e
sv

Don’t Starve’ın yapımcısı Tencent’e katıldı

Tencent Yine Bir Sirket Aldi | Tekno Deha
avatar

Mustafa Topcu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mark of the Ninja, Don’t Starve, Oxygen Not Included, Griftland gibi Indie tür oyunların geliştiricisi Klei Entertainment, Çinli oyun devi Tencent tarafından satın alındı. Yapılan açıklamada Kanadalı şirketin çoğunluk hisselerinin el değiştirdiği bildirildi.

Tencent oyun dünyasındaki ağırlığını artırıyor

Kanadalı oyun firmasının kurucusu Jamie Cheng forum üzerinden yaptığı açıklamada “Bu anlaşma, değişen sektörde var olmamıza yardımcı olacak ve en iyi olduğumuz şeyi yapmamızı sağlayacak. Benzersiz deneyimler yaratmak. Bunu başka kimse yapamaz”. Cheng ayrıca anlaşmanın parçası olarak stüdyonun tüm projelerinde yaratıcılığını ve özerkliğini koruyacağını ifade etti. Bunun yanında Cheng, Tencent’in talep ettikleri kontrol düzeyini korumaya izin verecekleri tek şirket olduğundan da bahsetti.

Tencent

Çin’in en büyük teknoloji ve oyun şirketi olan Tencent, daha önce de birçok yatırım hamlesine imza attı. League of Legends’in yapımcısı Riot Games’in tamamen sahibi olan Tencent, Epic Games’in de yüzde 40’ını elinde tutuyor. Activision, Ubisoft, Pardox Interactive, Frontier Developments, Funcom ve Fatshark gibi kuruluşlarda da küçük hisselere sahip olan firma, Ağustos 2020’de Warframe’in geliştiricisi Digital Extremes ve Gears Tactics’in geliştiricisi Splash Damage’i 1,5 milyar dolara satın almıştı.

Öte yandan Tencent, mesajlaşma uygulaması WeChat nedediyle ABD hükümetinin baskısına maruz kalmıştı. Firmayı etkileyen bu baskıya daha sonra Alibaba ve Badiu gibi diğer Çinli şirketler dahil olmuştu.

Bunun gibi daha birçok makale için TEKNODEHA

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Don’t Starve’ın yapımcısı Tencent’e katıldı