e
sv

Disk Birleştirme nedir? Nasıl yapılır?

disk birlestirme nedir nasil yapilir YbkGOAev | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Disk Birleştirme nedir? Nasıl yapılır?

Sabit disklerin performansı vakit geçtikçe düşüyor ve bu direkt bilgisayarın suratını etkiliyor. Bir uygulamaya tıkladığınızda daha uzun mühlet bekliyor, ekran takılmaları yaşıyorsanız, Windows’ta yıllardır yer alan disk birleştirme sürecini kullanabilirsiniz. Disk birleştirme nasıl yapılır? sorusunu ayrıntılıca cevapladık.

Şahsî bilgisayarlarımız gün geçtikçe verimliliğini yitirebiliyor. Bilhassa bilgisayara vakit içerisinde yüklenen evraklar, birtakım sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunların başında da sabit diskteki belgelerin bozulması geliyor. Diskte bozulan evraklar, birden fazla modüle ayrıldığı için bilgisayarınızın bu evrakları bulmasını zorlaştırıyor. Bu durumda bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına, kasma ve donma üzere olaylara sebep oluyor. Fakat bu sorunu ortadan kaldırmanın çok kolay bir usulü var. Birleştirme işlemi ile ortadan kaldırılabilen bu sorunun tahliline ayrıntılarıyla yakından bakalım.

Disk birleştirme nedir?

Windows bilgisayarınızda yer alan sabit disklerinizi onarmaya yarayan disk birleştirme süreci, hayli yarar sağlayan bir tahlildir. Vakit içerisinde bozulan yahut parçalanan belgelerinizi, birleştirme yolu ile onarıp, muhakkak sıkıntıların önüne geçebilirsiniz.

Disk Birleştirme Tekno Deha

Bu soru hakkında çok daha ayrıntılı (teknik) bir yanıta gereksiniminiz varsa, aşağıdaki linke tıklamanız kâfi olacaktır.

Disk birleştirme nasıl yapılır?

6 adımdan oluşan disk birleştirme süreci, teknik rastgele bir bilgi gerektirmeden yapılabilir. Birleştirme sürecini sırası ile şu formda gerçekleştirebilirsiniz;

Windows bilgisayarınızın “Başlat” kısmına gidin.

Başlat kısmındaki arama kısmına “birleştir” yazın.

Açılan pencerede “Sürücüleri Birleştir ve İyileştir’e” tıklayın.

Birleştirme yapmak istediğiniz şoförünüzü seçin.

Diskinizde parçalanma varsa “İyileştir” butonuna basın

Karşınıza gelen ikaza nazaran diskinizde parçalanma kelam konusu değilse, “En Düzgün Duruma Getir” seçeneğini işaretleyin.

Hangi durumlarda yapılır?

Bilgisayarınızda yavaşlama, kasma yahut donma üzere olayları sık sık görmeye başladıysanız diskinizdeki evraklarınızın ziyan görmüş olma mümkünlüğü hayli olası. Bu durumda Windows diskinizin birleştirmeye muhtaçlığı olup olmadığını test edebilir ve gerekli sonuca nazaran aksiyon alabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki şoförünüzün birleştirmeye muhtaçlığı olup olmadığını anlamak için şu adımları izleyebilirsiniz;

Disk Birleştirme Tekno Deha

Başlat düğmesine “Disk birleştirici” yazarak, gerekli sayfayı açın.

Açılan penceredeki “Geçerli durumun” altında yer alan birleştirmek istediğiniz diski seçin.

Diskinizin birleştirmeye muhtaçlığı olup olmadığını anlamak için “Diski çözümle” seçeneğine tıklayın.

Windows, diski çözümlemeyi tamamladıktan sonra, “son çalışma” sütununda yer alan diskteki parçalanma yüzdesini denetleyin. Bu oran yüzde 10 ve üzerindeyse diskinizin birleştirmeye gereksinimi vardır.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Disk Birleştirme nedir? Nasıl yapılır?