e
sv

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 50 Web Sitesi Açıklandı

dunyanin en cok ziyaret edilen 50 web sitesi aciklandi jiXyfp9W | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen 50 Web Sitesi Açıklandı

Artık herkes interneti kullandığından, dünyanın en çok ziyaret edilen web sitelerinin hangisi olacağını iddia etmeniz çok kolay. Hepimiz bunları günlük olarak kullanıyoruz ve istatistik açısından neredeyse rakipsiz olmalarının sebebi de ağır bir kullanıcı kitlesine hizmet vermeleri. Pekala açıklanan bilgilere nazaran dünyanın en tanınan 50 web sitesi hangileri? Gelin birlikte inceleyelim.

En çok kullanılan ve haliyle bu listeye dahil edilmesi gerektiğini düşündüğünüz siteler yüksek ihtimalle Google, Youtube ve Facebook olacaktır. Bu türlü düşünüyorsanız haklısınız, iddianız yanlışsız. Birinci üç web sitesi -aylık sayfa görüntülemelerine göre- Google (92,5 milyar görüntüleme), YouTube (34,6 milyar görüntüleme) ve Facebook (25,5 milyar görüntüleme). İstatistik şirketlerince açıklanan en çok ziyaretçi akınına uğrayan web siteleri uzun vakittir bu üç web sitesi oluyor. Şaşırtan olduğu söylenemez zira teknolojiyle yaşadığımız hayatımızda en çok bu sitelerde vakit geçirdiğimiz aşikar. Bu birinci üç web sitesinin bir ortaya getirdiği ziyaretçi sayısını farklı bir açıdan yorumlarsak; Google, Youtube ve Facebook toplamda bir ayda 152 milyar ziyarete uğramış ve bu sayı tek başına listede ismi kalan 47 web sitesinin ziyaretçi sayısının tamamına tekabül ediyor.

Fakat bu listeyi dünyadaki en yüksek trafik alan 50 web sitesine yükselttiğinizde, bilmediğiniz pek çok öteki şaşırtan istatistik kullanıcıları karşılıyor. Aslında üzerinde durulması gereken kısım da tam olarak burası diyebiliriz.

Coronavirus pandemisi meydana geldiğinden beri beşerler çalışmak, öğrenmek, irtibat kurmak ve alışveriş yapmak için çevrimiçi platformlara daha fazla bağımlı hale geldi. Haliyle internet sitelerinde çok fazla kişi vakit geçirmeye başladı. Birazdan bahsedeceğimiz en tanınan 50 web sitesini ortaya koyan bilgiler, ünlü web tahlili şirketi SimilarWeb‘den alınmış olup günümüze kadar yaşanan tüm faktörleri içermektedir.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

en çok ziyaret edilen

En zirvede, tabi ki Alphabet‘in sahibi olduğu ve yılda iki trilyon arama sorgusuyla başkan olan Google var. Google, karlarının %80’ini reklamlar aracılığıyla elde ediyor.

Toplumsal medya tarafında ise 2,7 milyar kullanıcıyla dünyanın en büyük toplumsal medya platformu olan Facebook geliyor. Ayrıyeten ortalama olarak bir kullanıcının günde yaklaşık 34 dakika Facebook’ta vakit geçirdiği de gözlemlendi. Dahası, milyarlarla söz edilebilecek sayıdaki Facebook kullanıcısının %36‘sı Facebook aracılığıyla dünyada olup bitenlerden haberdar olmayı tercih ettiklerini de anketlerde belirtiyor. Unutmamak gerekir ki bu bilgiler, tüm toplumsal medya platformları ortasında en yüksek kıymet.

Çin’in başkan arama motoru Baidu ise, en yeterli 50 web sitesi listesinde 5,6 milyar ziyaretçi ile 7. sırada yer alıyor. Ayrıyeten şirket kendi ülkesindeki araba üreticisi Geely ile iştirak kurarak elektrikli araçlara yatırım yapmayı planlıyor.

Pandeminin oluşturduğu değişiklikler nedeniyle Zoom 15. sıraya yükseldi ve TikTok da yükselişi gördü. TikTok ise şu anda 43. sırada yer alıyor.

Menşe Ülkesine Nazaran En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri

ABD’nin 27 ülkeye ilişkin olan dünyanın dört bir yanından en düzgün web sitelerinin merkezi olduğu söylenebilir. Bunun öteki bir sebebi birden fazla şirketin birden fazla alt şirketlere sahip olması olarak da açıklanıyor. Örneğin ABD, 28. sıradaki Microsoft, 25. sıradaki LinkedIn ve 16. sıradaki Live.com üzere dünyada listelenen 50 en düzgün siteden yedisine sahip.

Akabinde sıra, dünyanın en çok ziyaret edilen 50 web sitesi listesinde yer alan 5 Çin menşeili siteye geliyor; Baidu (7. sıra), QQ (34. sıra), Bilibili (42. sıra), TikTok (43. sıra) ve AliExpress (47. sıra).

en çok ziyaret edilen

Özet olarak internet pazarının çok büyük bir ivmelenme yaşadığını görüyoruz.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.