipseti, ethernet kartı ve entegre devreler, flaş bellek, grafik işlemci birimleri, gömülü sistemler ve iletişim ve bilgi işlemle ilgili diğer aygıtları da üretir.

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri

18 Temmuz 1968’de yarı iletken öncüleri Robert Noyce ve Gordon Earle Moore (Moore yasası) tarafından kuruldu ve Andrew Grove’un yönetici liderliği ve vizyonuyla ilişkilendirildi. Şirketin adı, entegre devrenin (mikroçip) önemli bir mucidi olan kurucu ortak Noyce ile entegre ve elektronik kelimelerinin birleşik sözcüğü olarak tasarlandı. İstihbarat bilgisinin “istihbarat” terimi olması da ismi uygun hale getirdi. Intel, 1981 yılına kadar işlerinin çoğunu temsil eden SRAM ve DRAM bellek yongalarının da ilk geliştiricisiydi. Dünyanın ilk ticari mikroişlemci yongasını 1971’de üretmiş olsa da, bu, kişisel bilgisayarın başarısına kadar birincil işi haline gelmedi.

1990’larda Intel, bilgi teknolojisinin hızlı büyümesini teşvik eden yeni mikroişlemci tasarımlarına büyük yatırım yaptı. Bu dönemde Intel, PC’ler için mikroişlemcilerin baskın tedarikçisi oldu ve pazar konumunu, özellikle Advanced Micro Devices’a (AMD) karşı savunmak için agresif, rekabete aykırı taktikler ve Microsoft ile birlikte PC endüstrisinin yönünü belirledi.

Intel’deki Açık Kaynak Teknoloji Merkezi, PowerTOP ve LatencyTOP’I barındırır ve Wayland, Mesa3D, Intel Array Building Blocks, Threading Building Blocks (TBB) ve Xen gibi diğer açık kaynaklı projeleri destekler.

1.Intel Core i7 11375H

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri

 

Listemizin ilk sırasında Intel Core i7 11375H var. 4 çekirdek 8 threada sahiptir. 12MB Intel Smart Cache bir önbelleğe ve 35W TDP değerine sahiptir. I-GPU olarak ise Intel Iris Xe vardır. 64 GB DDR4 3200MHz ve LPDDR4x-4267 RAM desteği mevcuttur. Intel Turbo Boost ile 5.00GHz olmaktadır.

 

2.Intel Core i5 11300H

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri

 

Listemizin ikinci sırasında Intel Core i5 11300H bulunuyor. 4 çekirdek 8 threada sahiptir. 8MB Intel Smart Cache bir önbelleğe ve 35W TDP değerine sahiptir. I-GPU olarak ise Intel Iris Xe vardır. 64 GB DDR4 3200MHz ve LPDDR4x-4267 RAM desteği mevcuttur. Intel Turbo Boost ile 4.40GHz olmaktadır.

3.Intel Core i3 1125G4

En İyi Intel Mobil CPU Modelleri

 

Listemizin son sırasına Intel Core i3 1125G4 var. 4 çekirdek 8 threada sahiptir. 8MB Intel Smart Cache bir önbelleğe ve 28W TDP değerine sahiptir. I-GPU olarak ise 11.nesiller için Intel UHD Graphics vardır. 64 GB DDR4 3200MHz ve LPDDR4x-3733 RAM desteği mevcuttur. Intel Turbo Boost ile 3.70GHz olmaktadır.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.