e
sv

Efsane Renault 5 Modeli Geri Dönüyor

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Renault firmasının efsane modeli Renault 5 geri dönüyor . 2021 model Renault 5 efsane olacak mı ve efsane olan Renault 5 modeline benziyor mu? Bu soruların cevabından önce efsane Renault 5 modelinin tarihine bakalım

tekno deha

Efsane Renault 5 Modeli Geri Dönüyor ve Renault 5 Modelinin Tarihi

Renault 5, 1972 yılında üretime başlanan ve 1996’ya kadar devam eden küçük boyutlu 3 ve 5 kapılı bir hatchback otomobildir.

Aracın ilk modelini Fransız tasarımcı Michel Boue yapmıştır. Bu ilk model 1972-1984 yılları arasında üretildi. Araç 1984’te X40 adı verilen bir projeyle tümüyle elden geçirildi ve Super 5 adını aldı.Ayrıca seriye bir de cabriolet model eklendi. Bu projede 5 kapılı modeller için B40, 3 kapılı ( coupe ) ve cabriolet modeller için C40 kod adı verildi.

Renault 5 ‘in Kuzey Amerika pazarı için AMC (American Motors Corporation) tarafından üretilen ve Le Car adı verilen bir versiyonuda bulunmaktadır.

Renault 5 ‘in TL Five versiyonu (5 kapılı olarak) 1990’de Türkiye’ye Renault-Mais tarafından 1500 araçlık bir parti halinde ithal edilmiş fakat piyasadaki büyük sedan otomobillere yönelik talebin etkisiyle bununla sınırlı kalmıştır.

Renault 5, 1996’da artık güncelliğini yitirdiği gerekçesiyle yerini, 1990’dan beri üretimde olan Renault Clio‘ya bırakmıştır.

 

2021 Renault 5

tekno deha

Renault Grubu, Renaulution sunumunda Renault markasının önümüzdeki 5 yıl ve sonrası için stratejilerini açıkladı. Firma, otomotiv endüstrisindeki değişimi bu stratejik planıyla resmen benimsiyor. “Nouvelle Vague” adını verdiği yeni dönemde Renault, teknoloji, hizmet ve temiz enerji markasına dönüşerek otomotiv endüstrisine modern bir yaklaşım getirecek.

Markanın gelecek stratejisinde en öne çıkan durumlardan biri ise 2025 yılına kadar üretimi azaltacak olması oldu. Markanın yeni CEO’su Luca De Meo, online olarak gerçekleştirilen sunumda, “Büyük oranda geliştik ama bu pekte iyi değil.” dedi.

Grup, 2019’da 4 milyon olan otomobil üretimini 2025 yılında 3.1 milyon adete düşürmeyi ve böylece ekonomik olarak daha tasarruflu olmayı hedefliyor.

Renault, ürün çeşitliliği hem elektrikli hem de segmentasyon anlamında yeniliklere sahne olacak. 2025 yılına kadar 14 ana model piyasaya sürecek olan Renault, bunların 7’sini tamamen elektrikli, diğer 7 aracı ise C ve D segmentinde üretecek. Marka, ürün gamındaki yeni konumlandırmalarıyla B segmentindeki liderliğini korurken, C-segmentinde tekrar başa oynamayı hedefliyor. 2025’e kadar üst segmentlerdeki satışların toplam satışların %45’ini oluşturması planlanıyor.

Sunumda en önemli olaylar biri Renault’un efsane 5 modelinin yenilenmiş prototipiydi. Orijinal tasarımdan güçlü özellikleri bünyesinde barındıran Renault 5 Prototip’i, sarı vurgularla eğlenceli, afacan yanını koruyor. Gilles Vidal‘in tasarım ekibi, Renault‘nun geçmişindeki dünyaca ünlü bir kült model olan R5‘ten ilham aldı. Modern yaklaşım; elektronik, mobilya ve spor dünyasından esinlenen materyallerde de göze çarpıyor.

 

Kaynak

Sözcü ve Wikipedia

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI