e
sv

Ekran kartı stokları neden bulunmuyor? İşte yanıtı

ekran karti stoklari neden bulunmuyor iste yaniti | Tekno Deha
avatar

Yiğit Buğra Kına

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ekran kartı stokları neden bulunmuyor? İşte yanıtı

2020 yılının son üç ayı, donanım severler için hayli dolu geçti. Tanıtılan eserler ortasında AMD Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemciler, AMD Radeon RX 6000 ve NVIDIA RTX 30 serisi ekran kartları, Xbox Series X / S ve PlayStation 5 üzere büyük çaplı donanımlar var. Fakat yaşanan stok dertleri, bu donanımlara olan ulaşımı imkansız hale getiriyor. Ekran kartı tarafında yaşanan stok külfeti ise hayli önemli. Pekala ekran kartı stokları neden tükendi?

Stok düşüncesi er ya da geç çözülecek olsa da dünya genelinde pek çok kişi, üstte tanıtılan eserlere ulaşamıyor.

Ekran kartı stokları neden tükendi?

Pek çok donanımda stok ıstırabı yaşansa da temel sorun ekran kartlarında. RTX 3060 Ti ve RTX 3070 üzere kartlar pazara birinci girdiğinde bir nebze alınabilir olsalar da yaşanan stok düşünceleri, kartların fiyatlarının artmasına neden oldu. Bu kahrın ana sebebi ise GDRR6 bellek üretiminde yaşanan kahırdan kaynaklanıyor.

Ekran kartı stokları neden bulunmuyor? İşte yanıtı

Tıpkı anda çok fazla donanıma GDDR6 bellek üretilmesi gerektiği için, fabrikalardaki üretim kapasiteleri bu durumu kaldıramadı. Korona virüsün de sebep verdiği üretim yavaşladığı için GDDR6 bellek pazarı ezaya girdi. Bu sebeple, ekran kartlarında da stok sorunları görülmeye başlandı.

Ekran kartı stokları neden bulunmuyor? İşte yanıtı

Ekran kartı stokları, kripto para madenciliği sebebiyle de meşakkate girdi. Bitcoin ve Ethereum‘un kıymet kazanması sonucu pek çok madenci, sistemlerini RTX 30 serisi ekran kartları ile güncelledi. NVIDIA tarafından tanıtılan RTX 30 serisi, kripto para madenciliğinde epey tesirli.

Ekran kartı stokları neden bulunmuyor? İşte yanıtı

Stok düşüncesine tesir eden son faktör ise bu sorunu ön gören kimi perakendecilerin fazladan ekran kartı stoklaması oldu. Stok ıstırabının yaşanmasının akabinde bu kartlar, satıcılar tarafından daha değerliye satılmaya başlandı.

Ekran kartlarından sonra yaşanan en büyük stok badireleri, PlayStation 5 ve AMD işlemcilerde görüldü. Bilhassa Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X ve Ryzen 9 5950X üzere işlemcileri piyasada bulmak imkansız hale geldi. Buradaki kahrın kaynağı tam bilinmese de TSMC’nin 7 nm bandında yaşanan üretim külfetlerinin neden olduğu düşünülüyor.

Stok sorunu ne vakit çözülecek?

Analisteler ve uzmanlar, birinci etapta stok badiresinin Ocak ayında çözüleceğini kestirim ediyordu. Lakin GDDR6 bellek üretiminde yaşanan düşüncelerin aşılamaması ve kripto para madenciliğine olan ilginin artması, bu badirenin Mart ayına kadar sürmesine neden olabilir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI