e
sv

e-Rifter TANITILDI!

peugeot rifterin elektrikli versiyonu e rifter tanitildi | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

e-Rifter TANITILDI!

PSA Kümesi modelleri elektriklenmeye devam ediyor. Bu kere karşımızdaki model, Peugeot Rifter MPV’nin büsbütün elektrikli versiyonu. e-Rifter MPV olarak isimlendirilen araç 5 ve 7 koltuk konfigürasyonlarıyla sunulacak.

Bu yılın sonunda Avrupa’da showroom’larda yerini alması beklenen e-Rifter MPV, ticari versiyonu e-Partner ile tıpkı güç aktarma sistemini kullanıyor. Bu da demek oluyor ki 136 beygir güç ve 260 Nm tork üreten bir elektrik motorundan ve 50 kWh’lık batarya paketinden bahsediyoruz. e-Rifter, WLTP’ye nazaran yalnızca 280 kilometreye kadar sürüş menzili sunuyor. 0-100 km/s hızlanmasını 11.2 saniyede tamamlayan aracın azamî suratı da 134 km/s ile sonlandırılmış.

Tek fazlı 7.4 kW şarj aygıtı e-Rifter ile birlikte standart olarak geliyor. Müşteriler dilerse üç fazlı 11 kW olanı da ekstra fiyat karşılığı tercih edebiliyor. Aracın bataryası 100 kW süratli şarji destekliyor ve bu sayede bataryanın yüzde 0’dan yüzde 80 dolum oranına ulaşması 30 dakika sürüyor. Batarya 7.4 kW wallbox ile 7.5 saatte, 11 kW wallbox ile 5 saatte tam doluma ulaşıyor.

e-Rifter TANITILDI!

Yeni Peugeot e-Rifter MPV’de üç farklı sürüş modu bulunuyor. Motorun güç ve tork bedelleri bu modlara nazaran değişiyor. Eco modu elektrik motorunu 82 beygir ve 180 Nm’de sonlandırırken, Olağan modda bu kıymetler 109 beygir ve 220 Nm’ye ulaşıyor. Power modunda ise motor tam güç çalışıyor. Bunun yanı sıra rejeneratif frenlemenin dozunu ayarlayan iki farklı mod da mevcut: Moderate ve Augmented.

Aracın standart versiyonu 4403 mm, uzun versiyonu ise 4753 mm uzunluğa sahip. 5 koltuklu versiyonda 775 litre bagaj hacmi, art koltuklar yatırıldığında 3500 litreye kadar çıkıyor. 7 koltuklu versiyonda ise bu bedeller sırasıyla 1050 ve 4000 litre olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten kabinin genelinde toplamda 186 litreye varan ulaşılması kolay saklama alanları mevcut.

Peugeot e-Rifter’ın Allure Premium paketinde 16 inç, GT donanım düzeyinde ise 17 inç alüminyum jantlar mevcut. İç yerde ise Peugeot’nun i-Cockpit dizaynını ve 8 inçlik multimedya ekranını görüyoruz. Aracın sürüş asistanları ortasında şeritten ayrılma uyarısı, otomatik çarpışma uyarısı, otomatik acil durum freni, sürat işaretlerini tanıma, kör nokta görüntüleme, römork istikrar denetimi ve yokuş kalkış dayanağı üzere özellikler bulunuyor.

Benzer araç ve teknoloji makaleleri için: teknodeha.com