e
sv

En İyi DOS İçin Yarış Oyunları

dos teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eski bir bilgisayara yada DOS üzerinden yarış oyunları oynamak isteyenler için bir liste hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim.

En İyi DOS İçin Yarış Oyunları

En İyi DOS İçin Yarış Oyunları

Önce DOS nedir öğrenmekte fayda var. DOS (İngilizce: Disk Operating System, Türkçe: Disk İşletim Sistemi), bilgisayarlar için ufak ve basit bir işletim sistemi türü olup, ana görevi disket ve sabit disk gibi saklama ortamlarının yönetimidir. Bilgisayarların diğer işlevleri; grafik, ses, yazdırma, ağda gezinme, bellek yönetimi, çoklu kullanıcı ve çoklu işlem özellikleri, DOS tarafından üstlenilebilir. Bu özellik ve görevler çeşitli kullanım yazılımlarının yardımı ile olur.

DOS sistemleri 90’lı yılların ortasına kadar hemen hemen her PC’de işletim sistemi olarak görev yapmışlardır. Bugün çoğu alanda yerini grafik arabirimli işletim sistemleri almış ise de, DOS basit ve ufak oluşundan bir gömülü sistem olarak çeşitli kumanda ve denetleme sistemlerinde hayatını sürdürmektedir.

DOS’un tarihi, bilgisayarların (kişisel bilgisayarlar) tarihiyle başlar ve çoğunlukla da pek hayırla anılmaz. Çünkü DOS’ta grafiksel bir kullanıcı arabirimi (pencereler) yoktur, her şey komutlarla ve çok sayıda parametre ile yapılır. DOS, tüm x86 tabanlı bilgisayarlarda çalışır. Çok görevli bir işletim sistemi olmayan DOS, grafik kullanıcı arabirimini kullanmaz. Üstünde kolay yazılması, bellek ve sabit diskte az yer kaplaması, kolay ve çabuk öğrenilmesi, düşük donanımlı bilgisayarlarda çalışması gibi avantajları olmakla birlikte, etkin bir bellek yönetiminin olmaması, eski teknoloji kullanması ve grafik kullanıcı arabirimi olmaması önemli kısıtlamalarıdır.

 

1.Network Q RAC Rally Championship

En İyi DOS İçin Yarış Oyunları

Listemizin ilk sırasında Network Q RAC Rally Championship var.  Ralli Şampiyonası serisinin bir parçası olan bir ralli bilgisayar oyunudur. Oyun, Kasım 1993’te MS-DOS için piyasaya sürüldü. İngiliz stüdyosu Pixelkraft tarafından geliştirildi ve Europress, Red Rat Software tarafından geliştirilen Lombard RAC Rally oyununu yayınladıktan beş yıl sonra Europress Software tarafından yayınlandı. Oyunda lisanslı meşhur ralli arabaları mevcuttur.

 

2.Screamer Rally

En İyi DOS İçin Yarış Oyunları

Listemizin ikinci sırasında Screamer Rally var. Screamer Rally 1997’de yayınlanan Screamer serisinin üçüncü ve Milestone tarafından geliştirilen son oyun. Oyun, Screamer 2 üzerine kuruludur, ancak bağlamı bir toplanma oyununa dönüştürür. Oyun, 3dfx Voodoo Graphics yonga setini kullanarak, oyunun grafik donanımı hızlandırma işleminin yüksek çözünürlüğe ve doku filtrelemeye erişimine izin verdi. Oyunda her biri Çin, Kanada, İtalya, Arizona, İsveç ve Galler’de olmak üzere yedi parkur ve bonus kurs ekleniyor.

 

Daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.

 

 

etiketlerETİKETLER