e
sv

Donald Trump’ın Savunma Bakanından F-35 İçin Tepki

eski lider donald trumpin savunma bakanindan f 35e yonelik onemli tenkit geldi jhBK5Wr3 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Donald Trump’ın Savunma Bakanından F-35 İçin Tepki

Müşterek Taaruz Uçağı F-35, çok uzun süren geliştirme aşamasına rağmen hala sıkıntılar yaşıyor. Uçağın donanım ve yazılım kanadında 871 adet yanılgıya sahip olduğu belirtilirken, söz konusu kusurların giderilme süreci ise neredeyse bir kağnı hızında ilerliyor.

Ana vatanı ABD’de de önemli tepkiler alan F-35’i adeta yerden yere vuran bir paylaşım bu defa eski ABD Lideri Donald Trump’ın 6. Savunma Bakanı olan ve makamında kısa müddet kalabilen Christopher C. Miller’dan geldi. Eski bir Özel Kuvvetler subayı olan Miller, F-35’e “… parçası” tabirini yakıştırdı.

Gayri resmi bir sözlü brifingde (press gaggle: bir siyasetçinin sözlü olarak verdiği lakin görüntü kaydının olmadığı açıklama) uçağın beş para etmediğini söyleyen Miller, tıpkı vakitte ABD ve müttefiklerinin filolarında onlarca yıl boyunca ana muharebe uçağı olarak vazife yapacak F-35’i ruhu olmayan, lakin yeterli niyetle yaratılmış ve sonunda bir angarya olarak görülen Frankenstein’e benzetti.

Christopher C. Miller’ın F-35 hakkındaki sözlerinin devamı ise şöyle:

İnanın bu işten çok sıkıldım. Bir an evvel bırakıp gitmek istiyorum. Lakin bir tarafım de keşke kalıp, tedarik sürecine dahil olsam ve önümüzde durum bu tuhaf sorun hakkında konuşabilsem diyor. Söz konusu sıkıntı ise malumunuz F-35 konusu.

Dün bir pilot yarbay ya da albayla konuşuyorduk. Dedim ki ‘Ne uçuruyorsun?” O da F-35 uçurduğunu söyledi. Ben de ‘yani bir … modülüyle uçuyorsun’ dedim. Biraz gülüştük, daha sonra ‘Cidden soruyorum, uçak hakkında ne düşünüyorsun?’ diye sordum. Aslında bir F-16’cı olan pilot ise ‘Ben olsam buna bu kadar yatırım yapmazdım. Bu uzun vadede bizim işimize yaramaz. F-35 5. jenerasyon ancak biz 6. nesile yatırım yapmalıyız” karşılığını verdi. Ben de ‘Bir canavar yarattık’ diye ekledim.

F-35’e bu kadar para akıtmak anlamsız

Miller’ın aslında kızgın olduğu mevzu, ABD içinde 6. kuşak savaş uçağı konusu önemli olarak gündemdeyken ve hatta birinci uçuşun yapıldığı haberleri geçtiğimiz aylarda haber olmuşken F-35’e hala daha onlarca milyar dolar harcanması olarak dikkat çekiyor.

f-35 tekno deha

Hayli değerli olan tek bir F-35 için yaklaşık 110 ila 117 milyon dolar ödenmesi gerekiyor. Her bir uçuş saati için ise yaklaşık 44 bin dolarlık bakım maliyeti de işin tuzu biberi niteliğinde.

Bakalım, Biden devrinde F-35’lerle ilgili süreç nasıl işleyecek.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Donald Trump’ın Savunma Bakanından F-35 İçin Tepki