e
sv

Elektrikli Mercedes EQS’ten yeni teaser geldi

elektrikli mercedes eqsten yeni teaser geldi | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elektrikli Mercedes EQS’ten yeni teaser geldi

Alman otomotiv devi Mercedes, EQ isimli elektrikli araç ailesindeki en kıymetli modellerden biri olan Mercedes EQS‘e ait yeni bir teaser paylaştı. Gönünen o ki bilhassa pandemi sonrası pek çok alanda karşımıza çıkmaya başlayan hava filtreleme sistemi EQS’te de yer alacak.

Yayınlanan yeni teaser’a baktığımızda Mercedes EQS’in genel sınırlarının konsept ile emsal olduğunu görüyoruz. Yüzde 100 elektrikli bir araba olduğu için panjura yer verilmeyen burun kısmında büyük bir yıldız amblemi görüyoruz. Uzunluktan boya uzanan LED gündüz farları, kapı üzerine konumlandırılan klâsik yan aynalar ve konsepttekine nazaran daha geniş görünen çamurluklar da EQS’in dikkat çeken tasarım ayrıntıları ortasında.

Gelelim bu teaser’da Mercedes EQS ile ilgili altı çizilen asıl noktaya. Yapılan açıklamaya nazaran EQS’te epey yüksek verimliliğe sahip bir partikül filtresi kullanan hava filtrasyon sistemi opsiyonel olarak sunulacak. Araçta içten yanmalı motor bloğunun bulunmayışını fırsat bilen Alman üretici, kelam konusu sistemini bu alana konumlandırmayı tercih etmiş. Yaklaşık 10 litre hacme sahip olduğu belirtilen sistemin kabin içinde “en yüksek hava kalitesini” sağladığı belirtiliyor.

Elektrikli Mercedes EQS'ten yeni teaser geldi

HEPA teknolojisine sahip filtrasyon sisteminin azot oksit, kükürt dioksit, berbat kokular ve toz parçacıklarının kabine girmesini engellediği tabir ediliyor. Bunun epey uygun bir sistem olduğunun altını çizen Mercedes, savını daha da ileri götürerek kabindeki hava kalitesinin ameliyathanelerdeki hava kalitesiyle karşılaştırılabilir olacağını belirtiyor. Kelam konusu sistemin DIN EN 1822‘ye nazaran sertifikalandırılan birinci otomotiv hava filtrasyon sistemi olduğu da verilen bilgiler ortasında.

Alman üretici Mercedes EQS’in teknik özellikleri konusunda hala ziyadesiyle ketum ancak daha evvel yapılan açıklamalar kapsamında arabanın WLTP’ye nazaran en az 700 kilometre menzil sunacağını biliyoruz. Bunun yanı sıra EQS’in şirketin büsbütün yeni elektrikli araç mimarisi üzerine inşa edilen birinci model olacağı da bilinen ayrıntılardan. Kelam konusu platform dört modelin daha altyapısını oluşturacak. Farklı versiyonlarla satışa sunulması beklenen Mercedes EQS’teki güç çıkışının 400 ila 600 beygir ortasında değişmesi bekleniyor.

 

Sıradaki içerik:

Elektrikli Mercedes EQS’ten yeni teaser geldi