e
sv

Covid Hastalarını Gösteren Gözlük

Covid-19 Hastalarını Gösteren Gözlük
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Covid Hastalarını Gösteren Gözlük

Bildiğiniz üzere Çin üzerinden yayılmaya başlayan bir virüs tüm dünyayı kasıp kavurdu Koronavirüs.

Bu aralar tüm dünya koronavirüs ile savaşmaya çalışıyor. Çin neredeyse virüsü atlattı. Ülkemizdede aktif virüs taşıyıcı sayısı gitgide azalmaya başladı. İyileşen sayısı artmakta ve günlük tespit edilen vaka sayısı azaldı. Ayrıca ölümlede ciddi bir oranda azalmaya başladı. Çinde ortaya çıkan bu virüs için bir firma harekete geçti ve taşıyıcıları gözlemlemek amacıyla bir gözlük ortaya çıkardı Rokid Gözlük.

Çinli bir firma koronavirüs  yayılımını azaltması için Rokid adında bir akıllı gözlüğu piyasaya sürdüler. Gözlük üzerinde termal kameralar bulunan bu gözlük vücut sıcaklığı belli bir değerin üzerinde olan kişileri daha kolay bir şekilde gözlemlenebiliyor. Ve bu gözlüğün kullanıcılarıda vücut sıcaklık değeri yüksek olan ve covid taşıma ihtimali olan kişilerden uzak duruyorsunuz.

Covid Hastalarını Gösteren Gözlük

Elbette bu gözlük kesin bir çözüm değil. Ancak büyük termal kameralar yerleştirmektense halk bu şekilde gözlemlenebilir. Örneğin havaalanlarında vs. gözlüğü kullanan yetkililer gelip geçen kişileri inceleyebilir ve bu gözlüğün verisine kaydedebilir.

Rokid adını verdikleri covid hastalarını gösteren gözlük Çin‘de talep görebilir ancak rokid gözlüğün şimdilik ülkemize gelmesi söz konusu bile değil.

Sizce bu gözlük nasıl? Kullanılması durumunda verimli sonuçlar elde edilir mi ? Görüşlerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Web sitemizdeki benzer makalelere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.