e
sv

DJI Şokta ABD Büyük Şirketi Kara Listeye Aldı

dji sokta abd kara listeye aldi rqg7GdZK | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

DJI Şokta ABD Büyük Şirketi Kara Listeye Aldı

ABD’nin geçen yıldan bu yana Çin hükümetine dolaylı yoldan siber ajanlık faaliyetleri yürüttükleri gerekçesiyle Çinli firmalara uygulamaya başladığı ambargoda hudut genişliyor. Huawei’nincan damarını kesen ABD Ticaret Bakanlığı gözünü DJI ’ya dikti.

DJI’a şok

Gelen bilgilere nazaran dünyanın ticari Drone başkanı Çinli DJI da ABD’nin kara listesine girdi. Bunun manası makul bir oranda ABD ekipmanı kullanan yerli yahut yabancı tüm firmalar DJI ile ticaret bağlantısı kurmak istediğinde onay başvurusu yapmak zorunda.

DJI

DJI’ın karar sonrasında büyük bir probleme gireceği aşikar. Birebirini Huawei örneğinde de gördük ve firma pek çok bileşeni kendisi üretmeye çalışsa da bilhassa yonga tarafında eli kolu bağlı durumda. Honor markasını yalnızca bu yüzden elden çıkarmak zorunda kaldı.

DJI’ın hangi bileşenleri ABD kaynaklı yahut ABD ekipmanı kullanan firmalardan tedarik ettiği tam olarak bilinmiyor fakat yonga ve kamera sensörü tarafında meşakkat yaşanacak üzere. Öteki taraftan iştiraki olan HasselBlad da fotoğrafçılık kesiminde kıymetli bir markaydı.

DJI haricinde Çinli dökümcü SMIC de kara listeye alındı. Zati Eylül ayında Savunma Bakanlığı kasa listeye alınması için tavsiyede bulunmuştu. Tekrar bu kararda 60 civarında Çinli firmanın olduğu söz ediliyor.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelerimize buradan göz atabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

DJI Şokta ABD Büyük Şirketi Kara Listeye Aldı