e
sv

Elektrikli Ve Hidrojen Yakıtlı Araçlar Öncelikli Yatırım Kapsamında!

elektrikli ve hidrojen yakitli araclar oncelikli yatirim kapsamina alindi a3Nt5ycK | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elektrikli Ve Hidrojen Yakıtlı Araçlar Öncelikli Yatırım Kapsamında!

Otomotiv devleri elektrikli ve hidrojen yakıtlı araç üretimine yönelik yatırımlara gaz kesmeden devam ediyor. Bu mevzuda ülkemizde de yeni bir adım atıldı. Elektrikli araç üretimi öncelikli yatırımlara dahil edildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”a göre, taban 50 milyon TL fiyatındaki elektrik yahut hidrojenle çalışan ulaşım aracı imalatını içeren sanayi tesisi yatırımları ile AR-GE etraf yatırımları, kararın 17’inci unsuru ile düzenlenen öncelikli yatırım bahisleri ortasına dahil edildi.

Elektrikli ve hidrojen

Kararın 11’inci hususunda yapılan düzenlemeye nazaran, bu yatırımlara sağlanacak faiz yahut kâr hissesi takviyesi meblağı, bölge ayrımı olmaksızın, sabit yatırım fiyatının yüzde 10’unu aşmamak kaydıyla 10 milyon TL’yi geçemeyecek.

Ülkemizin önde gelen otomotiv üreticilerinden Ford Otosan, kısa mühlet evvel önümüzdeki 6 yıllık periyotta toplam 20,5 milyar TL’lik yatırım yapacağını duyurmuştu KAP’a yaptığı açıklamada yatırımın “uzun periyot yeni kuşak ticari araç projelerinde kullanılacağı” belirten Ford Otosan, bu kapsamda yüzde 100 elektrikli Ford Transit’i de ülkemizde üretecek.

Ayrıyeten Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) da birinci yüzde 100 elektrikli SUV modelini 2022 yılının sonunda banttan indirmeyi planlıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın tamamına haberin altında bulunan kaynak kısmındaki linkten erişebilirsiniz.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI