e
sv

Elektrikli Scooter Kullanımına Yaş Sınırı Düzenlemesi Meclis’ten Onay Aldı!

elektrikli scooter kullanimina yas hududu getiren duzenleme mecliste kabul edildi aayzmI4f | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elektrikli Scooter Kullanımına Yaş Sınırı Düzenlemesi Meclis’ten Onay Aldı!

Türkiye Etraf Ajansının Kurulması ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Heyetinde kabul edilerek maddeleşti. Bu kapsamda elektrikli scooter kullanımına da kimi düzenlemeler getirildi.

Düzenlemeye nazaran kara yollarındaki bisiklet yol ve şeritlerinde 15 yaşını bitirmiş olanlar elektrikli bisiklet ve e-scooter kullanabilecek. Şoförler, sağa ve sola dönüşlerde, bisiklet yolundaki ve şeridindeki bisiklet ve e-scooter kullananlara birinci geçiş hakkını vermek zorunda olacak. Farklı bisiklet yolu yahut şeridi varsa e-scooterlar taşıt yolunda, motorlu bisikletler ise bisiklet yolunda sürülemeyecek. İki elle sürülmesi zarurî olacak e-scooterlarda sırtta taşınabilen ferdî eşya harici yük ve yolcu taşınamayacak.

Elektrikli scooterlar otoyol, şehirlerarası kara yolları ve azami sürat hududu saatte 50 kilometre üzerinde olan kara yollarında kullanılamayacak. Yayalar bisiklet trafiğine mani olmamak koşuluyla yahut yaya yolu bulunmayan yerlerde bisiklet şeridini kullanabilecek. Elektrikli scooter ve kullanımına ait başka konular İçişleri, Etraf ve Şehircilik ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları tarafından ortaklaşa çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

elektrikli scooter kullanimina yas siniri getiren duzenleme meclis te kabul edildi128215 1 | Tekno Deha

Elektrikli scooter kullanımına yaş sınırı değişikliğiyle birlikte Karayolları Trafik Kanunu’nda “Bisiklet yolu”, bisiklet ve elektrikli scooter sürüşüne ayrılan, taşıt yolu ve yaya alanları ile kesişim noktaları hariç öteki araç ve yaya trafiğine kapalı yol; “elektrikli scooter”, suratı en fazla saatte 25 kilometreye ulaşan, tekerlekli, ayak tahtası ve tutamağı olabilen, dikey bir direksiyon düzeneği içerebilen ve ayakta kullanılan taşıtlar, “bisiklet şeridi” ise yol düzeyinde bisiklet ve e-scooter kullanımı için özel olarak belirlenmiş ve yer işaretlemesiyle ayrılmış yol formunda tanımlanıyor.

Belediye Gelirleri Kanunu’nda değişiklik yapılarak inançlı, sağlıklı ve çevreci ulaşım araçlarından biri olan e-scooter’ların teşvik edilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması için paylaşımlı elektrikli scooter’lardan alınacak işgal harcı bedeli en az tarife üzerinden hesaplanacak. Bu kapsamda belediyelerce bir e-scooter’dan günlük 16 kuruş işgal harcı alınacak. Ayrıyeten kanunla büyükşehir belediyelerine bisiklet ve e-scooterların yol, şerit, park ve şarj istasyonlarını yapma misyonu verilecek.

Yazı hakkında görüşlerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Web sitemizdeki benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI