e
sv

E-Okul Karne Nasıl Öğrenilir? Dönem Sonu Notlarınızı Öğrenin

e okul karne notlari nasil ogrenilir e okul dijital karne giris ekrani | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

E-Okul Karne Nasıl Öğrenilir? Dönem Sonu Notlarınızı Öğrenin

Pandemi münasebetiyle okullardan uzun bir müddet uzak kalan öğrenciler, 2020-2021 eğitim öğretim yılının birinci periyot karnelerini bugün dijital ortamdan alacaklar. Pekala bu dijital karne nereden görüntülenir, e-okul karne notlarına nasıl bakılır?

Birinci dönem için öğrenciler karne alacak mı?

Binlerce öğrenci, bu yılın birinci periyodunda de tüm dünyayı tesiri altına COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim gördü. Devir şartları sebebiyle Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘un da açıkladığı üzere öğrenciler karnelerini dijital karne olarak alacak.

Birinci dönem karne notları neye nazaran belirlenecek?

Pandemi sebebiyle imtihanlar yapılmadığı için ilkokul ve ortaokul öğrencilerine karne notlarının nasıl verileceği hem öğrenciler hem de veliler için merak konusu. Bunun üzerine Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021 eğitim öğretim yılının birinci periyodunda uzaktan eğitim gören öğrencilerin karne notlarının öğrencilerin derse iştirak ve başka faaliyetlerine nazaran verileceğini açıklamıştı.

Yani 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu süreçleri mevcut olan yönetmelik ile devam ederken 4. sınıflarda öğrencilerin karne notları derse iştirak puanlarının aritmetik ortalamasına nazaran belirlenecek. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ise derse iştirak puanının yanı sıra varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması, karne notunu belirleyecek. Liselerde ise öğrencilerin birinci periyot notları, ikinci dönem yapılacak yüz yüze imtihanlara nazaran belirlenecek.

Liseliler karne alacak mı?

Lise öğrencileri 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci devrinin başında yüz yüze imtihanlara katılacak. Haliyle, birinci periyoda ait karne notları bu imtihanlara nazaran belirleneceğinden lise öğrencileri karne almayacak. 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimin başlamasıyla lise öğrencileri birinci periyoda ait imtihanlara girecek. Bu imtihanlar, lise öğrencilerinin birinci dönem karne notlarını belirleyecek. Böylelikle lise öğrencileri birinci kez bu yıl, karne almadan yarıyıl tatiline giriyor.

Karne notları nasıl öğrenilir?

2020-2021 eğitim yılı karne notlarını öğrenmek için e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi‘ne giriş yapmanız gerekmekte. Sisteme giriş yaparak karne notları öğrenilebilir.

Karne notları bugünden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenilebilir. Dijital karnenizi görmek için okulyd.meb.gov.tr adresinden e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi‘ne giriş yapmanız gerekiyor. e-Okul İdare Bilgi Sistemi sitesine girdiğinizde, “Veli Bilgilendirme Sistem Girişi” seçeneğine tıklayın.

E-Okul Tekno Deha

Akabinde karşınıza gelen ekranda, öğrenciye ilişkin T.C. kimlik numarası ve okul numarası bilgilerini doldurun. Daha sonra yeniden öğrencinin doğum yılı ve nüfusa kayıtlı olduğu vilayet bilgisi ile öğrencinin fotoğrafını yanlışsız seçtiğinizde sisteme giriş yapmış oluyorsunuz.

E-Okul Tekno Deha

Giriş yaptıktan sonra ekranın solunda bulunan menüden “Not Bilgisi” kısmına tıklayarak öğrencinin not bilgilerini görebilirsiniz. Ayrıyeten tekrar bugün, dijital karne de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi‘ndeki yerini alacak. Birebir formda dijital karneyi de ekranın solunda bulunan menüden, “e-Karne” kısmına tıklayarak görebilirsiniz. Tekrar tıpkı sayfadan takdir ve teşekkür evraklarına ulaşabilirsiniz.

2020-2021 eğitim öğretim yılının birinci periyodu ile ilgili fikirleriniz neler? Uzaktan eğitim görmekten mutlu musunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.