e
sv

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) Girişi Nasıl Yapılır?

e okul veli bilgilendirme sistemi vbs girisi nasil yapilir LFHhDtBD | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) Girişi Nasıl Yapılır?

Koronavirüs salgını nedeniyle okullarından uzak kalan öğrenciler, karnelerini de dijital ortamda alacaklar. e-Karneler, e-okul VBS Veli Bilgilendirme Sistemi’den (VBS) görüntülenebilecek. Pekala, e-Karneler ne zaman verilecek? e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden giriş nasıl yapılır? Dilerseniz, yanıtlar için haberimize geçelim.

e-Karneler nereden ve nasıl görüntülenecek?

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs, ya da öbür ismiyle COVID-19 salgını, 2020-2021 eğitim öğretim yılının birinci devrinin çoğunlukla uzaktan eğitimle geçmesine neden oldu. İçinden geçtiğimiz periyodun bir getirisi olarak karneler de fizikî değil, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden dijital olarak dağıtılacak.

E-Okul Tekno Deha

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 25 Aralık’ta ferdî Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, imtihanların yapılamadığı devirde ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının ders aktifliklerine iştirak puanı ile, lise öğrencilerinin birinci devir notlarının ise ikinci periyot yapılacak yüz yüze imtihanlarla belirleneceğini açıklamıştı.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) girişi nasıl yapılır?

Dijital karneler, 22 Ocak Cuma günü yani yarın, E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden açıklanacak. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne (VBS) girmek için eokulyd.meb.gov.tr adresine gitmeniz gerekiyor. Öğrencilerin ve velilerin sisteme giriş yapabilmeleri için “Veli Bilgilendirme Sistemi” yazan kutucuğa tıklamaları gerekiyor.

Karşınıza çıkan ekrana, ilgili öğrenciye ilişkin T.C. kimlik numarası ve okul numarasını giriyorsunuz. Daha sonra öğrencinin doğum yılı ve nüfusa kayıtlı olduğu vilayet bilgisini girmeniz gerekiyor. Son olarak öğrencinin fotoğrafını yanlışsız seçtikten sonra sistem kullanıma açılmış oluyor.

E-Okul Tekno Deha

Akabinde sol üst köşedeki “Öğrenci Bilgileri” sekmesinden yer alan “Not Bilgisi” seçeneğine tıklayarak, öğrenciye ilişkin notları görüntüleyebileceksiniz. Ek olarak, e-Okul üzerinden imtihan tarihleri, devamsızlık ve haftalık ders programı üzere bilgilere erişilebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Benzeri biçimde ekranın solunda yer alan “e-Karne” sekmesine tıklayarak, takdir ve teşekkür evraklarına ulaşabilirsiniz.

İkinci dönem ne zaman başlayacak?

Büyük çoğunluğu uzaktan eğitimle geçen 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci periyodu 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak. Pekala, yüz yüze eğitim olacak mı? Bu sorunun şimdilik kesin bir karşılığı yok, fakat Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün katıldığı bir televizyon programında yüz yüze eğitime dair değerli açıklamalarda bulundu.

Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun alacağı kararların belirleyici olacağını belirten Selçuk, “Biz aslında çok denetimli gittik. 15 Şubat’ta okulların açılmasıyla ilgili prensip kararı var. 15 Şubat’tan 10 gün evvel net bir tablo karşımıza çıkar. Salgının seyrine bağlı olarak kararımızı açıklarız” sözlerini kullandı.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI