e
sv

Elon Musk Tesla Otomobillerinin Çinde Casusluk İçin Kullanıldığını Yalanladı

Adsiz tasarim 8 | Tekno Deha
avatar

Mustafa Topcu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elon Musk Tesla Otomobillerinin Çinde Casusluk İçin Kullanıldığını Yalanladı

Dünyanın en büyük otomobil pazarı ve elektrikli araçlar (EV) için önemli bir savaş alanı olan Çin’de Tesla, geçen yıl küresel toplamının % 30’u olan 147.445 araç sattı. Bununla birlikte, bu yıl Nio Inc’den Geely’ye kadar yerli rakiplerinden daha fazla rekabetle karşı karşıya.

Tesla CEO Elon Musk speaks at a Chinese forum, 20 March 2021

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın baş yöneticisi Elon Musk, araçlarının Çin’i gözetlemek için kullanılması durumunda firmasının “kapatılacağını” söylüyor.

Onun yorumları, Çin ordusunun Tesla otomobillerini tesislerinden yasakladığı yönündeki haberlere yanıt olarak geldi.

Ordu, arabalara takılan kameralar tarafından toplanan verilerle ilgili güvenlik endişelerini dile getirmişti.

Çin, Tesla’nın ABD’den sonraki en büyük pazarıdır ve şirketin 2020’deki küresel satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturur.

Cumartesi günü, Bay Musk, bir işletmenin yabancı bir hükümeti gözetlemeye girişmesi durumunda, “bu şirket için olumsuz etkilerin son derece kötü olacağını” söyledi.

Bay Musk, video bağlantısı aracılığıyla etkili bir Çin iş forumuna verdiği demeçte, “Herhangi bir bilgiyle çok gizli olmamız için çok güçlü bir teşvik var.” dedi. “Tesla Çin’de veya herhangi bir yerde casusluk yapmak için araba kullanırsa, kapatılırız.”

Çin’de faaliyet gösteren büyük Amerikan şirketlerinin varlığı konusunda uzun zamandır tedirginlik var ve bunun tersi de var.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ile ABD arasındaki ilişkiler yıllardır en gergin durumda.

Bu haftanın başlarında, her iki ülkeden yetkililer Çin hükümeti ile ABD Başkanı Joe Biden yönetimi arasındaki ilk üst düzey görüşmelerdeöfkeli sözler kullandılar.

Bay Musk, Tesla’nın Kaliforniya’da bulunduğu Çin ve ABD arasında karşılıklı güvenin daha fazla olması çağrısında bulundu.

Çin’in sahip olduğu video platformu TikTok’un durumuna atıfta bulunarak, şirketlerin hassas verileri ev hükümetleriyle paylaşmasıyla ilgili endişeleri küçümsemeye çalıştı.

Geçen yıl, eski Başkan Donald Trump, kullanıcıların verilerinin Çin hükümetine teslim edilebileceği endişesiyle ABD’de TikTok’ı yasaklamakla tehdit etti.

Bay Musk, “Casusluk olsa bile, diğer ülke ne öğrenir ve bunun gerçekten bir önemi olur mu?” dedi.

2016 Tesla Model S 60 front three quarter in motion 02 e1477952073682 | Tekno Deha

Elon Musk’ın otomobil firması 2018 yılında Şanghay fabrikası için onay aldı ve Çin’de tamamen sahip olunan bir fabrikayı işleten ilk yabancı otomobil üreticisi oldu.

Çin dünyanın en büyük otomobil pazarıdır ve hükümeti elektrikli araçların benimsenmesini yoğun bir şekilde teşvik ediyor. Bu talep, Tesla’nın 2020’de 721 milyon dolar (519 milyon sterlin) kar elde etmesine yardımcı oldu.

Elon Musk Tesla Otomobillerinin Çinde Casusluk İçin Kullanıldığını Yalanladı’dan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin Elon Musk Tesla Otomobillerinin Çinde Casusluk İçin Kullanıldığını Yalanladı hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizdeki diğer haberlere gitmek için buraya tıklayınız. Sizin görüşleriniz bizim için önemli illaki bir yorum yapmaya özen gösterin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Elon Musk Tesla Otomobillerinin Çinde Casusluk İçin Kullanıldığını Yalanladı