e
sv

Depresyona giden yolda ‘sosyal medya’ tesiri

depresyona giden yolda sosyal medya tesiri | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Depresyona giden yolda ‘sosyal medya’ tesiri

Koronavirüs salgını ile birlikte milyonlarca kişinin konutlarında daha fazla vakit geçirmesiyle depresyona giren kişi sayısı artmaya başladı.  İnsanların evlerinde kalmasının sonucu olarak, oyun oynama oranlarında, telefon ve bilgisayarda geçirilen müddetlerde ve toplumsal medyada harcanan vakitte kıymetli bir artış yaşandı. Uzmanlara nazaran bilhassa toplumsal medyada geçirilen müddetin artış gösteriyor olması bireyleri depresyona gerçek sürüklüyor. Bu bireyler günlük olarak 2 saatten fazla toplumsal medyada vakit geçiriyorsa sıhhat sıkıntıları yaşamaları olası. Toplumsal medya kullanımı depresyona neden olur mu?

Toplumsal medya kullanımı depresyona neden olur mu? Kesin değil

Toplumsal medya bağımlılığı ve kullanımlarına yönelik pek çok çalışma yapılıyor. Her yapılan araştırma toplumsal medya bağımlılığının farklı bir istikametine parmak basıyor. Arkansas Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya nazaran, artan toplumsal medya kullanımlarıyla birlikte bireylerde depresyon gelişmesi daha yüksek oluyor.

Arkansas Üniversitesi Profesörü Dr. Brian Primack tarafından yapılan;

yeni bir ulusal araştırmaya nazaran, toplumsal medya kullanımları artıran genç yetişkinlerin altı ay içinde depresyona yakalanma olasılıkları kıymetli ölçüde daha yüksekti. Araştırmada ise günlük olarak toplumsal medyada 120 dakikadan az vakit geçirenler ve 300 dakikadan fazla vakit geçirenler karşılaştırıldı.

Instagram Lite 00 | Tekno Deha

Toplumsal medya uygulamalarını 300 dakikadan fazla kullanan genç yetişkinlerin altı ay içinde yaklaşık 3 kat daha fazla depresyona girme mümkünlüğü olduğu ortaya çıktı.American Journal of Preventive Medicine için hazırlanan bu araştırma toplumsal medya kullanımı ile depresyon ortasında bir temas olduğunu gösteren birinci ulusal çalışma olarak kayıtlara geçiyor.

Araştırmanın müelliflerinden Primack: “Bu alandaki evvelki çalışmaların birden fazla bizi tavuk ve yumurta sorusuyla baş başa bıraktı” diyor ve ekliyor “Diğer büyük çalışmalardan depresyon ve toplumsal medya kullanımının birbirine yakın olma eğiliminde olduğunu biliyoruz, fakat hangisinin evvel geldiğini anlamak güç. Yeni çalışma, bu sorulara ışık tutuyor, zira yüksek ​​sosyal medya kullanımı depresyon oranlarının artmasına neden oluyor. Fakat, depresyonun başlarında toplumsal medya kullanımı rastgele bir değişikliğe yol açmıyor. ”

Yapılan araştırma kapsamında;

18 ila 30 yaşları ortasında değişen 1.000’den fazla iştirakçiye tanınan toplumsal medya platformlarından hangilerini ne kadar müddet kullandıkları soruldu. ABD özelinde yapılan bu çalışmaya nazaran, verilen karşılıklar, yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve gibisi değişkenlere nazaran sıralandı.

akıllı telefon bağımlılığı 2 | Tekno Deha

Araştırmacılar toplumsal medyada gençlerin ve yetişkinlerin günde 5 saatin üzerinde vakit geçirdiğine ulaştı. Şayet bu müddet 2 saatten daha aza düşürülürse insanların anksiyete ve depresyon üzere bozukluklara yakalanma oranları daha az oluyor.

Daha evvel yapılan çalışmalarda ise toplumsal medyanın akıl hastalıklarına sebep olup olmadığı konusu üzerine odaklanılmıştı. Toplumsal medya kullanımlarıyla akıl hastalıkları ortasında kesin bir bağ hiçbir vakit bulunamamıştı.

Yeni araştırmalarda ise depresyona eğilimi olan şahısların birinci etapta toplumsal medya kullanmayı arttığı sonucu ortaya çıkmış olsa da depresyonun birinci etaplarında olan bir kişinin toplumsal medyaya ayırdığı vakitte rastgele bir değişiklik gözlemlenmedi.

Web sitemizdeki benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI