e
sv

Dijital sihhat pasaportu hayatımıza giriyor

dijital sihhat pasaportu hayatimiza giriyor wyXmGbBX | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Ülkeler ortası uçuşlarda makul kurallar için aşı karnelerinin istenmesi bilinen bir durum. Pandemi devri ile birlikte artık uçuşlarda daha fazla kaidelerin yerine getirilmesi isteniyor ve bu da dijital sıhhat pasaportu devrini başlatacak.

Dijital pasaport

Ülkeler ortası seyahat yapan insanların koronavirüs yayılımını daha fazla arttırması hükümetleri birtakım önlemler almaya itti. Örneğin son İngiltere olayında olduğu üzere ülkeye girişlerde PCR testi negatif zarurî hale geldi. Yolcunun test sonuçları ve testi hangi laboratuvarda yaptırdığı üzere bilgilerin daima erişilebilir olması gerekiyor.

Öteki taraftan aşılamaların başlaması ile birlikte yurt dışı uçuşlarda da aşıların zorunla hale gelmesi bekleniyor. Avusturalyalı hava yolu firması Qantas seyahatlerde koronavirüs aşısını kesinlikle arayacağını duyurdu.

Bu kadar fazla bilginin olması haliyle bir dijital sıhhat pasaportunu zarurî kılıyor. Milletlerarası Hava Nakliyatı Birliği (IATA) yolcuların sıhhat bilgilerinin yer aldığı ve gerektiğinde paylaşıldığı dijital kimlikler sayesinde hava yolu nakliyatının eski günlerine döneceğini düşünüyor.

United Airlines ve Singapur Havayolları muhakkak hava limanlarında dijital sıhhat pasaportunu test etmeye başladı. Lufthansa ve JetBlue üzere pek çok hava yolu şirketi bu husustaki çalışmalarını sıklaştırdı. Hava yolu şirketlerindeki bu hazırlık haliyle çeşit şirketlerini de harekete geçirdi. Avrupa’da blok zinciri temelli ve güvenlik odaklı dijital pasaportlar test ediliyor.

Dijital sihhat pasaportu hayatımıza giriyor

Hava yolu ulaşımının yanında ülke içi yahut kent içi ulaşımlarda da muhtemelen aşı zaruriliği olacak. Örneğin Fransa aşı olmayanların toplu taşıma araçlarını kullanmaması için bir kanun hazırlığı içerisinde.

Kısaca dijital sihhat pasaportu şeklindeki araçlar yakın bir periyotta mecburî hale gelecek üzere görünüyor. En azından pandemi büsbütün bitene kadar şahsî pasaportumuzun yanında dijital sihhat pasaportumuz da olmak zorunda.

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI