e
sv

Cyberpunk 2077 geliştiricileri idareye hudutlu!

cyberpunk 2077 gelistiricileri idareye hudutlu neden oyun bitmeden bitti dediniz NlECN91g | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Yayıncılığını ve geliştiriciliğini CD Projekt Red’in yaptığı bu yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Cyberpunk 2077 yaklaşık bir hafta evvel çıkışını yaptı. Oyunun performans açısından yaşattığı keder ne yazık ki artık her gün karşımıza çıkıyor ve oyun dünyasında az rastlanan şeyler görüyoruz.Cyberpunk 2077 geliştiricileri idareye hudutlu: "Neden oyun bitmeden bitti dediniz?"

Oyun çıktığından bu yana oyunla ilgili şaşırtan şeyler çıkıp durdu ve onlara bir yenisi daha eklendi. Perşembe günü CD Projekt’in geliştiricileri ve idare grubu bir toplantıya katıldı. Toplantıda genel olarak dikkat çeken kısım, geliştiricilerden kimi bireylerin idareye sorduğu kritik sorular. Ne yazık ki hiçbir soruya düzgün karşılık alınamamış. Sorulardan en çok dikkat çekenlerden biri “Ocak ayında daha oyun bitmemişken neden oyun bitti diye açıklama yaptınız?” sorusu. Ocak ayında oyun Nisan’dan Eylül’e birinci ertelendiğinde, oyun ile ilgili “aslında bitti lakin birtakım şeylerin üzerinden geçilmesi gerektiği” söylenmişti.

Dikkat çeken bir başka soru ise “Geliştiriciler ekstra mesai yaparak güç koşullarda çalışırken, sömürücü şirketler hakkında bir oyunu nasıl yapabilir?” sorusu. Soruda CD Projekt’e bir atıfta bulunulduğu çok açık. Oyunun son ertelenmesinden evvel şirket CEO’larından ekstra mesainin aslına güzel olduğuna dair bir açıklama gelmişti ve sonrasında özür dilenmişti. Son açıklamalara bakılınca yalnızca oyuncuların değil, geliştiricilerin de sonlu olduğu aşikar.

The Witcher 3 ile oyuncuların itimadını ve sevgisini kazanan CD Projekt, oyuncu dostu olan bir şirket oalrak tanınmıştı. Fakat ne yazık ki oyunun çıkışından sonra yapılan yanılgılar, söylenen palavralar oyuncuları haklı olarak sinirlendirdi. Oyun daha çıkmadan evvel eski jenerasyon konsollarda düzgün çalıştığı söylendi lakin daha dün sabah oyun PlayStation Store’dan düzgün çalışmadığı için kaldırıldı. Bu durumun oyun dünyasında neredeyse hiç rastlanan bir şey olmadığını söylemek gerek.

Yalnızca performans ve yanlışlar da değil aslında sorun. Oyun içerik manasında her ne kadar kaliteli olsa da oyunculara 8 yıl boyunca anlatılan şey bu değildi. Oyunculara rol yapma oyunu sunulacağı söylendi ve reklamı buna nazaran yapıldı fakat karşımıza çıkan oyun açık dünya aksiyon oyunu. Umuyoruz ki CD Projekt Red, inancımızı tekrar kazanabilir.

 

Cyberpunk 2077 haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Cyberpunk 2077 geliştiricileri idareye hudutlu!