e
sv

Elazığ’da İnsansız Hava Aracı Üretildi

Elazığ İnsansız Hava Aracı Üretildi
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elazığ Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Tolga Mertyüz, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Yakut ve Öğretim Üyesi Dr. Orhan Yaman’la birlikte ödevi için roket yapmaya karar verdi.

DENEMELER BAŞARILI OLDU

İlk hedef olarak 500 metre üzerinde roketin paraşüt ile birlikte deneme fırlatma denemeleri yapılmaya başlandı. İlk atışlardan itibaren roketin, ateşlenerek başarılı şekilde yükselmesinin  ardından paraşütlü şekilde sağlıklı inmesi sağlandı.

Roket, geliştirilme aşamasına devam ederken, ilerleyen günlerde  başta savunma sanayi olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda(Savunma) kullanılması hedefleniyor.

Elazığ'da İnsansız Hava Aracı Üretildi

Tolga Mertyüz:

“Kuyruk kısmındaki kanatçık tahrik sistemi ile aldığı emirleri değerlendirip, kendisine rota belirleyecek ve rota doğrultusunda görevi yerine getirecek. Ayrıca kurtarma sistemi ile roket tekrar kullanılabilir olacak. Yerli ve milli olarak kendimiz tasarladık. Örneğin AFAD, Kızılay gibi arama-kurtarma işlerinde, arazi ilaçlamada, keşif, gözlem, sınır güvenliği ve atmosferik bilgilerin alınması gibi çeşitli görevlerde kullanılabilecek bir modeldir.”

Elazığ'da İnsansız Hava Aracı Üretildi

Şunun kalkışına bak be yerli milli olduğunu belli ediyor 🙂

Çok güzel olmuş Türkiyemizde böyle şeylerin olması vatanımız için güzel şeyler inşallah böyle devam ederiz darısı diğer konulara.

Elazığ’da İnsansız Hava Aracı Üretildi  ‘den bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin Elazığ’da İnsansız Hava Aracı Üretildi hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.