e
sv

Elektronik sigara nın bilişsel bozukluklar ile alakası tespit edildi

elektronik sigara kullanimiyla bilissel bozukluklar ortasinda alaka tespit edildi zpPyLeUt | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elektronik sigara kullanımıyla çeşitli bilişsel bozukluklar ortasında alaka tespit edildi. Yeni araştırma şu an için tam bir delil niteliği taşımamasına karşın yeni araştırmaların önünü aralayacak üzere görünüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde tütün kullanımı yıllar içerisinde düşüş göstermesine karşın elektronik sigara olarak isimlendirilen eserlerin tüketimi ise bilhassa adolesan çağda çığ üzere büyüyor. Bu sebeple elektronik sigara tesirleri hala daha araştırılmaya devam ediliyor.

elektronik sigara kullanimiyla bilissel bozukluklar arasinda iliski tespit edildi128365 1 | Tekno Deha

University of Rochester Medical Center kurumu araştırmacıları elektronik sigarayı tüketen tüketicilerinin bilişsel şikayetlerine ilgili raporları inceledi. Yapılan çalışmaların birincisinde 18.000’in üzerinde lise öğrencisinin raporu dikkate alındı ve sonuçlara nazaran tütün mamülü yahut elektronik sigarayı tüketen bireylerin karar verme, hatırlama ve odaklanma üzere durumlarda zorluk çektiği tespit edildi. Ayrıyeten elektronik sigaraya izafî olarak daha erken başlayan bireylerde bu durumların daha ağır seyrettiği ve 8 ila 13 yaş ortasında elektronik sigaraya başlayan bireylerin bilişsel bozukluklara daha yatkın olduğu keşfedildi.

Yapılan 2. çalışmada ise 800.000’in üzerinde yetişkin denek incelendi ve yeniden emsal sonuçlara yakın formda elektronik sigaranın kullanımıyla bilişsel bozukluklar ortasında bağlantı olduğu tespit edildi.

Elbette korelasyon ( orantı ) nedensellik manasına gelmiyor ve şu an için elektronik sigara tüketiminin direkt bilişsel bozukluklara neden olduğunu söylemek için erken lakin yeni araştırmalar gelecek araştırmaların önünü aralayabilir ve elektronik sigaranın tüketimi bilişsel yetiler üzerindeki tesirleri gelecekte daha net olarak anlaşılabilir.

Yeni araştırmalar PLOS ONE ve Tobacco Induced Diseases isimli mecmualarda yayımlandı.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI