e
sv

En İyi Chromium Tabanlı Tarayıcıları Listeledik

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sizler için en iyi Chromium tabanlı tarayıcıları listeledik . Bu en iyi Chromium tabanlı tarayıcılar hangileri ve diğerlerine göre artısı nedir? Artılarına göre sizler için listeledik.

 

En İyi Chromium Tabanlı Tarayıcıları Listeledik

1.Microsoft Edge

tekno deha

Listemizin ilk sırasında Microsoft‘un yapmış olduğu Microsoft Edge var. Listemizde başta olma nedeni ise az RAM tüketmesi, tasarımının sade ve şık olması ve bütün OS’larla uyumlu olmasıdır. En başta ise şu amaçla çıkmıştır:

Microsoft Edge (kod adı “Spartan“); Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One’da kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirilen web tarayıcısı. Tüm cihaz türlerinde Internet Explorer’ın yerini alarak varsayılan web tarayıcısı olmak üzere tasarlandı. Microsoft, Edge’in web standartlarıyla uyumlu bir motora sahip, hafif bir tarayıcı olduğunu belirtmektedir. Cortana ile bütünleşme, not alma araçları ve okuma görünümü gibi bazı yenilikçi özelliklere sahiptir. Edge, Internet Explorer’ın aksine ActiveX ve Browser Helper Objects (BHO) desteği sunmaz. 2 Ağustos 2016’da çıkan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’nden itibaren eklenti desteği sunmaktadır. Eklentiler Microsoft Store aracılığıyla yüklenebilir.

 

2. Opera GX

tekno deha

Listemizin ikinci sırasında oyuncular için tasarlanmış Opera GX var. İkinci sırada olma nedeni ise eski Chromium sürümü kullanması ve yalnız tek bir kitle için yapılmış olmasıdır.

Opera; Opera Software tarafından geliştirilen; Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışan bir web tarayıcısıdır. Blink tarayıcı motorunu kullanır. Piyasadaki beklentileri karşılayan özelliklere sahip olan Opera; dahilî açılır pencere ve reklam engelleyici, sekmeli gezinti, dahili arama, Opera’nın gelişmiş işlevlere sahip çığır açan e-posta yazılımı, haberci, IRC sohbet ve kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılayan özelleştirme yetenekleriyle dikkat çeken bir web tarayıcıdır. Opera birkaç fare tıklamasıyla özelleştirilebilir. Opera, Google Chrome ile aynı altyapıyı kullanmaktadır.

 

3. Vivaldi

tekno deha

Listemizin üçüncü sırasında ise Vivaldi var. Vivaldi’nin üçüncü sırada olma nedeni ise güncel Chromium sürümü ve gizliliğe önem verilmesinden dolayı. Vivaldi, Chromium tabanlı, ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Opera’nın eski CEO’su Jon Stephenson von Tetzchner tarafından kalabalık bir ekiple geliştirilmiştir. Windows, OS X, Linux ve Android işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır.

 

4. Brave

tekno deha

Listemizin sonuncu sırasında ise Brave var. Vivaldi gibi gizliliğe önem vermektedir. Tasarım dışında pek bir farkı yoktur. Brave, Brave Software Inc tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir web tarayıcı yazılımıdır. Chromium tabanlı geliştirilmekte olan Brave, kullanıcıların internet üzerindeki gizliliğini korumak için reklamları ve takipçileri engelleme özelliğini sahip. Brave bu reklamlar yerine kullanıcılarına kendi envanterindeki reklamları kullanıcıları takip etmeden sağlamayı hedeflemektedir. 2019 itibarıyla Brave Reklamları 8 ülkede yayınlanıyor(Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Almanya, Avusturalya, İrlanda ve Yeni Zelanda). Mozilla’nın kurucu ortaklarından Brendan Eich önderliğinde ve geliştirici gönüllülerle geliştirilmekte olan Brave tarayıcısının Windows, macOS, Linux, Android ve iOS sürümleri bulunuyor. Linux tarafında Snapstore aracılığıyla tek tıkla kurulabilmektedir.

 

Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI